Missähän on vika kun uusi pyörä on todella raskas polkea. Vanha samanlainen olisi kevyt, mutta kun se on talvirenkain niin en haluaisi ajaa sillä nyt. Kyseessä on Tunturi mummopyörä ilman vaihteita. Uudessa pyörässä kuuluu/tuntuu toisinaan polkiessa myös jurnimista. Pyörä oli takuuhuollossa, jurniminen väheni mutta polkeminen nyt kamalan raskasta jopa tasamaalla. Pyörä oli aika kallis. (Korjaamossa on nyt kilometrien jonot.)
raskas polkea
11
3100
Vastaukset
- Joo, siis ei
Tunturit ovat Accell Groupin halpiksia. Tehdään halvalla tällähetkellä kaiketi Turkissa ja laadunvalvonta ei välttämättä ole aukoton. Jotain on kenties laitettu huolimattomasti liian kireälle.
Toki kannattaa laskeskella myös välityssuhteet, ettei kyse ole vain raskaammista välityksistä. Jos on raskaammat välitykset, täytyy vaihtaa takaratas.- pyöränpolkija
Siispä pitää vaan ängetä sinne korjaamoon...
Mitä tarkoitat että halpis? Pyörä maksoi monta sataa enemmän kuin vastaavat muut pyörät. ostin viime kesänä mutta käytin talven eri pyörää. Pyörä on siis vaihteeton mummopyörä Elina. Mitä tarkoittaa välityssuhteiden laskeminen?
Olen aina ostanut tuota samaa merkkiä ja ollut ennen tyytyväinen. - 55555555555555555555
pyöränpolkija kirjoitti:
Siispä pitää vaan ängetä sinne korjaamoon...
Mitä tarkoitat että halpis? Pyörä maksoi monta sataa enemmän kuin vastaavat muut pyörät. ostin viime kesänä mutta käytin talven eri pyörää. Pyörä on siis vaihteeton mummopyörä Elina. Mitä tarkoittaa välityssuhteiden laskeminen?
Olen aina ostanut tuota samaa merkkiä ja ollut ennen tyytyväinen.Onhan se melko halpa, kun verrataan esimerkiksi tekniikaltaan vieläkin yksinkertaisempiin ammattilaistason ratapyöriin…
Välityssuhteen saat selville laskemalla rattaiden hampaiden määrät ja jakamalla takarattaan hammasluvun eturattaan hammasluvulla. Sitten voit vertailla sitä muihin samantyyppisiin pyöriin.
Jos halutaan vertailla erilaisten (renkaiden ulkomitta poikkeaa selvästi tms) pyörien välityssuhteita, asia menee hiukan monimutkaisemmaksi. Sheldon Brown on kehittänyt systeemin, jossa otetaan huomioon renkaan ulkomitta ja kampien pituus. Noilta sivuilta löytyy lisää tietoa:
http://www.sheldonbrown.com/gears/
http://sheldonbrown.com/gain.html - mummolle parasta
Mikähän on kallein mummopyörä (siis Suomessa myytävä)?
- minä
Luultavasti napojen laakerit kiristetty liian kireälle.
- Joo, siis ei
Todennäköinen vaihtoehto halpapyörässä, jossa on koneella kasatut kiekot. Ammattitaitoinen liike olisi avannut, tarkastanut ja kiristänyt oikeaan kireyteen.
Rengastyyppi, -merkki ja käytettävät paineet vaikuttavat myös. - rftuty
Tuohan selviää helposti kun kääntää pyörän nurinpäin ja laittaa renkaat käsin pyörimään. Jos toinen rengas pyörii selvästi vähemmän aikaa ja hitaammin niin vika on siinä. Voihan tietysti olla niinkin että molemmat pyörii huonosti.
- pyöränpolkija
rftuty kirjoitti:
Tuohan selviää helposti kun kääntää pyörän nurinpäin ja laittaa renkaat käsin pyörimään. Jos toinen rengas pyörii selvästi vähemmän aikaa ja hitaammin niin vika on siinä. Voihan tietysti olla niinkin että molemmat pyörii huonosti.
Kiitos vastauksista. Antavat sentään rohkeutta pysyä kannassani, jos tulee vastine että "kukaan ei ole valittanut" taikka "ei ole mitään vikaa". Ero noiden kahden samanlaisen pyörän polkemisessa ON todella suuri.
Renkaat on kyllä täynnä.
Minusta Elina on ollut hyvä merkki ja on helppo nousta, kunnei ole korkea runko. Harmi vaan että kaksi pyörää on varastettu, sen takia täytynyt ostaa uusia. Tuo nyt talvikäytössä oleva pyörä on 15 v vanha ja siinä on nastarenkaat. En halua kuluttaa nastoja kesäkelillä, muuten ajaisinkin sillä.
Kun on tottunut ajamaan yhtä merkkiä niin toinen tuntuu oudolta. Tytöllä on ulkomuodoltaan samanlainen (halvempi merkki), mutta ajaminen ei tunnu yhtä luontevalta sillä kumminkaan.
- Joo, siis ei
Renkaiden vaihtaminen ei kestä kovin kauaa, kun sen kerran opettelee. Joten periaatteessa voit ajaa sillä vanhemmallakin. Mutta jos olet ostanut pyörän käyttöön, pitää sen kyllä toimia.
Onko uudessa puhkeamattomat renkaat? Ne ovat raskaita ajaa, halpikset hyvinkin raskaita.
Toivottavasti syy löytyy, niin pääset ajamaan normaalisti.- talvipolkija
Katso vielä, ettei ketju ole liian kireällä. Silloin tuntuu jurnutus ja polkeminen on raskasta.
- 16+5
talvipolkija kirjoitti:
Katso vielä, ettei ketju ole liian kireällä. Silloin tuntuu jurnutus ja polkeminen on raskasta.
Ketju kai löystyy aikaa myöten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 654180
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺463959Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363462Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli162863Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342709En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142512Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102114IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm121196Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1451147- 801006