Onko kellään tapahtunut niin että alun epävarmuuden jälkeen suhde on parantunut ja varmuus juttuun on löytynyt? Vai onko se niin että jos alusta saakka epäilee suhteen kestävyyttä, niin sitten se ei tule kestämään?
Epävarmasta varmaksi
3
163
Vastaukset
- kijuhy6
Minä olin suhteen alussa todella epävarma että tuleeko hommasta mitään ja kesti melkein kaksi kuukautta kunnes huomasin että olenkin alkanut rakastumaan korviani myöden..
- Salla
Jotenkin kuvittelisin, että se riippuu siitä, mitkä tekijät aiheuttavat tuota epävarmuutta? Uskoisin, että jonkinasteinen epävarmuus kuuluu aina seurustelun alkuun, kun ei ole ihan varma toisen tunteista ja siitä, että haluaako se toinenkin nyt tätä suhdetta. Mutta tuohan selviää sitten puhumalla.
Haluatko valaista, mitkä tekijät sinua askarruttavat?- Samaa mieltä
Epävarmuus on luonnollinen asia suhteen alussa. Useimmiten toista ei edes tunne kunnolla, ja jotta tietäisi pitäisi ensin tietää kuka toinen on.
Hyvin usein epävarmuuden syyt ovat itsessä ei toisessa: jos tunteet on (myöntää sen tai ei), on myös haavoittumisen riski iso. Myös vastapuolen epävarmuus voi ruokkia omaa epävarmuutta, joka taas ruokkii vastapuolen epävarmuutta ja oravanpyörä pyörii itsekseen. Suhteeseen pääsy vaatii tietynlaista heittäyttymiskykyä ja omien tunteidensa erittelykykyä, jos tuntuu ettei uskalla.
Joskus toki epävarmuuden pohjalla on intuitio, joka on oikeassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134892Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293543No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452430- 501558
- 411480
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241334- 141222
- 271128
- 1651089
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221057