Tatointi liityen eksään

Mystasukkaisuuttakovaan

Mitä mieltä olisitte jos poikaystävällänne olisi eksän nimi tai nimikirjaimet tatuoituina? Miehelläni on nilkassa eksän ja hänen oma nimikirjaimensa tatuoitu isolla. Kirjaimet kulkevat ikäänkuin käsikädessä. Mua häiritsee tää tosi paljon, miksi hän ei oo peittänyt sitä kun suhde päättyi pari vuotta sitten. Hän sanoi ettei pysty ammattinsa puolesta siihen tatuoimaan täll
Hetkellä mikä on totta, koska hän on urheilija ja tatuointi olisi pahasti tiellä jos se olisi kipeä. Mutta mieheni on nyt ollut 3kk sairaslomalla loukkaantumisen takia, eikä siltikään laittanut mitään päälle. Syyksi hän sanoi ettei tiedä mitä laittaisi päälle. Olen miettinyt, että ehkä mies vain haluaisi kaiken palautuvan ennalleen ja hän palaisi eksänsä kansa yhteen. Jos hänellä on vielä tunteita eksäänsä kohtaan. Olen myös törmännyt moniin kuviin ja kirjeisiin eksältä, mutta mies on ne pilkkonut roskikseen silmieni edessä koska toesi etten tykännyt näkemästäni. Nyt mieheni ei ole ollut missään kontaktissa eksäänsä vaikka eksä laittaa viestiä miten paljon tätä rakastaa ja ikävöi, mies ei vastaa viesteihin ja poistaa ne. Koneella kuitenkin paljon edelleen kuvia eksästäbja hänestä. En tiedä miten pitäisi suhtautua, tatuointi on joka päivä silmissäni ja häiritsee. Tiedän olevani hiukan liian mustasukkaienen mutta minusta tässä on jotain outoa.

Kyseinen nainen nimittäin pilasi mieheni urheilu uran, mutta he ovat silti olleet paljonnyhteyksissä ja teekemisissä eronsa jälkeen. Erosta on pari vuotta aikaa. He olivat y hdessä puolitoista vuotta. Minusta on outoa jos nainen on muka pilannut miehen uran ja mies silti on tekemisissä hänen kanssaan, koska yra oli miehelle kaikki. Tämän takia mies asuu nyt toisessa maassa jossa hän sai taas aloittaa urheilemaan, ei enää koskaan pysty kotimaassaan sitä tekemään. Mitä ajattelisitte? Olemme olleet yhdessä vasta vähän yli puoli vuotta mutta melkein koko aika asuttu yhdessä. Tiedän myös että mies oikeasti välittää minusta eikä koskaan satuttaisi minua tahallaan. Tämä kuitenkin mietityttää joka päivä.

13

732

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sadgsadg

      Hehe, vain idiootti tatuoi puolisonsa nimen. No tyhmiä on maailma täynnä.

    • toivotan hyvää sulle

      Helvetti! Tommonen on oikeesti vaikeeta. Miehet aina sanoo toista ja tekee toista. Tiedä vaikka se sanois sulle että, eksä ei kiinnosta, mutta sitten esim. töissä laittaa hälle viestiä. Mä jotenki pystyn kuvittelee itteni sun tilanteeseen. Sano sille äijälle, että tatuoinnin täytyy lähteä. Muutenki, ei se auta jos se äijä repii kuvia kirjeitä, se on helppoa repii sun edes ne, koska kuvat on koneella varmasti myös. Toi kuulostaa vaan todistelulta, oon pahoillani. Mutta laita se äijä seinää vasten! Mielummin erootte (jos susta tuntuu siltä yhtään sitte) nyt, ku esim. vuoden tai kahen päästä, ehkä jopa kahenkymmenen!

      Tsemppii! :)

    • yhterayuhj

      Hei, nyt vähän suhteellisuuden tajua kehiin!
      Mitäs sitten, jos poikaystävälläsi olisi lapsia tämän exän kanssa? Olisi ikään kuin eläviä "todisteita" heidän suhteestaan - vähän toista kuin jokin typerä tatuointi! Ex kulkisi poikaystäväsi ja samalla sinun elämässäsi kaiken aikaa, halusit tai et. Ei kiva, vai? Ja silti monet pystyvät elämään tällaisissakin suhteissa - ja siis todellakin haluavat elää!
      Taidat itsekin olla aika nuori tai ainakin kokematon seurustelemaan, koska teet sinänsä pienistä asioista isoja. Poikaystäväsi ei kirjoituksestasi päätelle anna mitään aihetta luulla, että kävisi kuumana exänsä suuntaan? Joten mikä on ongelma? Nimenomaan sinun mustasukkaisuutesi, jolle sinun pitää ihan itse osata tehdä jotain.

    • Olen sitä mieltä, että suhteellanne ei ole kovin ruusuista tulevaisuutta eikä se johdu tatuoinnista tai valokuvista vaan lapsellisesta mustasukkaisuudestasi.

      • lapsellista

        Jotenkaan en ole yllättynyt, että tässäkin tapauksessa mustasukkaisuus on mielestäsi lapsellista...


      • mpvfad

        Ei kaikki mustasukkaisuus ole automaattisesti lapsellisuuden merkki. Ihmisillä on nykyään joku ihan kumma ajatus että ei saisi tuntea mustasukkaisuuden tunnetta lainkaan ja kokea mitään uhaksi parisuhteelleen.

        Minun mielestä mustasukkaisuus on varsin normaali tunnetila silloin kuin oma puoliso on edelleen entiseensä yhteydessä ja tuo toinen ja heidän suhteen laatu ei ole itselle niin selvä asia. Vaikka ap olisi ihan turhasta huolissaan, niin todennäköisesti hänen tunteensa ovat aivan ymmärrettäviä. Menettämisen pelko on meille kaikille tuttua, samoin kuin mustasukkaisuus. Ainoa mikä mittaa mustasukkaisuuden lapsellisuuden, on se mikä käytös siitä seuraa.

        Ap, juttele miehellesi, rehellisesti, syyllistämättä. Hänhän on sinun poikaystävä, jonka tulisi olla sinulle kumppani, läheisin ihminen, ystävä ja rakastettu? Eikös sellaisen kanssa jaeta ne huonotkin tunteet ja puhuta asiat selvästi. Me olemme miehen kanssa suhteellisen avoimesti puhuneet mustasukkaisuudesta, ja se on helpottanut molempia tavattomasti. Koskaan emme ole vaatineet mitään toiselta mustasukkaisuuden vuoksi, mutta aina ollaan asiasta keskusteltu, ja aina ollaan pyritty siihen että molemmilla olisi mahdollisimman hyvä olo suhteessa.

        Tatuoinnille et paljoa mahda, mutta pystytte varmasti keskustelemaan ihan rakentavasti sinun tunteista ja siitä mistä ne johtuvat.


    • sorryvaan

      Sinänsä ymmärrän, olisin varmaan itsekin mustasukkainen jos omalla miehellä olisi jotain tuollaista jota kantaa aina mukanaan. Senkin ymmärrän, että on inhottavaa jos jossakin näkyvillä on jotain vanhoja rakkauskirjeitä, kuvia tms. sellaiset pitäisi laittaa jonnekin kaapinperälle pois näkyvistä ja pois mielestä. Mutta suhteellisuudentajua tuossa tarvitsisi päähäsi paukuttaa tuon tatuoinnin suhteen. Ei tatuointeja noin vaan oteta, pitäisi ensin päättää millaista kuvaa haluaa siinä sen tekstin kohdalla sitten varmasti lopun ikäänsä katsoa. Ja pakko tuon poikaystäväsi on jotenkin vastata eksänsä viestittelyihin, ei se muuten jaksaisi niin innoissaan vielä 2 vuoden jälkeenkin "piinata" rakkaudentunnustuksillaan. Tekee sen sinulta salaa.

      Mutta jokatapauksessa, tuo sinun ainainen nalkutus ja valitus varmasti nakertaa tuota teidän suhdetta eikä tuollainen suhde tule toimimaan. Ehkä se eksä onkin suurempi rakkaus kuin sinä, nalkuttava mustasukkainen ämmä.

    • AzzazF

      Itselläni tatuoinnit ainakin toimittavat tietyllä tapaa elämän päiväkirjan virkaa. Muistot säilyvät iholla, eikä sillä sun poikaystävällä sentään naisen koko nimeä ole. Häiritsisikö sinua, jos kyseessä olisi vaikkapa ruusun kuva symboloimassa hänen eksäänsä? Selvästi tämä ex-tyttöystävä on ollut joskus todella rakas ja tärkeä osa hänen elämäänsä, anna poikaystäväsi säilyttää muistonsa jos hän niin haluaa. Ei se välttämättä tarkoita hänen olevan kiinni eksässään.

    • Mystasukkaisuuttakovaan

      Paskannan ripulia lattialle kunnes se lähtee
      kwaak!

    • kiristääköpipo

      Tiedän ja tunnen naisen jolla edellisen puolison ja rakastetun nimi nilkassa, ei kivaa nykyisen mielestä mutta eihän nainen tiennyt että eroaa, se on vain tatska.

    • lapsellistavouhotusta

      Sun asenne tatuointeihin ja eksäsi entiseen elämään on enemmän kuin lapsellinen. Olet sairaalloisen mustasukkainen ja tartteisit ammattiapua. Sulla on ilmiselvä nuppivika.

      Jos joku on niin tyhmä että hakkauttaa itseensä kuvia muistoksi jostain ihmisestä hänen kanssaan vietetyistä tärkeistä hetkistä, niin ei ne muistot siitä häviä. Ne kun on miehesi aivoihin myös tallennettuna.

      Vaikka kuvien yli vedettäisiin uutta mustetta, niin kyllähän sun mies tietää, että nimitatuointi on hänessä yhä. Se on sen menneisyyttä eikä menneisyys poistu vaikka kuinka sinä käskisit häntä unohtamaan. Ei se eksäänsä unohda sillä että sinä vahdit vieressä kun mies deletoi eksän viestejä ja kuvia koneeltaan. Eksä on miehen päässä ja vain mies itse voi sen hävittää, eikä se taatusti tee sitä sun käskemänä vaan omasta halustaan.

      Sulla on sairas asenne miehen uraan. Älä nyt viitsi. Ei eksä ole miehen uraa pilannut. Miten se muka on pystynyt estämään miehen harjoittelemisen tai osallistumisen johonkin urheilukisaan, ei niin mitenkään. Mies on itse pilannut uransa ja on sen takia urheilukiellossa tms. kotimaassaan.
      Jos jotain muuta uskot, niin olet vielä tyhmempi kuin mitä tämä aloitus antaa ymmärtää.

      • 2012

        Ne ovat eronneet jo aika päiviä sitten avauksesta 7 vuotta aikaa.


    • turhuutta

      ex vaimon nimi, kaikkea näkee kun mieporukassa saunotaan, en kyl itse ottais ikinä, poistokin varmaan nankalaa ja kuten sanottu miehen uusi typykkä ei oikein tykkää kun aina seksiä harrastaessa on silmissä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      130
      1355
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      101
      876
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      713
    4. 51
      605
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      13
      511
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      417
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe