vanhemmatpa hyvinkin

ej pahal

mitä tehdä kun vanhemmat kohtelevat kuin pientä lasta eivätkä anna tehdä omia päätöksiä ja valintoja? en tarkoita syyttää, se että välitetään on hienoa, mutta eikö pitäisi olla jotain rajaa? olen pian 20. haluaisin itsenäistyä ja päättää asioistani, mutten halua loukata tai "pettää" vanhempiani.
Onko kellään neuvoja miten menetellä? miten vanhemmat voi saada tajuamaan että haluaisi kokeilla omaa elämää...

5

182

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mk

      Suomessa kun täyttä 18v on lain mukaan täysi-ikäinen ja saa tehdä niinkuin itseä huvittaa mutta ei saa suomen lakia rikkoa. Itsenäistyminen on sitä ettei enää tartte kuunnella vanhempia ja voit sanoa ihan seuraan heille että nyt teen niinkuin itse haluat ja se ei heille kuulu että silleen ja se ei ole mitään vanhempien pettämistä vaan se napanuora on katkaistava jossain vaiheessa ja opittava ettei enää tarttte vanhempia totella ja saa tehdä niinkuin itse haluat. Ei niitä vanhempia tartte saada tajumaan että halaut elää omaa elämää vaan sinun taytyy itse päättää että haluat itsenäistyä ja kun muutat omillee niin älä vieraile puoleen vuoteen lapsuudenkodissa niin saat etäisyyttä ja iotsenäistyt ja kivaa varmaan tulee. Yksi hyvä tapa on että hanki työpaikka ulkomailta ja lähdet sinne.

    • Pitää oppia päättämä

      Olet varsin nuori vielä, kuitenkin aikuinen. Mietipä kuinka aikuiseksi tunnet itsesi. Ymmärrän hyvin, että halauat päättää asioistasi, kysynkin pystytko vastaamaan päätöksistäsi. Josku nuoren mieli tekee monia asioita, mutta hän ei oikein jaksa ottaa ensin selvää vaan syöksyy suinpäin haöunsa mukaan.

      Joten suosittelen ensin ottamaan selvää ja jopa kuuntelemaan niitä inhottavia vanhempia, jotka luultavasti varsin usein hieman jarruttelevat näitä haaveita. Eivät he halua olla ilkeita, vaan katsovat sinun parastasi.
      Yhden neuvon antaisin jokaiselle niin vanhalle kuin nuorellekin, aina kannattaa ottaa asioista itse selvää, ennekuin kuin päättää. Tulee uusia ihmisiä vastaan, jotka näyttävät elävän niin suuremmoista elämää, tämä houkuttaa mukaan, mutta aina se miltä näyttää ei olekaan totta.
      Minulle nuorena valkeni sellainen asia, että ne nuoret jotka kulkivat merkkivaatteissa ja muutoinkin heidän elämänsä näytti niin ihanalta, olivatkin suurissa rahavaikeuksissa ja tuo elämän ilo loppui lyhyeen, tuli maksuhäiriöitä ja ja tuli ihmissuhdekriisejä, lapsikin syntyi eräälle ihan humalan vuoksi, antoi lapsen pois kokonaan.

      Kyllä teidän pitää oppia päättämään ihan itse asioistanne, mutta samalla teidän pitää oppia vastuutta ja kuuntelemaan myös vanhempia ihmisiä, sillä heillä on elämänviisautta usein. Toivon niiden päätöstenne olevan sellaisia, että ne todella ovat hyväksi , eivätkä johda koko elämänmittaiseen ahdinkoon tehdyistä typeryyksistä.

      • woman....

        Vanhemmat voivat tehdä todella hallaa, kun kohtelevat nuorta aikuista kuin lasta. Ei siinä nuori opi hoitamaan omiaan asioita. Olen läheltä seurannut, kun vanhemmat kohtelevat yli 18. v kuin pikkulasta. Rahaa ei osata nostaa itse, koulukirjat pitää vanhempien ostaa jne. Lista on loputon. Yritä vaan itse alkaa hoitamaan asioitasi ja ota parhaat neuvot vanhemmiltasi.


    • luonnon laki

      näin on, ei saa hyysätä, vaan kannustaa itsenäisyyteen

    • Hymppäri

      Jos asut omillasi, vastaat tietysti itse asioistasi. Jos asut vanhempiesi luona, noudatat talon sääntöjä.

      Tämä ei tarkoita sitä, etteikö vanhempiensa luona asuvakin voisi monista asioista päättää itse.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4862
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3523
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2430
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1548
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      40
      1413
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      23
      1312
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1222
    8. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1108
    9. 165
      1089
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1027
    Aihe