posion johtoporras?

Miten nyt Posion kunnantalolla, kun hovioikeus antoi tuomion? Pientähän tuo tietenki on mahtajien mielestä, mutta ajattelemaan panee.
Onko peli rehellistä, vai jatkuuko kaikki ennallaan, siinä ns. päätäjille mietitävää!
131022
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

MInä ainakin miettisin minne mökkini rakennan. Löytyyhän sitä vierestäkin kuntia.

Äänestä

Kaikki jatkuu ennallaan.... Tosin valtuustossa oli maalaisjärkeä, mikä ei tällä kertaa riittänyt. Eniten ihmetyttää, että esim. Posion Yrittäjien puheenjohtajakin oli palvelujohtajan työsuhteen jatkamisen kannalla, vaikka yksi rikosnimike oli petos, ja vielä viisi muuta... jää vaan miettimään, millä moraalilla palvelujohtajan työsuhteen jatkamisesta kukaan valtuutetuista äänesti.
Valtuutettujen olisi pitänyt äänestäessään muistaa vain ja ainoastaan mikä on kunnan etu, ei oma- eikä kaverin etu.
Toivottavasti syksyllä äänestäjät muistavat uurnilla kuka äänesti, ja mitä.

Äänestä
  • Uusimmassa Kuriirissa ryhmä 2008 valtuutetut suurin piirtein nuoleslelevat vankeuteen tuomitun palvelijohtajan. Ilkeävät vielä valittaa, kun mies on joutunut julkisuuden ryöpytykseen oikeuskäsittelyn aikana.

    Erikoista suhtautumista posiolaisten valitsemilta luottamushenkiläiltä joiden pitäisi olla virkamisten esimiehiä. Tässä on käynyt toisin päin. Mutta kun tuntuu niin hyvä ja virheetön olevan, ja oikeaa sukua taitaa olla.
    Miksi Ryhmän nokkamies muuten jääväsi itsensä äänestyksessä mutta järjesti silti paikalle itsensä kanssa samaa mieltä oleva varajäsenen. Taitaa Veli Pesiölle tulla lähtö Antin ja Heinon ryhmästä?

    Äänestä

Taitaa seuraavissa vaaleissa tulla 08-ryhmälle antijytky.

Äänestä

Takinkäännön mestareita!

Äänestä
  • Onkohan perää huhuissa, että jokui on tekemäsää valituksen kunnanvaltuuston Ahola-päätöksestä? Olisiko joku valtuutettu ollut jäävi, vai mikä on syynä.

    Huhuja liikku päätäjien keskuudessa myös tuomitun toimista kunnan yhtiöisssä, olisiko valitus niitä koskeva.

    Äänestä

1970-luvulla Posiolla oli yli 6 000 asukasta ja yksi johtaja kunnassa. Nyt porukkaa lienee jotain 3 000 ja johtajia riittää: on kunnan-, muutos-, hallinto- ja jos vaikka mitä johtajia. Kunta on ajanut alas kouluverkon ja säästää vanhustenhoidossa sekä on nostanut bisnestyyliin vanhusten palvelumaksuja. Onko byrokratian kasvattaminen itsetarkoitus?

Jäähallikin piti saada kuntaan jossa syntyy muutama lapsi vuodessa. Pienen syntyvyyden takia kaikki ala-asteet on lakkautettu mutta yhä pienenevälle lapsijoukolle piti kuitenkin jäähalli rakentaa. Maaninkavaarantien varressa ollut kuplajäähalli ei ilmeisesti ollut tarpeeksi hieno kunnan eliitin mielestä.

Jäämme odottamaan Posion kunnanjohdon seuraavaa nerokasta bisnesideaa, ehkäpä kuntaan otetaan 5 000 humanitääristä maahanmuuttajaa elämään toimeentulotuella?

Äänestä
  • Mitä tulee jäähalliin niin, ensinnäkin kuplahallissa tuli palveluvuodet vastaan ja se olisi siinä pelaaminen jatkossa tullut hengenvaaralliseksi. Toisekseen kannattaa ottaa selvää noista harrastaja määristä ennenkuin ruvetaan täällä siitä yleisesti huutelemaan.

    Äänestä

Miksi ihmeessä Posiolle ei rakenneta enempää kunnan vuokra-asuntoja. Olisi voinut tuon jäähallinkin jättää rakentamatta ja rakentaa kunnon kerrostalo. Nyt remontoidaan homeisia kämppiä ja mitään tulosta ei kuitenkaan saada ja home leviää kuin kulovalkea.

Äänestä

Miten on perussuomalaisren laita posiolla..?
Meinaan vaan, ette meno muuttuisi myös posiolla, kun perussuomalaisia olisi valtuustossa.

Kerätkää paljon hyviä ehdokkaita vaaleihin, se on paraslääke kepuleille...

Pss 1 puolue

Äänestä

Posion jäähalli olisi pitänyt olla uimahalli, eihän palvelutalo Valkaman
"uima-altaassa" eli lätäkössä pysty uimaan, ei ainakaan muut kuin harvat
ja valitut...

Äänestä
  • Ovatko kovalla uhola valtuuston tulleen ryhmä 2008n eväät lopussa. Yhtään ehdokasta ei ole laittanut kantojaan vaalikoneeseen. Kuriirin vaalijutussa viime viikolla muiden ryhmien lausunnot olivat yksitäiseltä ehdokaalta, 08n koko ryhmän?
    Tutkikaapa äänestäjät monessako äänestyksessä valtuustokautella ryhmä08 oli keskenään eri mieltä. Ainakin Antti Hämeenniemi on kovana puoluekuria vastaan äänestyksissä. Kepu hajosi posiolla monissa äänestyksissä.
    Jäähallia kannattivat kaiki ryhmä08n valtutetut, kepusita osa vastusti. Aholan erottamista vastustivat yhtä luk.ottamatta 08n jäsenet ja Veli Pesiö kannatti, eipä pääsyt enään ryhymän ehdokaaksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


0 ho ho kirjoitti:

Miten nyt Posion kunnantalolla, kun hovioikeus antoi tuomion? Pientähän tuo tietenki on mahtajien mielestä, mutta ajattelemaan panee.
Onko peli rehellistä, vai jatkuuko kaikki ennallaan, siinä ns. päätäjille mietitävää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu