Ihannenaisen piirteet on helppo jo luetella.
Pyöreä korkeahko ota
Isot silmät
Kapaehkot leukaperät
Suora, lyhyt pieni leuka
Pieni nenä
Täyteläiset huulet
Mieluiten vaalea ja sinisilmäinen.
Kauniin naisen
20
691
Vastaukset
- face beauty
Oikeastaan leuka on suurimpana ja tärkeimpänä tekijänä määrittämässä naisen kauneuden. Muilla ominaisuuksilla ei niin paljoaa merkitystä. Leukamalli jos se on siro, pieni, suora ja lyhyt ratkaisee paljon kasvojen kauneudessa ja tekee jopa muista "rumemmista" piirteistä huomaamattomammat jos tosiaankin leuka on tuollainen mainitsemani kaltainen.
- n23v.
reese witherspoon on todella kaunis, vaikka hänellä on iso leuka.
- kaunis, vai?
n23v. kirjoitti:
reese witherspoon on todella kaunis, vaikka hänellä on iso leuka.
Mä en ole koskaan ymmärtänyt Witherspoonin "kauneutta". Ihan tavallisen näköinen tyttö. Täysin tusinatavaraa.
- Sievimys
kaunis, vai? kirjoitti:
Mä en ole koskaan ymmärtänyt Witherspoonin "kauneutta". Ihan tavallisen näköinen tyttö. Täysin tusinatavaraa.
Witherspoon on muuten ihan nätti, mutta se leuka on aivan kamala!! ........
- Miksi kaiken
Sievimys kirjoitti:
Witherspoon on muuten ihan nätti, mutta se leuka on aivan kamala!! ........
massasta poikkeavan pitää olla aina kamalaa? Ei mielestäni ole kamala, vaan persoonallinen. Nätti typykkä on.
- Sievimys
Miksi kaiken kirjoitti:
massasta poikkeavan pitää olla aina kamalaa? Ei mielestäni ole kamala, vaan persoonallinen. Nätti typykkä on.
En tarkoittanut tuolla kommentilla sitä että kaikki massasta poikkeava on kauheaa, tarkoitin vain että Reesen kasvoihin nähden se leuankärki erottuu ehkä hieman liikaa, se on nimittäin aika terävä, mut se on vaan mun mielipide.
- Beauty or not
Tiedän moniakin ihmisiä joilla on nuo aloittajan kuvailemat piirteet eivätkä he niistä huolimatta ole minkään näköisiä, kauneutta määriteltäessä huomioidaan myös kasvojen mittasuhteet. Symmetria, sopusuhtaisuus ja kasvojen osat yhdessä määrittävät onko nainen kaunis vai ei. Otetaanpa esimerkkinä Jennifer Lopez, hänellä ei ole miesten kovasti palvomia jättisuuria silmiä, mutta kasvot ovat suht symmetriset, mittasuhteet hänen kasvoissaan ovat kunnossa ja kasvonosat ovat kauniit. Jennifer valittiin viimevuonna people lehdessä maailman kauneimmaksi naiseksi. Eli kun kauneutta määritellään siinä pitä ottaa monikin asia huomioon, sitten on se tärkein: eli mieltymykset, kauneus on hyvin subjektiivinen käsite, se mikä on jonkun toisen mielestä kaunista voi olla taas jonkun toisen mielestä jopa rumaa, nämä asiat ei aina ole niin yksinkertaisia.
- Beauty or not
*Tuo yksi lause on pitää ottaa huomioon, lipsahti kirjoitusvirhe.
- huomautan
Kaunis nainen ja ihannenainen eivät ole välttämättä ollenkaan sama asia.
- joopajuuhjgh
Ja jos et omaa kaikkia näitä, olet miehen mielestä ruma ja epähaluttava? Aina vaan tää sama paska provo.
- Kuuma uni
Ihannenaiseni!
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://content9.flixster.com/photo/11/08/39/11083939_ori.jpg&imgrefurl=http://www.rottentomatoes.com/celebrity/grace_jones/&h=337&w=282&sz=9&tbnid=E0TN8UO046p_qM:&tbnh=99&tbnw=83&prev=/search?q=grace jones&tbm=isch&tbo=u&zoom=1&q=grace jones&docid=7BWbzTN3GEBd7M&sa=X&ei=IBKcT9rZNKaQ4gS18tmpDg&ved=0CFYQ9QEwBA&dur=4708
Upea, vahva, itsenäinen kuuma tiikeri!!!!!!
Kaunis? Ei Barbie-nukke, ei. Enkä sellaista halua! Miksi tyytyä kauravelliin kun löytyy gournet-aterioita!!?? - Äsh mitä
p.skaa taas. Sieviä naisia on maailmassa pilvin pimein, mutta niin persoonattoman näköisiä. Siis sellaisia, joiden kasvot eivät painu mieleen.
Kauneus on katsojan silmässä... Toki kaikki voivat tehdä itsestään mahdollisimman freesin näköisen olemalla huoliteltu, vaikka toisaalta luonnollinen look on rennoin.
Todellakaan vaalea väri ei ole "paras." Ihmiset on vain kasvatettu ajattelemaan niin. Kyllähän se eksoottista on ulkomaalaisille, sillä oikeita vaaleita on maailmassa vähiten, mutta ei mitään muuta... Ja suurimman osan "vaalea" hiusväri on purkista kotoisin, nimittäin kaikilla vaaleillakin yleensä hius tummuu jonkun verran vanhetessa. Yhtä typeriä ovat kaikki purkkivärit päässä, kuten punainen ja musta... Antaisi ihmiset vain oman karvan kasvaa :D Harmaakin on hieno väri. - Gracie
Siinäs näette!! edellinenkin vastaaja ihannoi naista joka ei ole välttämättä täytä yleisiä kauneus "kriteereitä" mutta on persoonallisen ja näyttävän näköinen nainen! Minun mielestä kauneimpia ovat sellaiset naiset joilla on jokin persoonallinen massasta poikkeava juju kasvoissa, esim Angelina Joliella ne muhkeat huulet ja muutenkin näyttävät piirteet. Tää on niin makuasia kuin vaan voi olla ihan niinkuin ihmisillä on eri maku myös muissa asioissa.
- blondit valjuja
Päinvastoin. Tumma sen olla pitää!
- minulla on toivoa :)
Jeee! Minulla on piirteet, joita edes joku pitää kauniina. Otsani ei kylläkään ole korkeahko vaan suht normaali, mutta se ei minua haittaa.
Jokaisella saa olla omat ihanteensa. Turha teidän muiden on kitistä.- Facts are facts!
Niin mutta et tunnu ymmärtävän sitä että nuo piirteet ei välttämättä tee kenestäkään kaunista, suurimalla osalla nuorista naisista on nuo piirteet mutta harva on oikeasti kaunis, perusnättejä on paljon niitä mahtuu 13 tusinaan.... Aloittaja luetteli nuo piirteet sen takia ikäänkuin ne PITÄÄ olla jotta nainen olisi kaunis, mutta näin ei ole.
- Sorry nyt
mutta tiedän muutamia joilla on kaikki mainitsemasi piirteet mutta ovat silti suorastaan rumia. Ei se kauneus mistään yksittäisistä piirteistä ole kiinni, vaan mittasuhteista, niin kuin eräs toinenkin vastaaja huomioi.
Sitä paitsi mielestäni tummahiuksisuus ja -ihoisuus on kauniimpaa kuin vaaleus (tummilla ihmisillä yleensä tummat ripset ja kulmat). On myös ns. tieteellisesti todettu, että esim, juuri näitä tummia hiuksia, ripsiä ja kulmia ja ihon päivittyneisyyttä pidetään kauniimpana. Linkkaisin tutkimuksen mutta en nyt sitä tähän hätään löytänyt.
Ei nyt mennyt ihan yksiin ap:n mielipiteen kanssa, mutta makunsa tietysti kullakin.- edellinenvastaaja
Hitto, kirjoitin aluksi että päivettyneisyyttä mutta menin sitten jostain syystä sen korjaamaan väärin :)
Lisäänpä vielä että ei se että on täyteläiset huulet tarkoita sitä että ne olisivat kauniit. Epämääräisiä käsitteitä. Lisäksi korkeahko otsa kuulostaa "rumahkolta"
- Lisää vielä
isot kiinteät rinnat, hoikka varsi ja pitkän jalat, niin olet kuvaillut Barbien.
Onnea vain muovinukkesi etsintään. - Just really dumb
Täysin samaa mieltä edellisen vastaajan kanssa.... Joillakin miehillä on yksinkertaisesti naurettavan epärealistiset kuvitelmat siitä miltä naisen pitäisi näyttää. Ite voi olla vaikka kaljamahainen ja verkkareissa kulkeva mutta naisen pitäisi näyttää barbie-nukelta. Aloittaja ei selvästikään ymmärrä että maailmassa ei ole yhtä ainuttakaan naista joka täyttäisi nuo kriteerit prikulleen ja siihen päälle vielä täydelliset kasvojen mittasuhteet ja kroppakin!! huh huh... Kaikkea ei voi saada, joten ei kaikissa ihmisissä ihan joka kohta ole täydellinen, on niitä hyviä ja sitten jotain vähän epätäydellistäkin. Ettehän te miehetkään ole täydellisiä, kukaan ihminen ei ole joten miksi edes laittaa moista vaatimuslistaa? En minäkään odota mieheltä että hän olisi täydellinen, odotukseni ovat realistiset, en haaveile mistään Brad Pittista tai jotain muuta julkkismiehen näköisestä sällistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1014507Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293343No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 361388
- 341183
- 371116
- 131064
- 1581007
- 6934
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12872