olenko valmis omaan poniin???

ponityttö

minkä kokonen poni/hevonen mulle sopisi?

oon 150cm kasvan vielä paljon! :)

painan 36kg

oon alottanut ratsastuksen 4 vuotta sitten ja ollu n.5 voutta hevosten parissa.

osaan perusjutut ja tunnistan sairauksia ja tiedän hevosten ruokinnan.

siinä olis mun äiti mua auttamassa ja tunneille päästäis ja muuta.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cee

      Hienoa että viihdyt hevosten parissa! :) Jatka samaan malliin mutta suosittelen että vietät aikaa rakkaan harrastuksen parissa viellä jonkun aikaa vaikka ratsastuskoulun puitteissa. Oman hevosen hankinta on iso juttu ja varsin kallista lystiä. Se miten kauan olet ratsastanut ei käytännössä vaikuta siihen oletko valmis ottamaan niin ison vastuun omasta hevosesta kantaaksesi.

      Hevosen omistaminen on niin paljon muutakin kuin ruokintaa,harjausta ja ratsastusta. Oletko ottanut selvää tallipaikoista ja niiden vuokrista? Kengityskuluista asuinpaikallasi? Vakuutukset, hammashuollot,rokotukset,eläinlääkärikustannukset,rehut,kivennäiset ja kaiken muun asiaan kuuluvan?

      Tuosta hevosen ruokinnasta.. Sanoit tietäväsi siitä jotai.. Jokaisella hevosella on yksilöllisesti räätälöity ruokintaohjeistus kulutuksen ja tarpeen mukaan. Se että jos ratsatsukoulullasi jokin hevonen syö tätä, ei tarkoita sitä että sinun hevosellesi kävisi sama ruokintaohjeistus. On todella tarkkaa miten hevostasi ruokit, määrät, laatu ja oikeat rehut. Väärällä ruokinnalla saatat sairastuttaa hevosesi todella pahasti ja seuraukset voivat olla kohtalokkaat.

      Suosittelen että harkitset äitisi kanssa viellä tarkkaan näitä asioita, tsemppiä ja mukavaa kesää :)

    • Kihihihih jooooo

      :D itse sain ekan ponin kun olin 4 -vuotias. En osannut ratsastaa, ajaa, en mitään. Osasin silittää heppaa. Aloitin ratsastuksen tyhjästä, mutta opin huomattavasti paljon enemmän kuin muut ratsastavat ystäväni. Opin tippumaan oikein itsepäisen settiksen selästä. Ja tulin siletä alas moooonta kertaa. Nyt olen käynyt tunneilla jotain 2 vuotta. ja olen edistynyt ratsastajana huomasti. :) olen oppinut kaiken äidiltäni ja kokemuksistani. :D REVI SIITÄ :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      84
      1349
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      977
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      370
      808
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      759
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      699
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      123
      692
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      604
    Aihe