Minulla on ollut muutamana päivänä inhottava vesipatin näköinen rakkula huulessa, jonka seurauksena huuli on siitä kohtaa turvonnut. Tänään äitini tunnisti sen huuliherpekseksi, koska hänellä itsellään on ollut samainen riesa. Olen nyt sitten kahden viimeisen päivän ajan räplännyt tätä hiton näppylää ja kaivanut varmaan silmääkin sen jälkeen, kun se on kutissut siitepölyn vuoksi. Hitto vie jos tämä nyt tarttuu silmäänkin! Voiko se tarttua silmään? Mitä tulisi tehdä?
Voiko huuliherpes tarttua silmään?
hey,...
4177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voi. Ja jos tarttuu niin _heti_ lääkäriin!
Niinpä, voi mennä silmistä aivoihin! Älä räplää sitä! Lääkäriin!!
Mulle tuli ekan kerran herpes silmäluomeen ja lääkäri käski olemaan tosi varovainen koska se voi silmän kautta mennä aivoihin! Eli heti lääkäriin jos alkaa tuntua silmässä jotain.
Herpesvirus asuu lepotilassaan aivoissa. Sieltä se lähtee liikkeelle kun stressi, huoli, vaiva, paine, tms. elämän niminen panee pannan pinkeäksi. Jos herpes aktivoituu aivoissa, niin se on paha paikka eikä paluuta liene.
Herpesrakkuloita ei pitäisi räplätä laisinkaan, mutta jos niin tekee, niin kunnollinen käsien pesu ja mielellään myös desinfiointi heti. Pahin tarttumavaihe on päivinä, jolloin virus on akuuttina 'päällä' ja pääsee suoraan kosketukseen rikkinäisen ihon tai limakalvon kanssa. Pidä siis itsesi ehjänä ja puhtaana - joka paikasta.