Itsensä ja paikkansa etsimisestä

Hei. Tiedustelisin, että moniko yli 25-v. immeinen vielä etsii itseään ja paikkaansa tässä elämässä? Ja miten se on vaikuttanut parisuhteeseenne/suhteisiinne? Miten esim. erilaiset hanttihommat-opiskelu-ja työttömyysajat on vaikuttanu ihmissuhteisiinne, etenkin parisuhteeseen? Onko teillä joku vielä toteutumaton unelma tulevaisuudesta vai onko elämä tyystin vielä auki? Pidättekö tästä "ei kiinni missään" elämästä vai ahdistaako se? Mukavaa kesänjatkoo!
3386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En ole nyt ihan yli 25v. mutta 24v. Jätän kouluni kesken ja aloitan uuden, uudessa kaupungissa. Avokkini jää tänne odottamaan että valmistuisin, itse on jo valmistunut muutama vuosi sitten ja itseasiassa toimii entisessa koulussani opettajana. Toivon että ei vaikuta parisuhteeseen, ainakin hyvältä näyttää vielä. Ja toimiihan tämä tilanne hyvänä kannustimena, ainakin löytyy motivaatiota nopeasti valmistumiseen.

Äänestä

Oot oikella linjalla, kuolema tulee kuitenkin, mulla sama ajatus. Oon käyny sukeltamassa tropiikissa etsi lisää , kavereistakin vois olla apua.

Äänestä

Elämä on ainaista etsimistä. Aina tulee uusia
haasteita, aina tarvetta uuden etsintään. Asiat
muuttuvat, elämäntilanteet muuttuvat, ihmissuh-
teet muuttuvat ja elävät. Unelmia pitää olla,
niiden pitää täyttyä ja uusia tulla.
Usein ajatellaan, että hommataan ammatti, työ-
paikka, perustetaan perhe, hankitaan sitä ja tätä.
Ja, kun ne on saatu, sitten on kaikki, sitten
alkaa se oikea elämä. Eihän se niin mene, elämä
on aina auki, huominen on aina arvoitus.
Jossain vaiheessa alkaa uusi etsintä ja uudet
unelmat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuuliajolla itsekkin kirjoitti:

Hei. Tiedustelisin, että moniko yli 25-v. immeinen vielä etsii itseään ja paikkaansa tässä elämässä? Ja miten se on vaikuttanut parisuhteeseenne/suhteisiinne? Miten esim. erilaiset hanttihommat-opiskelu-ja työttömyysajat on vaikuttanu ihmissuhteisiinne, etenkin parisuhteeseen? Onko teillä joku vielä toteutumaton unelma tulevaisuudesta vai onko elämä tyystin vielä auki? Pidättekö tästä "ei kiinni missään" elämästä vai ahdistaako se? Mukavaa kesänjatkoo!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu