EFL

hoh ja hoijaa

Mun mielestä vois miettiä hetken ton EFL:n mielekkyyttä suomalaisen fudiksen näkökulmasta. Suomalaisilla jengeillä ei oo mitään saumoja menestyä siellä tänä päivänä. Wolvojen ottama kylpy tänään kertoo tarpeeks. Mutta pakko on osallistua tai maksaa sakot. Jos et maksa sakkoja, on kerättävä mahdollisuuksien mukaan kaikki suomalaiset pelimiehet ja maksettava ittensä kipeeks sitä kautta. Fiksua. Ja sitten kv. pelejä hamuavat suomalaiset pelimiehet sullotaan yhteen jengiin, joka mahdollisesti pitää tällä systeemillä yllä hegemoniaa. Miettikääs miten tässä maassa on mestaruudet yleensä menny. Ensin ECG neljä, sitten Roosters kuusi, sitten yllättävä Crocojen piipahdus, jonka jälkeen taas Roosters ja sitten Butchers kuusi. Nyt katsotaan miten wolvot tämän hyödyntää. Onko näissä joukkueissa vaan tehty ylivoimaista työtä vuosikausia? Vai onko europeleillä syynsä mestaruuksien kasautumiseen? Anyhow, jotenkin tuntuu, että ei tuosta liigasta paljon iloa meille ole.

20

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lisää treenii

      Tuon ottelun perusteella ollaan takamatkalla ja reilusti. Pitää toivoa, että Iiro Luoto nostaa Eurobowl kannun myöhemmin kesällä päänsä päälle, jotta vertailukohta olisi Euroopan paras seurajoukkue. Mutta miksi pitäisi antaa periksi samantien? Harjoittelukulttuurin pitää vain muuttua ja lajin parin houkuteltava lisää pelaajia=urheilijoita. Wolvoissa samoin kuin muissakin jengeissä on varmasti monta tosi kovaa treenaavaan pelajaa mutta joukkueen kaikkien pelaajien pitäisi innostua harjoittelusta.

      • hoh ja hoijaa

        Ei tarvitse antaa periksi, mutta tällä hetkellä näyttää siltä, että EFL:stä on meidän fudikselle lähinnä haittaa.


    • Pientä analyysia

      Muistaakseni Crocodiles eteni vuonna 2008 semifinaaleihin Eurobowlissa ja pärjäsi ilman tärkeintä pelaajaansa Boliota tämän päiväistä esitystä paremmin Vienna Vikingsiä vastaan, joka oli aivan eri kaliiberin joukkue 2008 kuin Calanda Broncos tänä päivänä. Matkalla semifinaaleihin kaatui myös useampi kohtalaisen hyvä joukkue.

      Wolverinesin suurin ongelma on, että se kokosi rahalla "kaikkien aikojen" suomalaisjengin, jota johtaa keskinkertainen kolme intteriä pelissä heittävä QB, laitahyökkääjäkalustossa ainoa pelimies on Pinta. Puolustuksessa on Suomen kovimmat LB:t mutta takamies osasto on kovin keskinkertainen. Linjat Wolvoilla on melkoisen kovat, mutta se ei riitä! Kokonaisuudessaan hyvin epätasapainoinen paketti sanoisin. Lisäksi harjoituksia ei ole pystytty järjestämään riittävästi, ja valmennuskin on korkeintaan keskinkertaista. Olen jossain pelissä ollut havaitsevani lisäksi, että valmennus ei lievästi sanottuna ole parhaimmillaan paineen alla.

      Wolvojen "supertähdet" on motivoitu mukaan europeleillä, ja saa nähdä mikä on heidän motivaationsa vaahteraliigassa kun takkiin tuli noin rivakasti Europeleissä. Butchers ja Crocot ovat hoitaneet aikanaan europelinsä paremmin, ja uskoisin, että tulevaisuudessa ko. joukkueilla on paremmat menestymisen mahdollisuudet kuin Wolvoilla. Kuten viime viikonloppuna näimme, niin näiden joukkueiden junnutoiminta on myös aivan eri tasolla kuin esim. Wolverinesin. Jos pelaajilla on järkeä, niin hakeutuvat ensi kaudella pois Wolvoista.

      Ja tämän kesän otteluissa luulen, että Roosters ja Crocodiles pystyy myös tarjoamaan Wolvoille vastusta. Vaikka joukkue on tietyiltä osiltaan vahvistunut, on viime kauden pistekuningas Doss poissa, joten mielestäni Wolvot on pisteiden teon osalta viime kautta heikompi. Roosters on selvimmin vahvistunut viime kaudesta!

      • 1+6

        Meinaat kai että toivottavasti junnut ymmärtävät hakeutua Roostersiin?


      • Pientä analyysia
        1+6 kirjoitti:

        Meinaat kai että toivottavasti junnut ymmärtävät hakeutua Roostersiin?

        Mitkä junnut? Onko Wolverinesilla muka jotain junnutoimintaakin? :D


    • ärsyyntynyt

      EFL tekee suomi jenkkipallon täysin naurun alaseks niin se vaan on

    • 1234543

      Uskomattomia "mitä-mä--sanoin-urpoja" täällä. Ysi peli hävitty ja uskon, että Vantaalla nähdään parempi peli kun Wolvoillakin yksi peli takana. Äijillä taisi mennä pelikirja sekasin kun se britti ei voinutkaan pelata.

      Mutta uskomaton luusereiden museo tämä palsta !!

      • hoh ja hoijaa

        On tässä nyt jo vähän pitempi tarkastelujakso ku toi yks matsi... Ja jos puhutaan ihan vaan tästä matsista, niin 49 paunaa omiin kaikkien aikojen d-boksiin. Pistää miettimään. Varmaan Vantaalla menee paremmin, toivotaan ainakin, mutta ei se muuta mielipidettäni tämän sarjan hyödyllisyydestä meille.


      • just_ja_just

        Usko mitä uskot, mutta Wol pelasi paskasti kaikkeen siihen odotukseen nähden mitä vaatimattomammatkin fanit odotti.

        Meidän "Dream Team" pelasi hyvin 1. neljänneksen, sitten tuli romahdus. Johtuiko se siitä että vastustajan valmennus löysi Suomalaisista ne heikot kohdat vai mikä lie?

        Oliko niin että huippu boxiin juostiin kolme byyraa? Ja neljä heittämällä ja se seitsemäs palautuksesta?

        Paskasti pelasivat, vituttaa lähinnä etteivät ehkä jaksaneet taistella loppuun asti, mutta näinhän siinä usein käy. Vai olisko kuitenkin ollut niin, että tämä on tasoero tänä vuonna? No ISS-stadikalla on mahkuja näyttää että jotain osataankin.


    • D

      Eikös siitä osallistumispakosta päästy MJ:n "huonolla" menestyksellä, tai ainakin skippaussakko on pienempi nykyisellä MJ sijoituksella (EM-kisat)? Oliko niin, että vain Top4 maiden mestareita "kannustetaan" osallistumaan EFL:lään?

      • hoh ja hoijaa

        Onko näin? Olis siitäkin sitte seurannu jotain hyvää.


    • Lisää treenii

      Olen saamaa mieltä,että ISS-stadionilla meno on varmasti tasaisempaa. Voitto on varmasti tiukassa mutta mennään kaikki siihen Wolvot kannustamaan. Kyllähän Wolvot edelleen on Vaahteran ykkösennakkosuosikki vaikka monet muutkin joukkueet (Trojans, TAFT, NL, Roosters, ...) ovat myös vahvistuneet viime kaudesta. Jos EFL:ssä halutaan pärjätä jatkossa, pitää koko suomalaisen jenkkifutiksen tason nousta ja laajalla rintamalla.

    • 10+20

      Broncos on muukalaislegioona. Rahaa vain on enemmän kuin Wolvoilla.

      Käykääpäs katsomassa Broncosin junnuja http://www.calandabroncos.ch/ kuvista näkee jo ettei seuraa ole rakennettu "omien junnujen varaan".

      EFL ei kerro Suomen takapajuisuudesta harjoittelussa vaan siitä että meillä ei lajissa pyöri rahaa.

      Olin tänään Wolvojen puolella koska suomalainen joukkue edusti Suomea ja suomalaista futista ulkomailla ja olen edelleen Wolvojen puolella EFL retkellä vaikkei tämä ottelu kulkenutkaan niinkuin odotettiin...

    • 0+0000

      Suomijengit tulee kyllä pärjäämään euroopassa tulevaisuudessakin, mutta kyllä aia moni asia pitää tehdä toisin kuin tänä vuonna, ihme ettei Wolvot oppinu mitään 2007 vuoden sekoilusta.
      Sarjaan pitää osallistua JOUKKUE, jengi jossa pelaajat pelaa toisilleen ja tuntee vieruskaverin muutenkin kuin pelipaidan värin perusteella, ei missään nimessä tämmöinen yhden talven aikana haalittu "superstar" jengi, jossa pelaajia kiinnostaa eniten omat tilastot, viime vuoden finaalijengi olis saattanu mennä jopa jatkoon.
      joukkueella pitäis olla valmentajat ja systeemi, johon edes pelaajat luottaa (puhumattakaan apuvalmentajista), muuten käy niinkuin tänä vuonna, että ns. "superstar" pelaajat alkaa itse muokkaamaan pelikirjaa ja kutsumaan omia dogeja.

      • 12+12

        Itse asiassa Wolvojen mestaruushan perustuu nimenomaan pitkään yhdessä pelanneeseen joukkueeseen mukaanlukien importit. Toivottavasti nuo "tähdetkin" jatkaisivat nyt toisen vuoden samassa niin ensi kaudella oltaiisiin enemmän yhteen hitsautuneita.

        Kyllä aina kannustetaan suomalaista joukkuetta kv-peleissä. Oli surullista katsella eilen illalla tällä alstalla niitä niljakkeita, jotka ottivat kaikenirti Wolvojen tappiosta. On se kateus kova voima.


      • 5+2
        12+12 kirjoitti:

        Itse asiassa Wolvojen mestaruushan perustuu nimenomaan pitkään yhdessä pelanneeseen joukkueeseen mukaanlukien importit. Toivottavasti nuo "tähdetkin" jatkaisivat nyt toisen vuoden samassa niin ensi kaudella oltaiisiin enemmän yhteen hitsautuneita.

        Kyllä aina kannustetaan suomalaista joukkuetta kv-peleissä. Oli surullista katsella eilen illalla tällä alstalla niitä niljakkeita, jotka ottivat kaikenirti Wolvojen tappiosta. On se kateus kova voima.

        jos nyt seura jatkaa ens vuonna, itse olisin aika skeptinen.


    • 8+12

      Paremminkin ois voinut tuolla materiaalilla pelata. Yksilöitä paljon - joukkuetta ei lainkaan. Siinäpä se.

      5.5 ISS:lle kannustamaan ettei tule samanlaista selkäsaunaa. Ei pojat kotikentällään halua samanlaista esittää. Valmennuksen tulisi tosin herätä. Siellä oli huonoa reagointia peliin. Jääräpäisyys ei toimi.

      • -tsiisus

        "Paremminkin ois voinut tuolla materiaalilla pelata. Yksilöitä paljon - joukkuetta ei lainkaan. Siinäpä se."

        Voisitko perustella tämän kun noin vakaasti kirjoitit. Ja toivon että perustelu pitää sisällään jotain muuta kuin mutua.


    • 49-6

      ihan mielenkiintoinen juttu tuosta calanda matsin ennakosta.
      Leivojan mielestä noilla Broncosin pelaamalla kolmella ottelulla ei ole merkitystä, koska Sveitsin liiga on niin heikkotasoinen, kauden kolme ottelua ovat päättyneet maalierolla 182-19.
      no me lähetettiin paikalle käytännössä vaahteran allstar jengi ja sillä porukalla ei ollu mitään jakoa Calandaa vastaan.
      Väkisinkin tulee mieleen, että paljastiko Leivoja vahingossa Vaahteran todellisen tason.

    • 13

      Rehellisesti pitää todeta että Vaahteraliiga on todella huono mittari joukkueille ja myös liigana pelata europelejä ajatellen. Calandasta ja Eurojoukkueet osaavat pelata kärsivällistä palloa ja pelaavat paljon nöyremmin omia vastuitaan. He eivät pakota isoja pelejä vaan kärsivällisesti pelaavat omaa systeemiään ja vastuitaan. Näin he odottavat vastustajan virheitä.

      Nyt tilanne mihin vaahteraliiga valmentaa kaikkia suomalaisia joukkueita on ettei parilla maalilla tai puolustamisella ole niin väliä kun hyökkäys voi kuitenkin tehdä isoja pelejä ja pitää pelin tiukkana. Puolustus voi aggressiivisesti jahdata yhtä tai kahta isoa Turnoveria välittämättä muutamasta maalista. Europeleissä vaan jokaisella pisteellä on väliä.

      Niin kauan kuin vaahteraliiga on "avointen ovien"-liiga niin Suomalaisilla joukkueilla ei ole mitään asiaa Euroopan kentille. Vaahteraliigassa on unohdettu lajin perusasiat kuten omien vastuiden pelaaminen loppuun asti, "kotona pysyminen" ja se että laji on joukkueurheilua. Yhden yksilön taklausennätyksillä, intteritilastoilla yms ei ole mitään väliä vaan parhaiten yhteen pelaavat yksilöt voittavat välittämättä tilastoista. Meidän pitää saada liigaan kilpailua niin että ottelut päättyvät 14-7 ja ovat tasaisten joukkueiden hyvien vääntöjen tulosta jossa oikeasti mitataan pelaajien kärsivällisyyttä ja peliälyä pelata oman järjestelmän mukaisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      35
      2875
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2671
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      30
      2385
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1904
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1513
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    7. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      27
      1389
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1203
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1183
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1025
    Aihe