Meidän hallin nurkassa on tynnyri Shell Rimula 10w-30w moottoriöljyä, jota on käytetty traktorissa ja puimurissa. Sopiiko sama öljy Hiacen moottoriin. En tiedä öljyn luokituksesta mitään, mutta seuraavia kirjaimia on tynnyrin kyljessä.API/CH4/CG-4/CF. Hiace on vm. 2006 takapotku 4D4. Moottorissa näyttäisi olevan ahdin.
Olisin kiitollinen tiedoista.
Hiacen moottoriöljy
10
12016
Vastaukset
- Hissumies
EI käy!!! Pistä TB diamond diesel:ä niin kone hyrrää hamaan tulevaisuuteen.
- Teboil GOLD:.!1%#?+
.
Teboil Gold on ihan hyvää ja kustannustehokasta
.
- tuota tuota
Voi se käydäkkin!Ympärivuotiseen käyttöön Suomen olosuhteisiin on liian jäykkää,vaan kesäajan olosuhteisiin ok.Katso Tojon konetilan tarrasta,ohjekirjasta tai netistä ym millaiset APIt ja muut vaatimukset tarvii ja sillähän se selviää.
- El Pollo del Muerta
Toyotan 2,5 turbodiesel moottorille ( 2KD-FTV ) vaatimuksena API CF, viskositeetti 10w-30, lämpötiloihin -18 C ->
- yks jussi
Kiitoksia tiedoista. Täytynee tutkailla vielä ohjekirjaa, etää löytyisikö suosituksia öljyistä. Kirja vaan on vähän kuin raamattu, että tietoa on vaikea löytää.
- trantran
Koneeseen vaan kesäajaksi. Talveksi sitten eri öljyt.
Etenkin jos on vanha riisseli joka kuluttaa/tiputtaa öljyä, niin en menis kalliita öljyjä kaatelemaan.
Kellä kokemuksia esim 20w-40/50 öljyistä? Pysyiskö paremmin koneen sisällä, kun tuppaa jostain vähän "vuotamaan".? - karisma10
Muutin kerran öljyni jäykempiin ja kulutus loppui siihen.Käytin ympärivuotisena sen jälkeen,tosin moottorilämmittimen käyttöä ahkeroinen pakkasilla.ts.10-30 vaihtui 20-50W öljyksi.
- näinonnännit
Liisteri ei pääse pikku rakosista palotilaan!
- Urmas.K
Miksei muka käy vai eikö TM tai TV mainokset ole huomioineet tai purkin kylki liian väritön ja liian vähän hienolta kuulostavia kirjainyhdisteitä turbokuumuuteen??
Ei se tietenkään maailman parasta ole eikä kymmenekään joukossa mutta varmasti kesäkäyttöön ja tarpeeksi lyhyin öljynvaihtovälein ok.
Voitelee taatusti yhtä hyvin kuin 20-30tkm samoilla longlife ajelevien koneet,siinä vaiheessa ne on olleet jäteöljyä ominaisuuksiltaan jo pitkään olipa merkki mikä hyvänsä kuin litrahintakin.
Kone kestää takuuajan(mikä tarkoituskin) mutta myöhemmin odotettavissa murheita hyvinkin nopsaan.
Voi veikkoset,luuletteko että tuolla isossa maailmassa ajetaan edes noin hyvillä öljyillä vanhassa autossa eihän ne vaihda niitä sinnepäinkään km mitä valmistaja suosittelee,kunhan jotain mustaa on ja vaihdetaan kun jaksetaan joskus.
Sama juttu jakohihnojen kanssa kuin oikeastaan koko muukin huoltotouhut jotka loppuvat viimeistään kun takuu loppuu tai 1 omistaja vaihtuu.
Kumiremmet kestää sen 200tkm ja ei taatusti uhrata rahoja johonkin remminvaihtoihin,voi kestää tuplastikkin tuurilla mutta jos ei niin mitäpä tuosta,romikselle tai myydään Suomeen uuden huoltokirjan kera jossa tietysti huollot ns viimeisen päälle uuden remmin leimoin.
Tämä ei tietty ole hyvä asia enkä kannata milläänmuotoa itse,paremminkin vaihtelen öljyjä usein ja huollan ennenaikaisesti muutenkin aina.
Kannattaa nyt huomioida että jos öljy on jo niin se on tyystin eri asia kuin suositella moisen ostamista Hiaceen jota emme tietenkään tee. - Tynnyritavaraa
Kuten Urmas tuossa kertoilikin niin otettava huomioon öljy joka on jo itsellä ,ei olla ostoaikeissa.
Luokituksiltaan saataa jopa riittää virallisestikkin mutta kyllä sillä ajaa kunhan vaihtaa ajoissa eikä yritä edes 10 000km ja syys-ja kevät,kesäkeleihin kun tuo viskositeetti on jäykänlaista ihan keskitalveen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1185131Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332792- 342629
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺302418Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭221660- 1181637
En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä101560Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle231314- 961177
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli91154