Olen 13 ja minulla on vatsaan asti ylettyvät vaaleanruskeat suorat hiukset. Haluaisin permanentin mutta olisi pari kysymystä:
Paljonko se maksaa
Kestääkö se koko loppuelämän ja saako sen halutessa pois
Kannattaako hankkia permanentti
6
1003
Vastaukset
- permanenttineiti98
juu olin just tänää kampaajalla ja laitettiin permanentti. oon 14 ja mul on tällaset puol pitkät hiukset. mul makso leikkaus ja permanentti yht. 145 egee. varmaa pidemmillä hiuksilla enemmän. oon ottanu kerran tätä ennen permanentin, kesti noin 3 kuukautta ja alkoi sitte "haalistua" kiharat. suosittelen lämpimästi, tuo aivan uuden piristys ruisken arkeen näin vaihteeksi ku ei sellasia suoria aina jaksa;-)
- kokemusta on
Unohda koko permis, ensinnäkin noin pitkään tukkaan ei tule hyvä permis ja superpitkä tukka ei jaksa pysyä kiharalla.
- toive ja todellisuus
Hinnat vaihtelevat kovastikin eripuolella kotoSuomea, missäpäin asustat? Googlata voit lähiseutusi kampaamojen nettisivuja, joissa hinnastot on esillä. Jokaisen kampaamon on myös ikkunassaan pidettävä jonkinlaista hinnastoa, ja aina voi kävellä ovesta sisään kysymään, mitä maksaa :) Samalla kampaaja myös näkee hiuksesi, ja osaa jo alustavasti sanoa, kannattaako permistä yleensäkään laittaa. Mene siis reippaasti kysymään valitsemastasi kampaamosta, sieltä saat myös parhaat neuvot hintatietojen lisäksi (maksutta)
Permis ei pysy loppuelämää, vaikka nimi (permanent) viittaakin pysyvään. Hiuslaadusta ja permiksen kiharuudesta riippuen saattaa permis suoristua nopeastikin, toisaalta kihara voi olla hiuksessa lähes suoristumatta vaikka kuinka kauan... muistettava kuitenkin on, että permanentin hiusta rasittava vaikutus säilyy hiuksessa, vaikka itse kihara suoristuukin.
Hiukset ovat uudistuva luonnonvara, joten se, mitä tyvestä kasvaa, on taas sitä "omaa käsittelemätöntä" hiusta. Permis ei siis muuta perushiuksen rakennetta, vaan uutta kasvaa n. 1cm kuukaudessa, yhtä suorana kuin aina ennenkin.
Noin pitkillä hiuksilla, kuin kerroit, suosittelen kyllä todella, että menet juttelemaan asiasta kampaajan kanssa. Mitä toivot ja luulet permiksellä saavutettavan? Kampaaja kertoo, onko toiveesi mahdollista toteuttaa. Permanentilla ei saada suuria spiraalikiharoita, ei kääntymään latvoja ulos-/sisäänpäin ym. Permanentilla ei siis saa aikaan kampausta. Permis antaa sensijaan raskaille hiuksille hyvän tuen kampauksen tekoon, mutta ne "isot spiraalikiharat" on siis tehtävä jokaisen pesun jälkeen uudelleen ja uudelleen... rullilla, raudalla, föönaten tms. - 1111111111111
Jos haluat pilata tukkasi. Saahan sen pois leikkaamalla siilitukan.
- Kampaaja :)
hei ! Et voi ottaa permanenttia mikäli olet alle 16. Ikäraja muuttui vähän aikaa sitten.enkä edes suosittele sinulle.mutta leikkaahan niitä hiuksiasi jos haluat hienon muutoksen aidosti : )!
Onnea mitä päätätkin hiuksillesi tehdä:) ps.kaikissa kampaamoissa se ei koske kiharoita mutta ainakin värjäystä jne.- hiuslaki
Laitahan faktaa koskien permanenttikäsittely K-16 väitteellesi. Väitän että on ihan huuhaata. Hapetevärillä värjääminen sen sijaan on K-16. Blondaus, blondatut raidat, suoravärjäys (missä ei K-16 mainintaa) on lain mukaista alle 16v.
Kiitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2462179- 1901655
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471309Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501025- 41826
- 14800
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31780Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25756Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647