olen nuori nainen ja minulla on hirveä akne. parinpäivän päästä pitäisi mennä uimaan bikineillä, mutta en kehtaa näyttäytyä aknen takia.Sitä on paljon tuolla olkapäiden luona ja rintojen välissä. Mitä teen, olen kokeillut kaikenlaista rasvoja ja muita juttuja, osaako kukaan auttaa?Onko jotain tiettyä rasvaa/voidetta ja mistä saisin sitä?
Akne pois ihosta
7
150
Vastaukset
- heppuli_
ainiin ja edullisesti, ettei maksa jotain hirveää hintaa :)
- Hammastahnaa...
Edullinen ja vaaraton kokeilla. Laita finninpäälle vaikkapa illalla. Aamulla huuhtelet pois.
- sdfhlö
Basiron, apteekista, alle 10 euroa.
Mutta varovaisesti sen kanssa, on aika tujua tavaraa. En suosittele herkälle iholle. - Spurtti
Bion naturally clean bodywash vartalonpesuaine on tosi hyvä ja suunniteltu juuri aknenäppyjä varten ja paljon liikuntaa harrastaville. En kyllä usko että mikään aine kuitenkaan saa näppyjä häviämään kahdessa päivässä :)
- Niisku-10
Ota pellavasiemenöljyä säännöllisesti, sekä sinkkiä. Nämä ovat tepsineet ainakin minulla. Iho on rauhoittunut ja näyttää nyt terveeltä. Kokeilin myös kaikenlaiset ulkoiset voiteet ja rasvat, mutta ei mitään tehoa. Sitten tutustuin lähemmin ihon hyvinvointiin ja luin erilaisista blogeista, että mitä ravintoaineita iho todellisuudessa tarvitseekaan.
- ihoiho
nuku alasti niin iho hengittää äläkä pese turhan usein, itellä ainakin tuntuu vaan runsaasta pesemisestä kiihtyvän. käytä rasvana humektania ja aurinkovoiteena vaikka rasvasen ihon aurinkovoidetta.
Moikka!
Itse olen saanut parhaan avun akneen näillä: arganiaöljy, mikrohionta ja kemiallinen kuorinta. Kemiallisia kuorintoja olen tilannut täältä: www.chemicalpeelshop.mycashflow.fi. Erityisesti salisyylihappo on todella tehokas aine akneihon hoidossa ja se auttaa myös arpiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803