Pelko väkivallasta

Pelkääjä

Tuo otsikko on vähän huono tähän mutten osaa muutenkaan pukea tätä tunnetta sanoiksi. Olen nyt pari kuukautta seurustellut miehen kanssa. Minulla on rankkoja suhteita takanani ja olen henkisesti todella vahva ihminen, en ole koskaan antanut kenenkään alistaa itseäni. Tämä mies jonka kanssa olen nyt seurustellut oli alussa ihana, tuli toimeen tyttäreni kanssa ja piti minua kuin kukkaa kämmenellä. Minulla itselläni oli todella vahva suojamuuri ympärillä mutta kun aloin aukaisemaan itseäni enemmän niin tämä mies muuttui. Hän puhuu minulle törkeästi ja haukkuu minua ja kun mainitsen asiasta niin hän sanoo sen olevan sarkasmia ja haukkuu minua huumorintajuttomaksi. Jonkun toisen ihmisen kanssa en olisi kuunnellut tuollaista mutta jotenkin minulla tulee tuon ihmisen kanssa tunne että hän tekee minulle jotain pahaa jos korotan ääntäni tai sanon ettei minulle saa puhua noin.

Tänään jätin hänet tekstiviestillä koska minusta tuntui etten uskalla kohdata häntä kasvotusten. Minä todella pelkäsin häntä, tätä tunnetta minulla ei ole koskaan tullut kenenkään muiden kanssa vaikka aikaisemmissa suhteissa miehet ovat olleet aggressiivisia mutta eivät minua kohtaan koskaan.

Soiko minulla hälytyskellot ihan oikeassa paikassa vai mistä minulla tämä tunne oikein tulee? Voiko tällainen tunne tulla koska halusin ihmisestä eroon ja pelko väkivallasta on minun oman mielikuvitukseni tuotetta? Voiko pelko koskaan olla turhaa?

5

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • intuitio

      Kannattaa kuunnella sisäistä ääntäsi! Ota ainakin välimatkaa.ettei mies pääse kohtelemaan sinua ilkeästi!Sellaisessa suhteessa kärsii.Mielestäni teit aivan oikein!!!!Tsemppiä ja Onnellista kevättä!

    • oikein teit

      Mutta eikös tuokin ole jo väkivaltaa, henkistä sellaista!!??? Parempi varmaan että jätit näinki pian etkä jäänyt odottamaan käykö vielä käsiksikin! Eihän ihminen joka toisesta välittää ja jolle kerrotaan ne kipeimmätkin asiat niin käytä niitä toista vastaan eikä varsinkaan vitsaile niistä.

    • SOS112

      Teit ihan oikein jättäessäsi miehen. Hän oli sinulle aluksi niin lipevä vain, jotta saisi luottamuksesi. Luultuaan sinun olevan jo täysin hänen pauloissaan, hän uskoi voivansa edetä narsistille tyypilliseen alistusvaiheeseen. Et kuitenkaan hyväksynyt hänen käytöstään, joten hän yritti vierittää kaikki ongelmat sinun "huumorintajuttomuutesi" syyksi. Narsisti yrittää aina hankkia ympärilleen ihmisiä, jotka voisi saada tuntemaan itseään huonommaksi. Itse tiedän tämän, koska oma isäni on juuri samanlainen: haukkuu ja alentaa meitä muita perheessä muka huumorilla, ja syyttää meitä itkupilleiksi ja nipottajiksi, kun koemme hänen puheensa loukkaaviksi. Älä anna tuollaiselle miehelle uutta tilaisuutta, vaan pidä huolta ettei hän tule enää lähellekään sinua tai tytärtäsi. Narsistille haukkuminen on usein vain alkua.

    • täysin nolla

      Väkivalta alkaa just haukkumisella ja alistamisella ja kohta mies jo lyö oikeesti sua turpaan. Liian varovainen ei ikinä voi olla että teit oikein mun mielestä. Jos et tunne oloasi turvalliseksi niin kannattaa erota

    • jk

      kyllä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      42
      2116
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1893
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      935
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      889
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      839
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe