Hiacen moottoriöljy

yks jussi

Meidän hallin nurkassa on tynnyri Shell Rimula 10w-30w moottoriöljyä, jota on käytetty traktorissa ja puimurissa. Sopiiko sama öljy Hiacen moottoriin. En tiedä öljyn luokituksesta mitään, mutta seuraavia kirjaimia on tynnyrin kyljessä.API/CH4/CG-4/CF. Hiace on vm. 2006 takapotku 4D4. Moottorissa näyttäisi olevan ahdin.
Olisin kiitollinen tiedoista.

10

12267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hissumies

      EI käy!!! Pistä TB diamond diesel:ä niin kone hyrrää hamaan tulevaisuuteen.

      • Teboil GOLD:.!1%#?+

        .

        Teboil Gold on ihan hyvää ja kustannustehokasta

        .


    • tuota tuota

      Voi se käydäkkin!Ympärivuotiseen käyttöön Suomen olosuhteisiin on liian jäykkää,vaan kesäajan olosuhteisiin ok.Katso Tojon konetilan tarrasta,ohjekirjasta tai netistä ym millaiset APIt ja muut vaatimukset tarvii ja sillähän se selviää.

    • El Pollo del Muerta

      Toyotan 2,5 turbodiesel moottorille ( 2KD-FTV ) vaatimuksena API CF, viskositeetti 10w-30, lämpötiloihin -18 C ->

    • yks jussi

      Kiitoksia tiedoista. Täytynee tutkailla vielä ohjekirjaa, etää löytyisikö suosituksia öljyistä. Kirja vaan on vähän kuin raamattu, että tietoa on vaikea löytää.

    • trantran

      Koneeseen vaan kesäajaksi. Talveksi sitten eri öljyt.

      Etenkin jos on vanha riisseli joka kuluttaa/tiputtaa öljyä, niin en menis kalliita öljyjä kaatelemaan.

      Kellä kokemuksia esim 20w-40/50 öljyistä? Pysyiskö paremmin koneen sisällä, kun tuppaa jostain vähän "vuotamaan".?

    • karisma10

      Muutin kerran öljyni jäykempiin ja kulutus loppui siihen.Käytin ympärivuotisena sen jälkeen,tosin moottorilämmittimen käyttöä ahkeroinen pakkasilla.ts.10-30 vaihtui 20-50W öljyksi.

      • näinonnännit

        Liisteri ei pääse pikku rakosista palotilaan!


    • Urmas.K

      Miksei muka käy vai eikö TM tai TV mainokset ole huomioineet tai purkin kylki liian väritön ja liian vähän hienolta kuulostavia kirjainyhdisteitä turbokuumuuteen??
      Ei se tietenkään maailman parasta ole eikä kymmenekään joukossa mutta varmasti kesäkäyttöön ja tarpeeksi lyhyin öljynvaihtovälein ok.
      Voitelee taatusti yhtä hyvin kuin 20-30tkm samoilla longlife ajelevien koneet,siinä vaiheessa ne on olleet jäteöljyä ominaisuuksiltaan jo pitkään olipa merkki mikä hyvänsä kuin litrahintakin.
      Kone kestää takuuajan(mikä tarkoituskin) mutta myöhemmin odotettavissa murheita hyvinkin nopsaan.
      Voi veikkoset,luuletteko että tuolla isossa maailmassa ajetaan edes noin hyvillä öljyillä vanhassa autossa eihän ne vaihda niitä sinnepäinkään km mitä valmistaja suosittelee,kunhan jotain mustaa on ja vaihdetaan kun jaksetaan joskus.
      Sama juttu jakohihnojen kanssa kuin oikeastaan koko muukin huoltotouhut jotka loppuvat viimeistään kun takuu loppuu tai 1 omistaja vaihtuu.
      Kumiremmet kestää sen 200tkm ja ei taatusti uhrata rahoja johonkin remminvaihtoihin,voi kestää tuplastikkin tuurilla mutta jos ei niin mitäpä tuosta,romikselle tai myydään Suomeen uuden huoltokirjan kera jossa tietysti huollot ns viimeisen päälle uuden remmin leimoin.
      Tämä ei tietty ole hyvä asia enkä kannata milläänmuotoa itse,paremminkin vaihtelen öljyjä usein ja huollan ennenaikaisesti muutenkin aina.
      Kannattaa nyt huomioida että jos öljy on jo niin se on tyystin eri asia kuin suositella moisen ostamista Hiaceen jota emme tietenkään tee.

    • Tynnyritavaraa

      Kuten Urmas tuossa kertoilikin niin otettava huomioon öljy joka on jo itsellä ,ei olla ostoaikeissa.
      Luokituksiltaan saataa jopa riittää virallisestikkin mutta kyllä sillä ajaa kunhan vaihtaa ajoissa eikä yritä edes 10 000km ja syys-ja kevät,kesäkeleihin kun tuo viskositeetti on jäykänlaista ihan keskitalveen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3225
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3087
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2447
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      2180
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1903
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1800
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1616
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1405
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1132
    Aihe