Hei,
Olen ollut töissä 4 vuotta eräässä rakennusalan yrityksessä. Ensimmäisessä ja toisessa määräaikaisiksi kirjoitetuissa työsopimuksessa oli maininta Rakennusalan työehtosopimuksen noudattamisesta. Kolmannesta koko kohta on jätetty pois, mutta mukana on edelleen maininta, että irtisanominen tapahtuu voimassa olevan tessin mukaan.
Voiko TA jättää pois ja kiertää vastuunsa tällä tavalla, eli työntekijä ei yhtäkkiä kuuluisi enään saman tessin piiriin kuin aikaisemmin? En huomannut tessin puuttumista, kyse oli sovitun mukaisesti vain työsuhteen vakinaistaminen.
Kuulunko edelleen siis saman TES piiriin kuin kahden ensimmäisen sopparin kohdalta? Suurin osa työntekijöistä kuuluu tämän tessin piiriin.
TES ?!? Kiire..
5
241
Vastaukset
- hyväuskoinenko
Tässä nyt väkisinkin herää kysymys, etkö ollenkaan ole lukenut työsopimusta ennen kuin olet sen allekirjoittanut. Ja toiseksi, mitähän tessisitä puhuttiin työnantajan kanssa silloin ennen kuin allekirjoitit sen lukematta.
öehtosopimuskin, jos ei ole muuta sovittu.
Jos teet edelleen samaa suunia, niin sama kai se on työehtosopimuskin, jos ei ole muuta sovittu.- ap.
Jep, hyväuskoinenpa hyvinkin. Taaspa oppi..Oli puhetta pomon kanssa pelkästä palkan korotuksesta, aikaisemmat soppari muutettu samalla tavalla. muuten paperi näytti ihan samalta ja pomolla oli kova kiire.. tietääpä jatkossa.
Mutta onhan nuo TES:it muutenkin yleissitovia useasti, vaikka tämäkin paikka kovasti viidakon lakeja tarjoilee.
- liity liittoon
Ehkäpä sinun kannattaisi liittyä liittoon varsinkin, jos et ole enää mikään opiskelija, etkä köyhä. Jos sattuu, että työ loppuu jonkin seuraavan määräaikaisen sopimuksen päättyessä, niin voi olla, että liiton avulla saat korvausta siitä, että määräaikaisuuksille ei ollut perusteltuja syitä. Liitto voisi auttaa myös, jos työpaikalla ei noudateta työehtosopimuksia.Voisit saada jäsenmaksuille todellista vastinetta
- ap.
Olen mukana liitossa ja kysymykseni on tietenkin juristin purtavana. Halusin tiedustella lisäksi täältä ihmisten kokemuksia. Nykyinen työsopimukseni on siis toistaiseksi voimassa oleva. Tuntuu vain hölmöltä ja tietenkin ihan tarkoitushakuiselta narkskupomon tekosilta tuokin, mutta kukaanhan ei nyt ole silti lakien yläpuolella..
- 20
Työsuhteeseesi on sovellettava rakennusalan tessiä jos
a) työnantaja kuuluu allekirjoittaneeseen liittoon (Talonrakennusteollisuus ry) TAI
b) sopimus on vahvistettu yleissitovaksi (http://www.finlex.fi/fi/viranomaiset/tyoehto/paatokset/2011/4485) TAI
c) asia on työsopimukseen kirjattu.
Riittää että yksi näistä ehdoista täyttyy. Koska alan TES on yleissitova, niin sitä sovelletaan työsuhteeseesi siitä riippumatta mitä työsopimukseesi on kirjattu ja siitä huolimatta ettei työnantajasi kuuluisi Talonrakennusteollisuus ry:hyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2774722Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452941Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k412911Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061694Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531- 641471
- 971322
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271222