ääk!!! mulla on kauheet finnit poskissa ja otsassa!!!! mikä neuvox??? auttaako puuteri??? vai mikä!!! en haluaisi vielä meikata kun menen viidennelle mutta haluan finnit pois jä äkkii!!!!
äääk!!! onko neuvoi??
finninaama
8679
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
käyppäs tuolla "ihonhoito" -kohdassa...
Finnien peittäminen alkaa ihon hyvällä puhdistamisella... jollei kasvoja puhdista kerran päivässä, tai aamuin ja illoin, ei kannata meikata lian päälle, sillä se vain pahentaa finnien syntymistä.
mutta, kuten sanoin... kurkkaappas tuolle "ihonhoito" -palstalle :)
ohjeita!
1.osta meikinpoisto ainetta,kasvovettä sekä kuorinta voidetta lähimmästä kosmetiikka kaupasta saat apua niihin sieltä kysymällä.
2.peset joka aamu ja ilta kasvosi saippualla tai meikinpoisto aineella (jos olet käyttänyt meikkiä) Pesun jälkeen laitat kasvovettä pumpuliliinalla.
3.ÄLÄ KOSKAAN MEME NUKKUMAAN MEIKIT KASVOISSA!
4.On myös mahdollista ostaa erillisiä finnikyniä.(mutta tiedä sitten häntä toimiiko ne)
5.Finnit ei lähde yhdessä yössä joten kouluun voi laittaa OHUEN kerroksen joko meikkivoidetta,puuteria tai peitepuikkoa.
(muista valita aina omalle ihollesi tarkoitetut tuotteet kuten rasvaiselle tai kuivalle tai sekaiholle)
6.Jos ei lähde finnit millään niin lääkäristä voi varata ajan ja sieltä saa akne iholle tehtyä kasvovettä.
7.Jätä suklaan,pizzan,sipsien,majoneesin,juuston syönti vähemmälle koska niissä on rasvaa ja ne tekee finnejä.
Toivottavasti tuosta on apua :)
nin ja AINA ennen kun laitat meikkivoidetta... muista pestä kasvosi puhdistusaineella ja rasvata kasvosi kosteusvoiteella!!!!!!!!
SITTEN vasta meikkivoidetta puuteria..
jollet puhdista kasvojasi ennen meikinlaittoa... ihosi kuivuu ja kasvoihisi tulee finnejä enemmän...
iltaisin voit myös huolellisen kasvojenpesun jälkeen käyttää finneille täsmähoitoa, (lumenelta pieni tuubi... kuivattaa finnejä.
Juo paljon vettä, liiku myös mahdollisimman paljon ilman meikkiä että iho saa hengitellä. Meikkaa vain "pakon edessä"(=kun tunnet että on välttämätöntä).
Clinique on suunnitellut tuotteensa allergiselle ja herkälle iholle. Sieltä löytyy varmasti sopiva myös aknen hoitoon. Ainakin löytyi itselleni, äidilleni ja poikaystävälleni. Ja Cliniquen Rinse off puhdistaa tosi hyvin paksunki meikin pois.
Eikös toi finninaama just kirjottanu tohon et EN HALUAIS VIELÄ MEIKATA KU MENEN VASTA VIIDENNELLE!!!
ni eiköhän jokainen teistä vastanneista...
ennenku laitat meikin
meikkiä sitä meikkiä tätä...
SE PUHU PELKISTÄ FINNEISTÄ
Finninaama näyttää kysyvän tekstissään myös seuraavasti: "auttaako puuteri??? vai mikä!!!"
ja purkaisit sinäkin pahaa oloas jonnekki muualle kuin tänne...
Ala käyttämään sellaista finninpoistoainetta, tai sellasta mitä pitää laittaa joka päivä finninkohdalle ja niitä sit häviää ajan mukaan. Kaverini käyttää sellaista mutta itselläni ei vielä ole finnejä!
Ei hätää! Minullakin oli mutta keksin keinoja, joilla niistä voi päästä eroon. Eli tietysti pitää pestä kasvot huolella ainakin kahdesti päivässä. Jos saippua kuivattaa, niin sitten jollakin hellävaraisemmalla aineella. Vaikka aina sanotaan ettei finnejä saisi puristella, niin se on kuitenkin parempi jos sen tekee oikein. Eli pesee kädet huolellisesti, samoin ihon ja kun se on lämpimän veden pehmentämä, se tulee paremmin ja naarmuitta ulos. Jälki pitää desinfioida ja mieluiten joka finnin jälkeen pestä kädet, ettei bakteerit pääse leviämään. Jos finni oli todella paha, tulehtunut (eli keltaista eritettä) niin siihen voi laittaa bakteereja tappavaa voidetta (saa apteekista). Aamulla jälki on todennäköisesti kuiva ja paranee parissa päivässä.
Tuo oli ainakin minulla parempi vaihtoehto kuin antaa finnien kasvaa ja tulehtua pitkän aikaa. Ihovoiteita kannattaa käyttää vain siellä, missä iho on kuivaa. Finnialueiden iho on yleensä rasvaista, joten monet voiteet, meikkivoiteet ja puuterit tukkivat sitä entisestään. Jos iho on ärtynyt, niin kannattaa antaa sen olla ja vain pestä kun se on tarpeen. Finnit tai niiden jäljet voi peittää antibakteerisella peitepuikolla, vaikka ei muuten meikkiä käyttäisikään.