16-vuotias laihduttaja, kalorimäärän tarve?

Kaloreidenlaskija

Eli olen 16-vuotias ja haluaisin vähentää painoani. Mittani ovat nyt 63/152 ja haluaisin nyt ensisijaisesti pois sen 5-6 kiloa ja sen jälkeen jatkaa toiset 5-6 kiloa.
Kuitenkin nyt kysyisin, kuinka paljon oikein tarvitsen kaloreita? En enää kasva.
Onko 1400-1500 kaloria päivässä liian vähän?
Tämä määrä tulisi monipuolisesta ravinnosta. Sitä vain, että en halua joutua säästöliekille, mutta en myöskään halua syödä liikaa kaloreita. Jossain nettisivuilla saan, että pitäisi syödä tuon verran, jossain taas, että pitäisi olla jopa 1800 kaloria.
Niin ja siis ajatellaan näin, että peruskulutuksen lisäksi en liikkuisi paljon mitään.(sitten jos liikun suuria määriä, niin lisään kaloreita)

4

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seffs

      Meitsil menee ihan hyvin 1300-1500 per päivä. Oon ite 17. Toimii. :)

    • kaloreidenlaskija

      Niin ja sitten vielä yksi asia, että pystyykö siihen mitenkään vaikuttamaan vai kuinka todennäköistä se on, että paino lähtee ekana tisseistä? Sillä en haluais, että ne pienentyis..

    • Kokemusta on...

      Se on tosi yksilöllistä mistä se lähtee, yleisesti ottaen tasaisesti kaikkialta, eli kyllä kun laihdut myös tissisi varmaankin pienenevät

    • :)

      Sun perusaineenvaihdunta on tuon 1458 kcal.

      Perusaineenvaihdunta on päivittäin kulutetusta energiasta se osuus, joka kuluu kehon perustoimintoihin (mm. verenkierto ja hengitys). Kaikki koomaa suurempi aktiivisuus nostaa kokonaiskulutuksen tätä suuremmaksi. Esim. kohtuullisesti liikkuvalla kokonaiskulutus voi olla 1,3 * perusaineenvaihdunta.

      Tuommosen sain kun laskin täällä: http://karppaus.info/laske/bmr.php
      Kun ei ole aikomuksena tuon enempää pudottaa niin kannattaa ottaa suht rennosti. pysyy sit paremmin poissa kun hitaammin pudottaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      43
      2279
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      57
      1841
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      143
      1832
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      107
      1426
    5. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      21
      1146
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1120
    7. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1028
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      62
      1009
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      857
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      851
    Aihe