Tenniskyynärpää.

Löytyykö täältä kyseisestä vammmasta kärsiviä/kärsineitä?. Itselläni se on vaivannut viime syksystä lähtien. Takana kaikenlaisia hoitoja (fysioterapia, kinesioteippi, kortisonipistokset ym. Välissä oli taukoakin pari kuukautta pelaamisesta ja nyt taas ku tunninkin lyö niin kipu palailee. Kohta varmaan pitänee turvautua kirurgin apuun.
6618
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Täältä löytyy yksi samasta vaivasta kärsivä. Olen nyt jo toista kertaa tämän vuoden puolella sairaslomalla tenniskyynärpään vuoksi ja vaiva on nyt jo uusiutunut neljännen kerran. Kaikkea olen kokeillut kuten sinäkin ja lääkärin tuomio oli, että jos nyt ei tämän hoidon aikana ala helpottamaan tai jos kipu palaa taas pian uudelleen, on harkittava leikkausta. Leikkauksessahan on vain se ikävä juttu, ettei sen tuloksesta ole varmuutta. Se joko auttaa tai ei auta. Todella viheliäinen vaiva!

Äänestä

Tarkista seuraavat asiat
Pitävä grippi mailassa
tärinänvaimennus mailassa
rento ote mailasta
hyvä lämmittely
hyvä venyttely
jos ei auta ole pelaamatta 3 - 4 kk
vältä rasittamasa kättä aina kun mahdollista
vaihda tietokoneen hiiri toiseen käteen
hoida jääpusseilla
laita kineesioteippiä

Äänestä

Nämä auttavat myös: riittävän iso grippi, löysähkä mailan kehys (jäykkyys alle 70), painava maila (vähintään 320 grammaa.

Vähemmän pelanneena minulla oli pari kertaa kyynärpäävaiva. Viime aikoina onneksi ei ole ollut.

Jos ei muu auta, ala pelaamaan Völkl V1-mailalla :)

Äänestä
  • Väärä ote/lyöntitapa tuottaa myös helpommin tenniskyynärpään
    anna asiantuntijan katsoa että lyöntisi ovat kunnossa (rentous, lyöntiliike)

    Pelaamatta 3 - 4 kk jos tenniskyynärpää
    lämmittele ennen peliä dynaamiset venytykset
    venyttele pelin jälkeen ja kerran viikossa pitkät 2 min venytykset
    tee jotain mikä saa veren kiertämään kyynärpäässä
    mutta pienellä kuormalla
    katso että hartia ja yläselkä ei jumita

    Äänestä

Käykää kunnon hierojalla, niin saadaan kyllä kuntoon. Miten joku voi luulla, että lääkäristä olisi mitään apua?

Äänestä

Joo, vaiva vaatii kunnon hierontaa. Lääkärin "sanallisella avustuksella" ei parane. Hieronnan pitää tuntua, mutta kyllä paranee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Massa kirjoitti:

Löytyykö täältä kyseisestä vammmasta kärsiviä/kärsineitä?. Itselläni se on vaivannut viime syksystä lähtien. Takana kaikenlaisia hoitoja (fysioterapia, kinesioteippi, kortisonipistokset ym. Välissä oli taukoakin pari kuukautta pelaamisesta ja nyt taas ku tunninkin lyö niin kipu palailee. Kohta varmaan pitänee turvautua kirurgin apuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu