Lutherin uskonpuhdistukseen liittyvä talonpoikaiskapinan nujertaminen on tänäkin päivänä Suomessa ja jopa Saksassakin asia josta ei haluta puhua, vaikka Lutherin maassa Saksassa luterilaisten osuus väestöstä on romahtanut jo pieneksi (noin 14%).
Talonpoikaiskapinan nujertaminen on nykymittapuun mukaan kansanmurha ja raakuudeltaankin sanoin kuvaamaton.
Noin sata tuhatta (100 000) talonpoikaa tapettiin joko, elävänä polttamalla, hirttämällä tai seivästämällä.
Luther antoi lopullisen määräyksen talonpoikien verisestä tappamisesta.
Luther haki uskonpuhdistuksessaan kansan ja ruhtinaiden suosiota ja olikin aluksi sovitteleva, mutta kun talonpojat ei kääntyneet hänen taakseen, niin hän määräsi heidät teurastettaviksi.
Maata hallinneiden ruhtinaiden osittaisessa suosiossa Luther oli siitä syystä kun sai lopetettua anekaupan Roomaan ja siirtämällä sen Saksaan.
Se loistokkuus joka ennen rakennettin saksalaisten rahoilla Roomaan, rakennettiin nyt Saksan ruhtinaille.
Suomen kielellä ei vieläkään välttämättä löydy oikeaa kuvaa taustoista, sillä kantaahan suurin osa suomalaisista hänen nimeään uskossaan:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Talonpoikaissota
Luther ja talonpoikaiskapina
8
89
Vastaukset
- Rahat ja henki pois
Uskontofasisti kirkoherroina ja ruhtinaina, kohtelevat aina ihmisiä kuin karjaa, ja varsinkin lypsettävää verokarjaa.
Eikö kirkon edustajat halua ottaa kantaa.
Asia on kuitenkin merkittävä ja niukalti keskusteltu.
100 000 ihmistä tapettiin uskonpuhdistuksen yhteydessä.- rikos ja rangaistus
Nuo "talonpojat" olivat roskajoukko, joka murhasi, ryösti, raiskasi ja poltti ympäri Saksanmaata. Oli täysin oikein, että moisista rikoksista seuraa rangaistus.
- rikos ja rangaistus
Pe.ku kirjoitti:
En muuta mielipidettä olisi kirkon edustajalta odottanutkaan.
Pitäisikö mielestäsi esivallan antaa murhaajien ja rosvojen riehua vapaasti?
- sdfasdfsdf
Historia on voittajien kirjoittama..
Talonpojat halusivat vain metsästää, kalastaa ja hakata halkoja vapaasti jumalan kaikille antamista metsistä.
- Ulla Kaunokki
Kirkon papisto on varmaan kauhuissaa, niistä vaijetuista tosiasiosta, joita heille sivustolla paljastuu, ja kykenemättömiä nopasti käsittelemään edes aiheita, saati sitten vastaaamaan näihin vaijettuihin aihealueisiiin, jotka paljastavat että: jälkikatolinen luterilainen lahko on tappajalahko joka omaa varsin väkivaltamyöteisen historian, alkaen heti lahkon perustamisesta asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 445832
- 475338
- 483718
- 133663
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise943306- 313126
- 592884
- 572740
- 532390
- 381844