Missä ruisleivässä on vähiten kaloreita? Oman havaintoni mukaan Real (11% kuitua) on vähäkalorisinta, 190 kcal/100 g. Siinä on vaan niin paljon kuitua,että itselläni ainakin tulee ilmavaivoja siitä. Onko jotain muita hyviä vaihtoehtoja?
Kevyin ruisleipä
Muodokas
5954
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kleemolan revitty hapanohut sisältää vain pelkästään ruisjauhoja, suolaa ja vettä.
Vaasan ja Oululaisen täysjyväruisleivät ovat myös hyviä.
Keho tottuu nopeasti kuituun ja ilmavaivat helpottuvat.
tuota Kleemolan leipää ei kyllä taideta muualla myydä kuin Porin seudulla..? Ei ainakaan täällä pk-seudulla..On muuten ikävä Porin Poikaa, pitääkin ostaa varastoon ens kerralla kun tulen Porissa päin käymään..
No jaa, onko niissä nt niin paljon eroja? Itselle ei ainakaan ole tullut mieleen koskaan laskea mitään niin yhdentekevää (anteeksi) kuin ruisleivän kaloreita =b. Siis, ruisleipä on aina yhtä terveellistä, ja koska eihän sitä kai kukaan ihan kilokaupalla syö, niin se nyt on pienin asia maailmassa jos toisessa on vaikka öbauttiarallaa kakskyt kaloria enemmän kuin siinä toisessa laadussa =)... No joo, tokihan on sitten niin että laatu voi olla muuten eri. Itse tykkään just tosta Realista, siinä on meinaan silleen sopivasti ihan jotain kokonaisia jyviä, joita on ihan mukava pureskella, maistuukin joltain, ja täyttää kivasti mahan =). Mutta en minä tiedä, pakko oli kommentoida. Hyvää jatkoa sinulle ja ruisleivälle =b !
Ruisleivissä on todella paljon eroja! Joihinkin on lisätty sokeria, siirappia, mallasuutetta ja useimpiin vehnäjauhoja tms. ja erilaisia lisäaineita. Joissakin on jopa runsaasti rasvaa.
Samsara valmistaa ruisvuokaa, johon on käytetty vain ruisjauhoja, vettä ja suolaa. Ei siis edes hiivaa, vaan leipä on tehty perinteisesti taikinajuureen.
Huomasin muuten äskettäisellä Tukholman-visiitilläni, että Fazer valmistaa Ruotsin markkinoille Realia, jossa on vain 170kcal/100g. Tulipas vain mieleen.