Virren sanat osuvat sattuvasti nykyisiin poliitikkoihimme sillä mitäs muuta
he nykyisin tekevät kun vääryyttä ja valehtelevat kansalaisille.
http://www.youtube.com/watch?v=oCErml3vbFo
”Jo vääryys vallan saapi, se huutaa taivaaseen. Se turmaa ennustaapi, vie kansat kurjuuteen. Ken Herran oikeutta nyt täällä julistaa, ja ken vanhurskautta nyt tahtois puolustaa?
Nyt viekas vilppi täällä on noussut kunniaan. On valhe vallan päällä ja vääryys voimassaan. Ei kuulla kurjan ääntä, ja köyhää sorretaan, ja lainkin rikkaat vääntää vääryyttä puoltamaan.
Kas köyhän leivän syövät nuo jumalattomat. He viatonta lyövät ja häntä vainoovat. He kurjaa ahdistaapi kuin käärme kiukussa. Korvansa tukkeaapi tuon raukan huudoilta.
He armotonna vievät osuudet orpojen. He söivät lesken leivät, on Herra nähnyt sen. Hän vanhurskaasti kostaa vääryydentekijät, rankaisee ansiosta nuo viekkaat ryöstäjät.
Vaan voitonpäivän kerran vaivaiset näkevät, vanhurskaus kun Herran lyö väärät, väkevät. Oi Herra, voimas näytä, kansaasi armahda ja hurskaan pyynnöt täytä ja päästä vaivasta.”
Virsi 440 on jotenkin tähänpäivään sopiva
3
69
Vastaukset
- Hyvä Soini ja persut
" Perussuomalaiset ajavat eduskunnassa vielä tänä keväänä rikoslakimuutosta, jolla kriminalisoidaan vaikutusvallan kauppaaminen. Kyseisellä lakimuutoksella on tarkoitus juuria korruptiota sekä talouden että politiikan puolelta."
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/soini-paljasti-tama-on-vuoden-paatavoitteemme/art-1288463799699.html
Tämä lakiesitys on isku RKP:n arimpaan kohtaan eli korruption pois kitkemiseen. Lakimuutoksen jälkeen RKP:n vaikutusvalta ja sen röyhkeily vähenee radikaalisti.
On hyvä, että rahanpesusäätiöt tulevat tarkastuksien alaisiksi ja RKP:n lahjonta
joutuu suurennuslasin alle ja rikolliset joutuvat suunnittelemaan pakoa maasta. - Hyvä suuntaus nyt
Median toiminta Perussuomalaisia kohtaan tuntuu joskus kuin likaiseltakiusaamiselta ja varsinaiselta ajojahdilta. Aivan turhanpäiväisiä asioita hehkutetaan päivästä päivään ja Rkp on jopa palkannut omat politrukit vahtimaan perussuomalaisten edesottamuksia jopa heidän yksityisasioissaan. Median olisi syytä tarttua keskeisiin ja oleellisiin asioihin yhteiskunnassa, koska mätää on myös muissa puolueissa ja niiden edustajissa. Onneksi kaikenlaisia lehmänkauppoja on alkanut nousta esiin ja Rkp:n korruptio rehottaa. Tutkivajournalismi on siis paikallaan siis hyvä Soini ja hänen puolueensa.
- Noin nykyään on
On aivan sama jos joku vähän kirjoittelee netissä jotain hihamerkeistä tai on erimieltä julkisesti etuilevista vähemmistöistä. Rkp-kokoomuslaisten valehtelu ja korruptio, suomessa on sitä mistä media ei halua ottaa kantaa ja joiden varpaille persut on nyt astuneet. RKP-Kokkareet omistaa Ylen, husvusbladet on pakkoruotsittajilla, maakunnissa media on enempi kansalaisten puolella, mutta valtion media sekä internet on Rkp-Kokoomuksen käsissä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964764Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2083804Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1042210Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621236- 531105
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4851038