Löytyykö täältä kyseisestä vammmasta kärsiviä/kärsineitä?. Itselläni se on vaivannut viime syksystä lähtien. Takana kaikenlaisia hoitoja (fysioterapia, kinesioteippi, kortisonipistokset ym. Välissä oli taukoakin pari kuukautta pelaamisesta ja nyt taas ku tunninkin lyö niin kipu palailee. Kohta varmaan pitänee turvautua kirurgin apuun.
Vastaukset 6
- Löytyy
Täältä löytyy yksi samasta vaivasta kärsivä. Olen nyt jo toista kertaa tämän vuoden puolella sairaslomalla tenniskyynärpään vuoksi ja vaiva on nyt jo uusiutunut neljännen kerran. Kaikkea olen kokeillut kuten sinäkin ja lääkärin tuomio oli, että jos nyt ei tämän hoidon aikana ala helpottamaan tai jos kipu palaa taas pian uudelleen, on harkittava leikkausta. Leikkauksessahan on vain se ikävä juttu, ettei sen tuloksesta ole varmuutta. Se joko auttaa tai ei auta. Todella viheliäinen vaiva!
- Mogul
Tarkista seuraavat asiat
Pitävä grippi mailassa
tärinänvaimennus mailassa
rento ote mailasta
hyvä lämmittely
hyvä venyttely
jos ei auta ole pelaamatta 3 - 4 kk
vältä rasittamasa kättä aina kun mahdollista
vaihda tietokoneen hiiri toiseen käteen
hoida jääpusseilla
laita kineesioteippiä - Connors!
Nämä auttavat myös: riittävän iso grippi, löysähkä mailan kehys (jäykkyys alle 70), painava maila (vähintään 320 grammaa.
Vähemmän pelanneena minulla oli pari kertaa kyynärpäävaiva. Viime aikoina onneksi ei ole ollut.
Jos ei muu auta, ala pelaamaan Völkl V1-mailalla :)- Mogul
Väärä ote/lyöntitapa tuottaa myös helpommin tenniskyynärpään
anna asiantuntijan katsoa että lyöntisi ovat kunnossa (rentous, lyöntiliike)
Pelaamatta 3 - 4 kk jos tenniskyynärpää
lämmittele ennen peliä dynaamiset venytykset
venyttele pelin jälkeen ja kerran viikossa pitkät 2 min venytykset
tee jotain mikä saa veren kiertämään kyynärpäässä
mutta pienellä kuormalla
katso että hartia ja yläselkä ei jumita
- Anonyymi
Käykää kunnon hierojalla, niin saadaan kyllä kuntoon. Miten joku voi luulla, että lääkäristä olisi mitään apua?
- Anonyymi00006
Joo, vaiva vaatii kunnon hierontaa. Lääkärin "sanallisella avustuksella" ei parane. Hieronnan pitää tuntua, mutta kyllä paranee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100822
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361790- 73600
- 49600
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38589- 65575
- 30566
En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25530Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27522