pudottaako pilates painoa?

minziiu

otsikko puhuu. eli siis pudottaako pilateksella pania, ja jos pudottaa, niin kauan menee, että sitä painoa lähtee?

7

5315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minziiu

      sori k-virhe. pitäis lukee pudottaako pilateksella painoa.

    • Þ

      Valitettavasti tuohon Pilates sopii todella huonosti.

      Tyypillinen Pilates-tunti ainakin itsellä polttelee parhammillaankin vain sen 200 kaloria, usein vain noin 150. Vertauksen vuoksi Spinning, Kahvakuula tai vastaava polttelee 500-700 kaloria.

      Pilateksesta saatavat edut on erinomainen keskivartalon lihaksisto, kehonhuolto ja mahdollisesti myös apu selkävaivoihin. Pilates on joissain määrin rinnastettavissa joogaan, vaikka lajit selkeästi eroavatkin toisistaan.

    • mpe

      No ei välttämättä pudota painoa, mutta pilateksen harrastamisen myötä ryhti paranee ja kroppa näyttää hoikemmalta :)

    • pilateksella pania

      pudottaako pilateksella pania

    • Sinttu

      Olen ollut monilla pilatestunneilla ja hyvässä ohjauksessa tunti on hyvin haastava, mutta tehokas ja uskon, että polttaa kaloreita. Huonossa ohjauksessa puhistaan ja etsitään niitä syviä lihaksia niin, että meinaa nukahtaa. Sanoisin, että etsi ohjaaja, joka osaa pitää kaikki liikkeellä ja tulee korjaamaan asentoja samalla kuin opettaa. Haluaisin kokeilla laitepilatesta, mutta minulla ei ole toistaiseksi varaa, koska tunnit ovat aika kalliita.

    • dsefff

      http://en.wikipedia.org/wiki/P90X Kannattaa katsoa painonpudotukseen jotain muuta lajia, esim tuota P90X:ää.

      Pilates on ennen kaikkea ryhtiä ja keskivartalon lihaskuntoa parantava liikuntamuoto. Toimistotyöläiselle se on melkein pakollinen liikuntamuoto ettei joudu sairaseläkkeelle 50-vuotiaana selkäkipujen takia.

    • erinomaistal

      liikuntaa suosittelen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      232
      4451
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2874
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2413
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1697
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1389
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1192
    7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      919
    8. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      68
      882
    9. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      854
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      842
    Aihe