Siis tämän teen vitsillä, minulla on siis jo kaksi ponia, mutta ajattelin kaverini takia tehdä tämän eli siis antaisitko ponisi minulle ylläpitoon tai myisitkö minulle jos näkisit tälläisen ilmotuksen jossain:
Olen 15 vuotias tyttö pohjanmaalta, ja etsin ponia ylläpitoon ja myöhemmin ostokin olisi mahdollinen,
Olen ratsastanut 7 vuotta opetuksessa/valmennuksissa, olen tasoltani HeB ja kisannut olen 110 cm valmennuksissa olen korkeampaakin, osaan myös joitain HeA juttuja. Minulla on ollut enne (on oikeasti nytkin) poneja ja hevosia villimpiäkin joten kokemusta on kaikenlaisista :)
myisitkö tai antaisitko ylläpitoon minulle?
3
100
Vastaukset
- fghjjhfg ll
e
- asdfghjklöasdfghj
rastastus taito ei kerro mitään hevosen käsittelystä, tai että mitä tekisit tulevaisuudessa, opiskelut jne? ittellä poni ja varsa ja oon siis kohta 16 enkä ole ikinä ollut hyvä ratsastaja mutta hyvä hevosen käsittelijä kylläkin ja osaan siis perus ratsastuksen mutta ei ole mahdollisuutta säännöllisen vlmennukseen(sikäli ponilla pääsis varmaan helppo b:tä ellei enemmän) ja ei ole mahdollista lähteä kisaamaan kaemmas kun ei olisi vinkkaa. antaisin kyllä hepan sulle jo näkisin että se pääsee kotiin eikä täys hoitoon pieniin tarhoihin maneesiin 24/7 eikä mitään muuta. eli minusta hevosella pitäisi päästä maastoon, ja isot laitumet ja tarhat jne. liikuntaa paljon ja pieni talli missä on yksilöllistä hoitoa eikä niinkuin monesti on että hevoset ovat ilkeitä, stressantuneita, vaikeita ja mahdollisesti, puunpurioita, imppaa kutoo jne. koska niitten elämä on vain sit yhtä ja samaa tylsää. eli ratsastus vuodet ja kisaminen ei kerro minne hevonen on menossa hyvään kotiin vai tuiki tavalliselle pikkutytölle joka ei erota hevosen häntää turvasta
- _katherine_
En antaisi.
Muutamasta syystä:
1. Noin nuori ei voi yksin kantaa vastuuta hevosesta, haluaisin tietää miten hyvin vanhemmat ovat mukana harrastuksessa.
2. Ratsastuskokemus ei kerro mitään, on ihan sama hyppäätkö 50cm vai 150cm, koska oleellisempaa on hoitokokemus.
3. Hyvin harvoin teinit pääsee käsittelemään oikeasti villejä ja hankalia hevosia, mikä onkin hyvä koska ei teinien kuulukaan käsitellä hankalia hevosia. Siksi minusta aina kuulostaa liioittelulta jos teini väittää olevansa hyvin kokenut hevosihminen ja nähnyt paljon erilaisia hevosia.
Tai jos teini on hoitanut oikeasti vaikeita hevosia, kuulostaa siltä että teini on lähinnä uhkarohkea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad951503- 541043
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että399905- 163880
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124737- 56733
- 51678
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38645- 57641
- 76632