Olen juuri aloittanut työt vaateliikkeessä ja totesin ensimmäisen viikon jälkeen, että jalkapohjiin koskee armottomasti jo neljän tunnin päätteeksi. Olen kokeillut matalakorkoisia avokkaita (5cm), matalakorkoista nilkkuria (2cm) ja ballerinoja ja kipu kengästä riippuen kohdistuu joko päkiään tai kantapäähän.
Toisaalta mitään työsandaaleja ei kehtaa laittaa, ne kun eivät ole oikein trendikkäimmästä päästä ja vaikka liikkeessä ollaankin rentoja, niin ne eivät siihen ympäristöön oikein istu.
Onko geelipohjallisista ollut kellekkään apua?
Vaiko tottumiskysymys?
Toisaalta mitään työsandaaleja ei kehtaa laittaa, ne kun eivät ole oikein trendikkäimmästä päästä ja vaikka liikkeessä ollaankin rentoja, niin ne eivät siihen ympäristöön oikein istu.
Onko geelipohjallisista ollut kellekkään apua?
Vaiko tottumiskysymys?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onhan työsandaaleja monen näköisiä, siistejäkin, mutta jos tosiaan ei käy niin sit ei käy. Mutta kuitenkin pistän linkkejä, ja siis on näissäkin niitä "perinteisiä" työsandaalejakin, mutta välistä löytyy mun mielestä ihan nättejäkin http://www.maahiset.fi/fi/Etusivu.html
http://www.laja.com/main.php
http://www.jalas.fi/index.php?do=open&page=79&cat=51
http://www.medipiste.fi/terveysjalkineet.html
Itse löytäisin noitten kuvastoista monetkin kivat työsandaalit, joita voisin kuvitella pitäväni vaateliikkeessä, jopa vähän hienommassakin kuin vaikkapa H&M tai Seppälä.
Jos noi oikeat työjalkineet on oikeasti poissuljettu vaihtoehto, niin koita etsiä useammat erilaiset, jalkaan mahdollisimman hyväntuntuiset kengät. Matalammalla ja korkeammalla korolla, tukevampaa/väljempää, pohjanmuodolta yms vähän erityyppisiä ja sit vaihtelet niitä usein, vaikka pari kertaa päivässäkin tauoilla. Eli vaikka mitkään ei olis taydelliset, niin jalat ei ehtis kipeytyä yksistä ennenkuin kuin vaihdat toiset.
Toivottavasti auttaa. =)
Geelipohjalliset auttavat jos kenkä on reilun kokoinen. Jos on kovin litteä ja kapea kenkä joka alkaa puristaa paksulla geelipohjallisella, niin esim. prismasta saa arch support kantapohjallisia, jotka ovat hyvät ja päkiä mahtuu hyvin kenkään.
Itselläni on ecco:n sandaalit työkenkinä aivan ihanat. Eivät näytä työkengiltä. ovat super mukavat jalassa. Ja toimii vaikka olenkin selkäsairas nuori.
kannattaa siis katsoa sandaali valikoimasta ei työkenkä
Siihen tottuu. Se nyt vaan käy jalkojen päälle kun yhtäkkiä onkin 6-8h päivässä seisten. Popsi buranaa tms. pari ekaa viikkoa, sen jälkeen ei pitäisi tuntua. Istumaanhan noissa liikkeissä ei yleensä ehdi. Mä käytin myös tennareita, joihin laitoin pehmustetta kantapään kohdalle. Jos kyseessä on nuorisovaateliike (H&M, Seppälä, yms. niin yleensä ne sallii tennarit.)
Mulla on töissä (seisomatyö, 7-9 tuntia/pv) El naturalista-kengät ja ovat hyvät! Riittävästi pohjaa ja "korkoa", sillä aivan matalilla, lättänäpohjaisilla kengillä jalat väsyvät taatusti enemmän. Ovat myös kivan näköiset. Ja luistamaton pohja.
Laitoin nahkapohjaisiin bootseihin (muuten varmaankin hyvät kengät, mutta vähän ilkeät jalkapohjille) solos -puolitukipohjalliset, joissa on holvikaaren tuki, holvin pitkittäistuki ja kantapehmuste. Nyt ne ovat huomattavan mukavat, kuin lenkkarit jalassa, jalkapohja ei ala väsyä tai kipeytyä päivän aikana.
Jalkojen pohjissa on lihaksia. Jos et ole tottunut seisomaan, sattu se kaikilla kengillä ekat pari viikkoa. Treeniä vaan ja kävelyä niin kyllä se siitä. Sitten vaan muistat vaihdella kenkiä pari kertaa päivässä.
Kiitoksia kaikille vastauksista. Laitan pohjalliset hankintalistalle ja sain fysioterapeutiltakin joitain ohjeita jalkapohjan ja nilkan lihaksien vahvistamiseksi. Jonkin verran myös jo tottunut, eivätkä jalat tule niin nopeasti täysin käyttökelvottomiksi. Todennut myös epätasaisilla pinnoilla kävelemisen helpottavan. :)