Eli tiedustelisin mitkä luistimet voisivat itselleni olla sopivat.
Mitään hajua ei ole esim. renkaiden koosta mikä olisi hyvä, tai mistään muustakaan!
Olen joskus lapsena rullistellut, ja nyt olisi taas kiva aloittaa kesän tullessa!
Eli luistelen lähinnä vajaan 10km lenkkejä, usein varmasti koiran kanssa. Täytyisi olla helposti hallittavat mieluummin kuin sellaiset joilla mennään kovaa kyytiä.
Hintaa saa olla max n.200e.
Ps. Omaan leveän lestin, katsonko suoraan miesten luistimia vai löytyykö naisille? Kuinkas koko, onko suoraan kengän koko?
Mitkä luistimet?
11
568
Vastaukset
- mma
Suosittelisin k2 luistimia, 80 mm pyörillä. Kuulostat minulta, tosin koiran sijaan ovat lapset mukana. Jos et lähde maratonporukoiden mukaan reissuun, riittää tuo 80mm hyvin ja K2 luistimiin saa varaosia helposti.
Itselleni sopii ohuiden sukkien kanssa arkikengän kokoiset luistimet mutta puoli numeroa suuremmat paksummalla sukalla tuntuvat tosi leveiltä jalkaan.
Luistelua muistellessa saa kyllä yksistä luistimista luisteltua pyörät ja jarrupalat vaihtoon ja sen jälkeen voi harkita isompipyöräisiä. - ei ymmärrä
Onko ihmiset oikeasti ihan tyhmiä. Kerran näin rullaluistelijan ja lastenrattaat.
Itse luistellut joka kesä 15 vuoden ajan. Enkä edelleenkään usko että koira/lastenrattaat ovat täydellisessä hallinnassa luistellessa.
Jos isokoirakin vetää jarrutusmatkasi kasvaa varmaankin kolminkertaiseksi.
Luistimet kannattaa ostaa Saksasta esim. http://www.rollsport.de
Tulee halvemmaksi. Postikulut noin 10€ kotiovelle toimitettuna, vajaa viikko menee. - HölömöTaas
Kiitoksia. Kuinka osaan tuolta sivustolta katsoa sopivimmat?
Saksaa kun en osaa, eikä muutenkaan mitään hajua mihin kannattaisi katse kiinnittää. :(
Ps. Lastenrattaista en tiedä, mutta koira on kyllä hallinnassa. Samalla lailla kuin pyöräillessä, mikä on muuten monta kertaa hankalampaa.. ;)
Usein käytän itse koiralla kuonopantaa, mutta hihnan toinen pää on tavallisessa pannassa tai valjaissa, eli kuonopanta on juuri ns. "hätätilanteita" varten. Ei ole kyllä koskaan tarvinnut käyttää. - Hölömö...
Ainiin, ja kuinkas tuo lesti.
Itse omaan leveän lestin, eli kannattaako niitä naisten malleja sitten tilata, vai mieluummin miesten?
Toki voin käydä sovittelemassa kaupoissa, mutta tosiaan halvemmalla näyttää tuolta verkkokaupasta saavan. - ((((10))))
Tilasin tässä keväällä tuolta yllämainitusta liikkeestä miesten K2 Mach 90 luistimet. Maksoivat kotiovelle tuotuna 189,50 josta rahdin osuus oli 16,50. Samat luistimet olisivat olleet Stadiumissa 199, mutta ei ollut sopivaa kokoa ohjelmassa. Tuskin niitä tuon kympin säästön takia kannattaa Saksasta tilata jos läheltä löytyy liike missä pääsee kokeilemaan.
- rolllrolllrolll
Moi, mitkä ovat teidän kokemukset rollsportin toimitusajasta suomeen?
- luistimista
Jo edellä mainituista K2:n luistimista on myös mulla hyviä kokemuksia. Pyörien koko kannattaa olla aika pieni jos haluat helposti hallittavat luistimet, joissa vauhti ei ole ratkaisevin. 200 eurolla saa kyllä ihan hyvät luistimet. Jos meinaat enemmän luistella niin kovin paljon alle 200 euron luistimia ei kannata edes ostaa, jotta on sit hyvät jalassa. Koira ei välttämättä ole mikään paras yhdistelmä luistinten kanssa, varsinkin jos koira on iso ja sattuu tulemaan liikenteessä jokin tilanne niin luistelija on äkkiä matkustaja, oli sitten mitkä luistimet tahansa.
- Kuu,kuu kukkanen
Miten usein näitä rullaluistimia pitää huoltaa eli vaihtaa renkaat ja niin edelleen. Itse olen nyt erittäin kiinnostunut aloittamaan rullaluistelulla kuntoilun mutta opiskelijoilla ei sitä rahaa pahemmin ole niin osien vaihto voi estää koko harrastuksen.
Satasellahan saa rullaluistimia jo mutta ne ovat ilmeisesti siis ihan täyttä skeidaa eli niitä ei varmaan kannata ostella? - MCMLXII
Luistimet eivät sinänsä hirveästi huoltoa vaadi, jos pysyy puhtaalla kuivalla asfaltilla ja säilyttää niitä sisällä kuivassa. Renkaita kannattaa kierrättää, kun kulumista alkaa ilmetä. Käytännössä noin150km välein eniten kulunut eturengas vaihdetaan vähemmälle kulutukselle jäävän kolmosen ja takarengas kakkosen kanssa. Tarvittaessa nämä voi myös kääntää.
Yksillä renkailla rullailee varmaankin 1000km ja laakereilla selvästi pidempään. Kaikki riippuu toki alustasta, renkaista ja luistelutekniikasta. Laakereita voi putsata tarpeen vaatiessa, mutta se on melko työlästä ja ikävää hommaa. Uusi sarja maksaa pari-kolme kymppiä. Ensimmäisenä kesänä ei todennäköisesti luistinten lisäksi tule muita pakollisia kustannuksia kuin suojat ja mahdollisesti sauvat, mikäli niitä haluaa käyttää.
Satasen luistimia en ehkä ostaisi, mutta tässä vaiheessa kesää varusteita alkaa jo saamaan alennuksella, jolloin 150 eurolla saa jo kelpo luistimet.Kiitos. Eiköhän nuo rullaluistimet sitten tule hankittua jos vaan löydän kunnolliset siltä 150-200 euron väliltä Joensuusta.
Jos sen 1000km saa sen parin kestämään ilman osien vaihtoa niin ihan tyytyväinen olen siihen.
Harmi vaan että säät eivät ole kyllä tänä kesänä olleet yhtään suotuisat täälläpäin. Jatkuvasti sataa tai on muuten vain synkkää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2132860Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1692528Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1291044Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831025- 671010
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait273965Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka322929Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20909Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768