Kemijärven uuden puuterminaalin teko on varmistunut. Liikennevirasto siirtää raakapuun kuormausalueen Kemijärven keskustasta Hanhikoskelle. Liikenneviraston ylitarkastajan Siru Kosken mukaan uuden terminaalin rakentamiseen päästään aikaisintaan ensi vuonna.
Terminaalin käyttöönotto edellyttää kuormausalueen sisäisiä raide- ja tietöitä sekä liikennöintimahdollisuuksien luomista sähköjunille.
Ennenkuin Hanhikoskella päästään varsinaiseen rakentamiseen, niin terminaalin yleissuunnitelma käy lausuntokierroksen. Mielipiteitä odotetaan eri toimijatahoilta, kunnailta, Ely-keskukselta ja Lapin liitolta.
Hankesuunnitelma sinällään on ollut jo nähtävillä. Lausuntojen perusteella laaditaan sitten terminaalin tekninen rakentamissuunnitelma, jonka mukaan hanketta ryhdytään toteuttamaan.
Ylitarkastaja Siru Kosken mukaan Liikennevirasto on asettanut Kemijärven uuden raakapuuvaraston työlistansa kärkipäähän ja on varannut sen tekoon runsaat 11 miljoonaa euroa. Se on neljännes Liikenneviraston koko hankepotista.
Terminaalin ratapiha sähköistetään
Uuden raakapuuterminaalin rakentaminen tuo työtä monenlaisille tekijöille, koneurakoitsijoista lähtien. Alueelle tarvitaan muun muassa uusi hyvin kantava yhdystie ja kiskopareja tulee kolme rinnakkain. Terminaalialueella tulevat liikennöimään sähköveturit. Alue sähköistetään Kemijärven sähköratatyön yhteydessä. Radan sähköistäminen on käynnissä.
Vanhalle varastoalueelle asuntoja
Kemijärven kaupungin elinkeinojohtaja Jari Luoma-aho on tyytyväinen Liikenneviraston päätökseen. Uudesta terminaalista ruvettiin ponnekkaammin puhumaan kolme vuotta sitten. Asemanseutu kävi auttamattomasti ahtaaksi, eikä se muutenkaan ollut enään oikea paikka raakapuuvarastolle. Kemijoen ranta sopii paremmin asuntoalueeksi.
Luoma-aho sanoo, että uusi terminaali vahvistaa Kemijärvi asemaa metsäteollisuuden tarvitseman puun varastointi- ja lastauspaikkana.Luoma-ahon mukaan huolta aiheutti sekin, että sellutehtaan lopetettua liian paljon puuta rupesi kulkemaan Kemijärven ohi. Ja nimenomaan varastointitilan puutteen vuoksi.
- Nyt sekin asia järjestyy, hän iloitsee.
100 kuorma-autoa, 14 junaa
On laskettu, että Hanhikosken raakapuuvaraston kautta kulkee puuta 600 000-900 000 tonnia vuodessa. Terminaaliin sitä rahdataan lähes sadalla kuorma-autolla vuorokaudessa ja sieltä edelleen neljällätoista puutavarajunalla viikossa.
Liikenneviraston ja Kemijärven kaupungin lisäksi hanketta ovat edistäneet Metsähallitus ja puutavarayhtiöt ja VR-yhtymä.
Yle Lappi / Jorma Korhonen
Keinoelinmies riemuitsee
8
392
Vastaukset
- Siirtomaa
Puutavara menee jalostamattomana ohi Kemijärven. Sitäkö elinkeinojohtaja riemuitsee?? Kuusamoonkin, vedenjakajan taakse on kannattanut ajaa tukit Kemijärveltä, kun ei ole paikkallista elinkeinon harjoittajaa, joka hyödyntäisi hyvää raaka-ainetta. Luoma-aho ei ole sisäistänyt työtehtäväänsä, kun kehitysmaailmiö rehottaa Koillis-kairassa ja mies on tyytyväinen.
- huijarit kehissä
Kehitysmaailmiö alakaa rehottaan kohta ko tuulimyllytki tehään. Täältä kaapataan kauniit maisemat niin että saahan tukimarkat virtaamaan vieraitten huijareiden taskuihin. On se hullua.On viety veet nyt viedään raakapuut ja kaapataan vielä tuulikin varmaan jotaki kohta myös kaivetaan. Kaikki hyöty valuu ulos ja täällä silmät tapilla uskotaan hyvinvoinnin kasvavan.Kehutaan muka ittiä että on saatu jotain aikaan. Mitä ???
- kjlö677
Kaiken kaikkiaan hieno juttu, että puuterminaali, joka on työtä tuova ja erittäin tärkeä ja upea päänavaus raakapuuliikenteelle, jota tämä seutu kaipaa, on nyt saanut rakentamisluvan. Ja radan sähköistys vain tuo lisää kapasiteettimahdollisuuksia radan käyttöön ajatellen mm kaivosliikennettä. Kyllä kaupunki ja sen edustajat ovat tehneet hienoa työtä, se täytyy tunnustaa. Muistaa pitää sekin, että nämä mahdollisuudet on parin viimeisen vuoden aikana luotu eli sen aikaista kaupunginhallitusta ja - valtuustoa ja päättäjiä pitää nyt kehua ja siihen porukkaan kuuluu myös elinkeinojohtaja, sanotaan mitä sanotaan!
Vai päänavaus!! Reilut sata vuotta on raakapuu virrannut tai kolissut OHI Kemijärven. Nolointa on, ettei Kemijärvellä kyetä hyödyntämään karsittua puuta. Muualla osataan! Alhainen on jalostusaste jo oksat on vasta katkaistu.
- 59
Vastustetaan !! Kemijärveläisen periaatteen vuoksi !!!
- 60
Ei se kannata.
- toimeen.....
Kemijärvelle voisi perustaa vaikkapa esimerkiksi liimapuupalkkeja valmistavan firman, kun löytyisi hyvä ja ahkera yrittäjä. Menekkiä varmaan olisi.....
Eikö siihen saisi jotakin tukeakin?
Näin raaka-aineita hyödynnettäisiin kemijärvelläkin. - elinjohto
Eikö se juuri elinkeinoasiamies tuonut kyseenalaisen liimapalkkikehitelmän tehtaan tiloihin. Puuterminaali on aivan toinen juttu. Mitkähän ovat elinkeinoasiamiehen todelliset ansiot, palkkioksi on saanut vaatimansa elinkeinojohtajan tittelin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212243Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n562176Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt71407Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan771395- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311150Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621123- 68989