Mistä voisi tilata viuluun mikrofonin. Sellaisen ihan pienen. ja mitä muuta siihen tarvitsee. Vahvistin?
Viuluun mikki
8
602
Vastaukset
- ....
Suomesta vaikkapa täältä:
http://www.millbrook.fi/tuotteet.php?k=17593&tuoteryhma_id=258
tai sitten saksan t -kaupasta:
http://www.thomann.de/fi/cat.html?gf=mikrofonit_jousisoittimille&oa=pra
"ja mitä muuta siihen tarvitsee. Vahvistin?"
Riippuu ihan siitä mitä sillä mikillä haluat saada aikaiseksi. Jos se on vaan koristeena niin et tarvi muuta. Jos aiot äänittää sitä tietokoneella tai haluat liittää sen konserttipaikan äänentoistojärjestelmään tarvitset sopivan johdon. Jos haluat
ihan itse kuunnella sitä vahvistettuna tarvitset vahvistimen. Voisi kuivitella että
pieni kitaravahvistin sopii tähän hyvin.- Akustinen mieluummin
"Perinteinen" sähkökitaravahvistin ei ole paras mahdollinen laite, jos haluaa ulos lähempänä "luonnolista" olevaa ääntä. Mielenkiintoisia soundeja siitä voi kyllä irrota, varsinkin jos vääntää nupit kaakkoon.
Akustisille soittimille tai laululle tarkoitetut vahvistimet t(ai pienet PA-laitteet) voisivat olla hyvä ehdokas, esim.
- Roland AC60
http://www.roland.com/products/en/AC-60/
http://www.vantaanmusiikki.fi/shop/roland-ac60-akustinen-vahvistin-p-780.html
-Marshall AS100D
http://www.musiikkiliike.fi/index.php?target=products&product_id=29846
- Vähän halvempi Behringer ACX1800
http://www.thomann.de/fi/behringer_acx1800.htm
Yllä linkitetyltä Millbrookiltakin näyttää löytyvän akustisia vahvistimia, mm. Stagg-merkillä. Hintaerot tulevat laitteeseen mielletystä (todellisesta tai oletetusta) laadusta, tehosta, efektien määrästä ja siitä, kuinka paljon eri äänilähteitä vahvistimeen voi liittää suoraan. - ....
Akustinen mieluummin kirjoitti:
"Perinteinen" sähkökitaravahvistin ei ole paras mahdollinen laite, jos haluaa ulos lähempänä "luonnolista" olevaa ääntä. Mielenkiintoisia soundeja siitä voi kyllä irrota, varsinkin jos vääntää nupit kaakkoon.
Akustisille soittimille tai laululle tarkoitetut vahvistimet t(ai pienet PA-laitteet) voisivat olla hyvä ehdokas, esim.
- Roland AC60
http://www.roland.com/products/en/AC-60/
http://www.vantaanmusiikki.fi/shop/roland-ac60-akustinen-vahvistin-p-780.html
-Marshall AS100D
http://www.musiikkiliike.fi/index.php?target=products&product_id=29846
- Vähän halvempi Behringer ACX1800
http://www.thomann.de/fi/behringer_acx1800.htm
Yllä linkitetyltä Millbrookiltakin näyttää löytyvän akustisia vahvistimia, mm. Stagg-merkillä. Hintaerot tulevat laitteeseen mielletystä (todellisesta tai oletetusta) laadusta, tehosta, efektien määrästä ja siitä, kuinka paljon eri äänilähteitä vahvistimeen voi liittää suoraan.Niin no, aloittaja kun meinaa käyttää sitä vahvistinta kotona niin en tiedä onko siinä mieltä saada se ääni kulumaan samalta kuin akustisesti mutta vaan lujempaa... luulisi että akustinen ääni riittää. Vahvistin ja erilaiset efektipurnukat avaa uuden rajattoman äänimaailman. Kitaravahvistimestakin saa ns. "normaalin" kuuloistakin ääntä ulos, ei se aina tarvi olla sitä ampiainen tikkuaskissa -surinaa ja kitaravahvistimen taajuusalue on sille optimoitu ja se alue on viululla aikalailla sama. Mutta lauluvahvistimien mikrofoniliitätöjen impedanssi tietysti sopii paljon paremmin sille viulumikille että siinä mielessä parempi vaihtoehto.
- .....jne.
Siis , mikäli soittelee esim. kotona omaksi ilokseen niin täytyy mikin lisäksi olla vahvistin. Ja se tarvitsee johdon vai.
- ...
Joo, semmoinen johto joka käy toisesta päästä mikrofoniin ja toisesta vahvistimeen ja se taas riippuu tapauksesta. Näyttäisi että noissa mikrofoneissa on 3,5 mm (mono)liitin ja vahvistimissa yleensä 6,3 mm (mono)liitin. Mutta kannattaa se piuha hommata sitten kun on tietoa kummastakin laitteesta.
- kul se siit.
Kiitos vaan tiedoista. Hieman lisää tyhmiä kysymyksiä. Minä kun en ymmärrä mitään noista laitteista. Siis jos kaverin kanssa soitettaisiin vaikka yhdessä ja molemmilla olisi viuluissa mikit niin eikös se kävisikin yksi ja sama vahvisti molemmille.Siis molempien soittimista johdot vahvistimeen.
- ei toimi.
Näissä esitteissä on vaan se vika että pitäisi saada tietää minkälainen se ääni on joka tulee näistä härpäkkeistä. Ostaa nyt jotain ....
- Nainen hukassa
Olisi kieltämättä kiva, jos joku kertoisi perusasiat sähköisistä soittimista. Nykyään kun kanteleet, ukulelet, viulut, sellot ym. saa sähköisinä. Kuulemma kaikukopaton sähköinen versio soi ilman äänenvahvistustakin sen verran, että naapureita häiritsemättä voi soitella.
Mutta yleensä ottaen, mitä tarvitsee? Ja onko kaikissa sähköisissä soittimissa oltava metallikielet (ainakin normaalissa ukulelessahan ne on nailonia)? Ja jos käyttää sähkösoitinta vain harjoitteluun, tarvitseeko kajareita? Ja taas jos sen liittää tietokoneeseen, niin tarvitaan varmaan koko joukko ohjelmia ja muuta tietoutta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1532510- 1562286
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee551973Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1181897"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591374Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1971232Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää761026Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.325933Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa194931Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24694