Teille jotka olette harkinneet muuttoa Englantiin tai etsitte töitä enlannista, kannattaa varoa outsourcing firmaa nimelta Convergys. Ko. firma etsii suomea puhuvia puhelinmyynti ja teknisen tuen töihin ainakin Pertempsin ja Adeccon kautta.
Itse olin muutaman kuukauden siella töissä, ja mitaan vastaavaa en ole koskaan kokenut. Ensin olet koeajalla kolme kuukautta jolloin sinulle maksetaan normaalia matalampaa palkkaa, tämän jälkeen palkka "nousee" normaaliksi (jolla ei tule mitenkään toimeen). Työtehtäviä lisätään tasaista tahtia venäläisen johdon toimesta ja aina kun joku saa tarpeekseen ja lähtee heidän työtehtävat jaetaan jäljellä oleville. Neljän kuukauden jälkeen yli puolet tiimistä oli lähtenyt. Työntekijöitä stressataan niin ettei saa nukuttua ja jos jäät sairaslomalle siitä tulee kirjallinen varoitus ja seuraavasta potkut. Porukan vaihtuvuus on huimaa. Itse tein ennen lähtöäni neljän ihmisen työt, ennen kuin totesin että nyt riitti vittuilu.
Lähtiessä firmasta ei saanut oikeaa työtodistusta ja myyntiprovikat jätetään poikeuksetta maksamatta milloin milläkin verukkeella.
Eli jos haluat työpaikan jossa sua kohdellaan ihmisenä ja edes jotenkin arvostetaan kannattaa pysyä poissa ko. firmasta.
Yksi hyvä neuvo on ennen työsopimuksen solmimista pyytää saada tavata tulevia työkavereita ja katsella vähän millainen tunnelma heillä on siitä tietää jo paljon firmasta eikä tarvii oppia kantapään kautta.
Töihin Englantiin - varo Convergys CMG:ta
Mr ja Mrs Smith
0
200
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä911919Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771753Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051550Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1811441Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em881028- 51997
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56958- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40931