tekemistä keksii. Niin sitten mä keksin, että kun oon aina halunnut tuota rullaluistelua kokeilla, että jos sitä. Mutta oppiiko sen helposti? Niin, tietty ei kannata teille lähteä jos ei ihan osaa, mutta jos jossain koulun pihalla vaikka vanha muija leikkis rullaluisteluu ens alkuun. Ja kursseja näytti olevan muutama tässä kesän alussa, että siellä tietty voi käydä vaikka parikin kertaa harjottelemassa ohjatusti! Ja halvimmat mahdolliset luistimet tietty.
No, mutta onko vaikeaa. Kyllä mä jäällä joskus nuorena luistelin, mutta en minä niin haka ollut siinäkään, en toki koko ajan nurin ollut, mutta ei ehkä ollut oikeaoppinen potku siinäkään, vähän sellainen kärkityyppinen - ja sehän ei rullilla käy!
Mutta jos mä sitä kuiteskii kokeilisin - rahaa menis kai sitte sellanen satanen jos halvimmasta päästä luistimet ja kypärä ja suojat! Ja pari kertaa opetustunti.
Niih, ja kesällä sitte yöaikaan vaan menis rullaileen - silloin ei tarvi noita fillaristeja niin pelätä eikä lapsia.
olen tässä viisi kiloa pulskempi ja pitäisi jotain
3
203
Vastaukset
- toinen mummoikäinen
Lainaa jostain naapurustosta lapsia ja harjoittele niiden kanssa. Kurssilla ei kuitenkaan opi tarpeeksi. Ja lasten kanssa jaksaa jauhaa 100 m pätkää asfalttiakin.
Rullaluistelu on hyvä laji jos on jo juoksusta tms paikat menneet rikki ja lenkkjä ei niin kovin voi juosta.
Vaikka aikuinen olisi harrastanutkin (rulla)luistelua niin oppimiseen pitää varata tarpeeksi aikaa. Vaikka koko kesän vetäisi sateettomina päivinä 5-10 km lenkin niin silti voi meno olla epävarmaa syksyllä. Ei se haittaa, niin kauan kuin se on kivaa.
Koulujen pihalla asfaltti voi olla huonossakin kunnossa. Joku hiljainen pyörätien pätkä voi olla parempi. Tai illaksi tyhjentyvä firman parkkis.
Halvimpia vehkeitä ei ehkä kannata ostaa. Suojat kalvautuvat ihoon ja rullikset painavat ja täristävät. Käytetyissä vehkeissä voi olla helmiä, mutta myös ihan mahdottomia ja loppuun kulutettuja jarrupaloja - pyöriä -. laakereita.
Kyllä mummo-ikäisenäkin oppii, kunhan vain muistaa antaa aikaa oppimiselle. Kurssien vetäjät on luistelleet vuosikausia, omia taitoja ei siis pidä verrata heidän taitoihinsa eikä muiden kurssilaisten taitoihin.
Laihtumisesta en nyt tiedä.. oma paino on rulliskauden alettua noussut 2 kg mutta pienemmät housut mahtuu päälle.. - osta omat
Täällä yksi myöhemmällä iällä aloittanut. Jarrutuksen oppiminen oli vaikeinta. Ostin marketista sen merkkiset, joita ei enää valmisteta. Hyvin ovat muutaman vuoden pelittäneet.
Opettelin itse ja motivaatiota oppimiseen kasvatti kummasti se, että oli tullu ne vehkeet hommattua :)
Luistelulla tuskin laihdut, mutta kroppa muotoutuu vähän erilaiseksi kuin juoksemalla. Luistelussa on kivaa se, että jaksaa pidemmälle kuin juoksemalla. Joskus on hankalaa ennakoida vaaratilanteita. (Esim. kun joku tulee mutkan takaa vastaan autolla sivuluisussa tai ampaisee eteen jostain pihasta. ) Luistelen aurinkoisella ilmalla. Rohkeasti kokeilemaan. - kokeillut
Itse aloitin lainaamalla faijan rulliksia. Rullistelin tuttuja ja mahd. suoria reittejä iltahämärässä ja kesäöisin jolloin liikennettä ja ihmisiä oli mahdollisimman vähän. Jyrkät mutkat ja mäet oli hyvä harjoitella tuolloin - ja tietenkin polvi- ja rannesuojien kera.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012180Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.3021980Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1111950Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441781Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2091637- 341415
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291225Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941143Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤701130- 511077