Kiusatut, kertokaa kokemuksistanne. Miten olette selvinneet tai miten aiotte selvitä. Olen jonkin aikaa ollut koulumme narsistisen johdon ja sen "haaremin" kiusaamisen kohde. Viimeisimmässä tapauksessa todistajina on yksi opiskelijaryhmä. Kysyn nyt neuvoa, miten te toimisitte?
TYÖPAIKKAKIUSAAMINEN OPETUSALALLA
4
247
Vastaukset
- SAIKULLIA
Vappuloma (4 päivää) alkaa olla ohi, Huomenna aamulla on jälleen palattava tuohon mätäpesään. Vielä olisi kuukausi kestettävänä ennen kesälomaa, mutta en aio kestää, kun ei ole pakko. Menen pitkän harkinnan jälkeen hakemaan saikkua ja jään loppulukukaudeksi saikulle. Nautin ajatuksesta, että kaikki hommat kaatuvat pomon ja sen mielitiettyjen niskaan. Minun ei kuulu saikulta antaa toimintaohjeita. Elämä on ihanaa.
- Anonyymi
Hienoa. Teen todennäköisesti samoin. Saa rehtori hoitaa yhteishakuasiat ja rentoudun ...
Sain kirjallisen varoituksen ja sitä ennen opettaja raivosi työhuoneessani, opettajahuoneessa ja rikkoi lojaliteetin oppilaiden kuullen. Vähän ottaa päästä. Olen töissä varsin haastavassa ja ahdasmielisessä paikassa. En paljasta paikkakuntaa, koska täällä on itäsaksalainen meininki. Täällä ei voi luottaa kehenkään.
Jos pääsen muualle, menen kertomaan tarinani Tastulan ohjelmaan. Veikkaanpa, että vaikea on saada opettajia tänne, kun tulee nämä henkilöstösuhdeongelmat ilmi.
- OAJ hoida hommas
Kyllä asia on kuten kuvasit. Nauti täysin siemauksin lakimääräisestä sairauslomasta, jonka ilmeisesti tulet saamaan. Sen jälkeen sinulla on edessä ne opettajan "kolme hyvää syytä", vaikka JO elokuun puoleen väliin mennessä on palattava takaisin siihen mätäpesään, josta nyt olet lähdössä.
Et ole ongelmiesi kanssa yksin. Meitä kohtalotovereita (Wappu!) on paljon, vaikka näistä ei puhuta. - odota-miksi karhuu j
...aamukammassa piikit vähenee. "Enää" 20 koulupäivää ja sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun493311Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5252013Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si821907- 191561
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431498- 281376
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281277UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1131195