Pienen datamäärän levitys paperilla CD:n sijaan

Järviäkki

Jos joku haluaa levittää hyvin pienen datamäärän fyysisenä, mutta CD:t maksaisivat liikaa tai olisivat muuten liian hankalia, onko standardia bittien koodaamisesta pisteiksi koko A4 paperille, ja ohjelma joka selvittää bitit valokuvasta?

Siis koko A4 täynnä mahdollisimman pieniä pisteitä kun jokainen pikseli tai 2*2 pikseliä tai 2*1 pikseliä tarkoittaa yhtä bittiä tai harmaasävyillä 2, 3 tai 4 bittiä jos harmaasävyjä käytetään 4, 8 tai 16. Värejä käyttämällä vielä enemmän.

Tässä 2D tiedonsiirtoprotokollassa olisi myös blokkien tarkistuslukuja ja keinot tasoittaa värien käyttöä jos data sattuisi olemaan sellaista että jotain väriä kuluisi enemmän sen ilmaisemiseen.

Mitään uutta laitteistoa ei tarvita, vaan pelkät uudet ohjelmistot riittää. Paperi voi olla myös valkaisematonta eli ruskeaa eli halvempaa.

Sopii erityisesti internetittömiä varten, ja tietokoneen käytettäväksi tarkoitetun datan, kuten ohjelman, koordinaattiluettelon tai tietoturvakoodien jakeluun.
Ja yksi a4 voisi kai sisältää pakattuna tiedostona 10-100 sivua tekstiä.

Käytetäänkö tätä miten laajalti tai olisiko sellaisella käyttöä Suomessa tai jossain päin maailmaa?

9

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuosta voit alkaa suoraan tutkimaan ja itse soveltamaan paperille tallennusta Twibright Optar -järjestelmällä, joka on tehokas, ilmainen ja vapaa kenen tahansa käytettäväksi:

      http://ronja.twibright.com/optar/

      Lupaavat 200 kilotavua aaneloselle, joten (ehkä hiukan optimistisesti) painotalon tarkkuudella ja kaksipuolisena, noin A5-kokoinen 300-sivuinen kirja sisältäisi noin 100 megatavua dataa. Katselin montako sivua PDF-manuaalia kuvineen ja piirroksineen tuohon tilaan mahtuisi ja sain noin 3400 sivua, siis pakkaamatonta PDF:ää.

      • Järviäkki

        Tuollaiselle printtaukselle tai painotyölle paperia parempi alusta on sellainen kalvo mitä on elintarvikepakkauksissa. Se on kestävämpää, tasaisempaa ja niihin painetaan tuoteselosteita ym. ja printataan viimeisiä käyttöpäiviä niin pienellä että puolet ihmisistä tarvitsee suurennuslasia pakkausten lukemiseen. Mikä sen kalvotyypin nimitys on ja myydänkö sellaista tavallisen printterin kanssa käytettäväksi?

        Lisäksi mikä tahansa kirja tai kartta jota luetaan märissä ja tuulisissa oloissa, olisi parempi olla sellaisella kalvolla tukikeppien kanssa, kuin paperilla.

        Ainakin iphoneen on myyty lisälinssejä joilla saa laajakulmakuvaa. Yhtä hyvin voi olla tai voi ehkä jopa itse tehdä linssistön joka tekee Iphonesta tai jostain canon EOS kamerasta mikroskoopin, jolla voi lukea mikrofilmiä, erikoistarkkaan printattua kalvoa tai jopa CD:n pintaa.

        Jos lukee datan kameralla tai mikroskoopilla eikä skannerilla, pitää ottaa monia kuvia jotka ohjelmisto yhdistää. Suurella tarkkuudella yhdestä kohdasta pitää ottaa monta kuvaa.


    • JamesBond.

      Tuommoinen vielä kun olisi näkymättömällä musteella, niin sillä olisi helppo salakuljettaa dataa. Tehtäisiin normaalin kirjan näköinen kirja, jossa oli päällä näkymätöntä mustetta. Se sitten saataisiin näkyviin UV valolla ja voitaisiin lukea optisella koneella

      • Lisää ruutia

        Voi kuule, jo anno dazumal bondit käyttivät mikropisteitä, joissa informaatiotiheys oli aivan jotakin muuta.


      • Tuo on tarkoitettu aivan tavallisella tulostimella ja skannerilla toteutettavaksi. Pohdin tekniikan viemistä pitemmälle tuhansien vuosien arkistointia ajatellen, mutta se alkoi suorastaan huvittavan paljon muistuttaa CD/DVD/BlueRay -tekniikkaa: poltetaan laserilla pisteitä esimerkiksi äärimmäisen ohuelle kultalehdelle. ; )


      • Kriteereitä
        Kollimaattori kirjoitti:

        Tuo on tarkoitettu aivan tavallisella tulostimella ja skannerilla toteutettavaksi. Pohdin tekniikan viemistä pitemmälle tuhansien vuosien arkistointia ajatellen, mutta se alkoi suorastaan huvittavan paljon muistuttaa CD/DVD/BlueRay -tekniikkaa: poltetaan laserilla pisteitä esimerkiksi äärimmäisen ohuelle kultalehdelle. ; )

        Valitettavasti mikään instanssi ei ole vielä julkaissut vaatimuksia jääkaudenkestävälle tiedontallennusmenetelmälle. Esimerkiksi säilymistä 100000 vuotta kolme kilometriä paksun jäämassan alla, sadan kilometrin hinkkautumista kalliota vasten kyseisen jäämassan liikkuessa, 2000 vuotta pyörimistä kosken hiidenkirnussa ja lopulta vaativin osuus eli vuorokausi humalaisten teinien leikkikaluna.


      • Kriteereitä kirjoitti:

        Valitettavasti mikään instanssi ei ole vielä julkaissut vaatimuksia jääkaudenkestävälle tiedontallennusmenetelmälle. Esimerkiksi säilymistä 100000 vuotta kolme kilometriä paksun jäämassan alla, sadan kilometrin hinkkautumista kalliota vasten kyseisen jäämassan liikkuessa, 2000 vuotta pyörimistä kosken hiidenkirnussa ja lopulta vaativin osuus eli vuorokausi humalaisten teinien leikkikaluna.

        Niinpä.

        "Idioottivarmaa systeemiä ei voi kehittää, koska aina kehitetään yhä parempia idiootteja."


    • Samaa olen itsekin ajatellut. Helposti keksii keinoja joilla muutaman kilotavun voisi tallentaa - leikkimielisesti.

      Mutta voi myös keksiä, mikä olisi niin pientä dataa, jota olisi edes järkevä tallentaa. Tämä on oma ajatusleikkinsä sinällään. Ainakin sid-musiikkia olisi hauska demota. Musiikin kirjoittaminen paperille ei ole sinällään uutta. Uutta olisi täysin uudenlainen, turing-täydellinen ilmaisu. Siis paperilla olisi suoritettavaa koodia.

      http://www.youtube.com/watch?v=CT2GEVqsomQ

    • qrwannabemäään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      13
      2970
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      46
      1951
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      141
      1733
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      101
      1733
    5. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      81
      1459
    6. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      1016
    7. Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse

      Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän
      Tv-sarjat
      11
      928
    8. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      188
      924
    9. Tiedätkö hänen pituuden??

      Et tiedä!!
      Ikävä
      58
      840
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      18
      794
    Aihe