Mitä se voi tarkoittaa? Mieheni haluaa mahdollisesti eron juridisesta syystä.
Mistä sellainen voi johtua? kun asiaa ei olla keskenämme loppuun juteltu vielä..
Eli siis? kuitenkaan mulla ei oo mtn peliriippuvuutta tms. joten miksiköhän?
Ja entä jos ositus tehdään vaikka ens viikolla ja sitten kuitenkin päätetäänkin jatkaa avioliittoa (nyt avioero vireillä) joten? mitäs si tapahtuu?
asiallisia vastauksia kiitos.
Mistä sellainen voi johtua? kun asiaa ei olla keskenämme loppuun juteltu vielä..
Eli siis? kuitenkaan mulla ei oo mtn peliriippuvuutta tms. joten miksiköhän?
Ja entä jos ositus tehdään vaikka ens viikolla ja sitten kuitenkin päätetäänkin jatkaa avioliittoa (nyt avioero vireillä) joten? mitäs si tapahtuu?
asiallisia vastauksia kiitos.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kuulostaa tosi oudolta. Siis onko ero on jo käynnissä vai ollaanko sitä vasta laittamassa vireille? Kysy asiasta suoraan mieheltä. Olisi hyvä keskustella kunnolla ennen kuin etenee.
Ensimmäisen avioerohakemuksen jälkeen on ns. puolen vuoden harkinta-aika. Avioeron ja osituksen teon jälkeen teillä ei ole oikeutta toistenne omaisuuteen, ettekä ole lain edessä virallisesti yhdessä. Pelkkää omaisuuden jakoa varten ei tarvitse erota, vaan avioehdon voi tehdä myös avioliiton aikana. Jos kyseessä on jokin rikosasia, niin siihen en osaa vastata. Aviopuolisoiden tai entisten puolisoiden ei kuitenkaan tarvitse todistaa toisiaan vastaan, joten siihenkään ero ei vaikuta.
Ero on jo laitettu vireille. Minustakin asia on outo. kyseessä ei ole mitään rikosasiaa.
Mies lähti alkuvuodesta luotamme sen takia kun ei kestänyt enää luottamuspulaani, nyt käymme sitä työstämässä avioliittoneuvojilla ja kuitenkin nyt mies on siellä sanonut että juridisesta syystä haluaa erota..
Luottamuksen kans on menty eteenpäin.
"Mies lähti alkuvuodesta luotamme.."
Siis asutte jo erillään, mies haluaa eron "juridisesta" syystä. Minun vastaus tuohon on, että mies haluaa lopullisen eron. Jotta sinä et hermostuisi, niin "juridinen syy" eroon kuullostaa pehmeämmältä eikä yhtä lopulliselta.
Hän ei kestä mustasukkaisuuttasi, jota luottamuspulaksi kutsut. Mies haluaa erota oikeasti ja ilmaisee sen "juridiseksi syyksi", jottethermostu.
Sairaalloisen mustasukkaisen ihmisen kanssa eläminen on mahdotonta.
Ei kukaan jaksa. Siinä syy.
Rahasta. Jos ositus on tehty, niin sitten se on tehty, vaikka liittoa jatkettaisiin.
Hei, haluaisin tietää että miten joku täällä voi väittää että kyseessä ois sairaalloinen mustasukkaisuus tms meitä tuntematta?
Mies on sanonut että pallo on mulla ja haluaa puhtaalta pöydältä aloittaa kanssani. olemme molemmat uskossa, virallinen ero on silti mahdollinen mutta silti jatketaan yhdessä. ei me muuten käytäs enää avioliittoneuvojillakaan.
Ihmiset arvailevat, koska aloituksessa ei ole järkeä. Miksi erota, jos olette naimisissa ja haluatte olla yhdessä? Mitkä ihmeen "juridiset syyt"?
Tulkinta mustasukkaisuudesta pohjautuu omaan kirjoitukseesi.
"Mies lähti alkuvuodesta luotamme sen takia kun ei kestänyt enää luottamuspulaani, nyt käymme sitä työstämässä avioliittoneuvojilla"
Eli mies lähti, koska olet luottamuspulassa. Luottamuspula =mustasukkaisuus. Mikäli ette saa työstettyä mustasukkaisuuttasi, miehesi ei palaa. Uskossa oleminen ei liity tähän mitenkään.
horise !
luottamuspula = epäluottamus (epäily, epäilys, epäusko)
Mustasukkainen nimenomaan epäilee ja on epäuskoinen, ihan vaikka kaikesta ja aivan turhaa, myös ilman syytä.
joo-pa. varmaan jonkun toistaiseksi julkaisemattoman uusiosanakirjan
synonyymitietämystä tuolla numeronimimerkillä.