YLE: Taivaalla näkyy erittäin harvinainen ilmiö

VenusKulkeeAurinkoon

Taivaalla näkyy ensi viikolla erittäin harvinainen ilmiö

Venuksen ylikuluksi kutsuttu ilmiö on seuraavan kerran nähtävissä vasta yli sadan vuoden kuluttua. Auringon halki kulkeva pieni piste näkyy kokonaisuudessaan Pohjois-Suomessa.

YLE aiheesta: http://yle.fi/uutiset/taivaalla_nakyy_ensi_viikolla_erittain_harvinainen_ilmio/6137207#

Ne teistä, jotka olette hyvin perillä profetioista sekä Raamatun vertauskuvallisuudesta, niin tässä teille merkittävä profetia.

Ne teistä, jotka ensimmäistä kertaa kuulevat jotain taivaankappaleiden yhteydestä Raaamattuun, niin tämä ei ole teille.

Merkurius planeettaa on se kirkas aamutähti, josta Raamattu kertoo. Helluntaina, joka on samaan aikaan myös juutalaiten sadonkorjuun juhlan 27.5.2012.Shavuotin kanssa, niin Merkurius-planeetta on auringon kohdalla.

Se nousee auringon yläpuolelle ja noin vajaan viikon päästä kohtaa alas laskevan Venus planeetan. Tuolloin planeettakonjuktio näkyy kirkkaana taivaalla. Venus jatkaa tippumista auringon suuntaan ja on aurigon kohdalla 5.-6.6.2012 paikkeilla.

Nyt on se aika, että Jumala paljastaa omat profetiansa. Tässä on teille profeetan selitys näistä taivaankappaleiden merkityksistä ja ajoista:

michael stands up, satan cast out

http://www.youtube.com/watch?v=I-Uw5jO1IA4&list=UUVg8_jb4TJjtzxFyNYTCHDA&index=1&feature=plcp

Juuri nyt Seulasten tähdistö (Subaru eli Pikku Otava) on auringon päällä. Seulasten tähdistössä on seitsemän tähteä ja tähdistö on Härän tähtikuviossa.

11

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • profetiaproffa

      Niin joskus Raamattu on yksinkertaisempi kirja, kuin mitä yritämme luulla. Johanneksen ilmestyksessä 12:1 kerrotaan, että kaksitoista tähteä (neitsyeen tähtikuvio, kruunun näköinen kuvio) on auringon päällä ja kuu auringon alla. Tuossa on sanottu tähtiasetelma, joka on ollut vain kerran aiemmin.

      Tämä kuvaa Jeesuksen syntymähetkeä, kun tarkastellaan mainittujen taivaankappaleiden sijaintia taivaalla

      Risto Heikkilä on tähtitiedettä harrastava pappi ja hän on löytänyt kuvauksesta ajanhetken, jolloin Jeesus olisi syntynyt. Mutta koska Raamattussa on niin monta paikkaa, jossa historia toistaa itseään, niin tässäkin kohtaa tämä vertaus tarkoittaa seitsemän vuoden ahdistusten aikojen vertauksia ihan samalla tavalla.

      ” Risto Heikkilä/Joulun tähti: Taivaallisessa merkissä naisella oli pukunaan aurinko. Pukeakseen Neitsyen tähtikuvion Auringon täytyi kulkea tämän rinnan editse. Näin tapahtuu joka vuosi 20 päivän aikana, esim. 3 eKr. elokuun 27. ja syyskuun 15. päivän välisenä aikana. Seuraavaksi tulee miettiä, milloin Kuu on Neitsyen jalkojen alla. Vuonna 3 eKr. syyskuun 10. päivänä Kuu oli vielä Neitsyen jalkojen yläpuolella ja 12. päivänä jo kaukana niistä. Mutta syyskuun 11. päivän illalla klo 18.15 -19.30 se oli täsmälleen tekstin kuvaamassa paikassa Neitsyen jalkojen alla. Kaksitoista tähteä, jotka Neitsyellä oli päänsä yläpuolella seppeleenä, ovat nekin todella olemassa. Taivaalta voi laskea paljain silmin juuri saman määrän. Tähdet ovat: Pi, Ny, Beta, Sigma, Khi, Iota, Theta, 60, Delta, 93, Beta ja Omikron Vir. Tähdet muodostavat kuin kruunun Neitsyen pään yläpuolelle. Jos siis tuo ilmestyskirjan kohta kertoo Jeesuksen syntymän ajankohdan, sen on täytynyt tapahtua Risto Heikkilän mukaan 3 eKr, syyskyyn 11. päivänä klo 18.15-19.30 välisenä aikana. Siellähän sanottiin: “Taivaalla näkyi suuri tunnusmerkki: nainen, jolla oli pukunaan aurinko, kuu jalkojen alla ja pään päällä seppeleenä kaksitoista tähteä. ”

      Tuosta 12. -luvun Raamatun kohdista on myös muita kommentteja. Kannattaa huomata, että usein Raamatun kohdilla voi olla kaksi merkitystä. Raamatussa moni kuvattu asia on myös toistunut historiassa. Sen takia tällä Raamatun kohdalla on myös toinen tärkeä merkitys.

      Sivulla 34. tässä kirjassa on kommentoitu tuota synnyttävää naista:

      http://www.smashwords.com/books/download/118176/1/latest/0/0/the-exodus.pdf

      Ja kaikki kirjat voi lukea täältä:

      http://end-times-prophecy.com/blog/?category_name=important-books

    • huh. huh

      On se kyllä merkillistä miten foliohattu hiipparit yhdistelee näitä asioista

      • uskissss

        Tuossa ei ole kyse astrologiasta. Kyse on siitä, mitä Raamattu sanoo tähtie asennosta, joka yleensä viittaa johonkin ajan hetkeen.

        Jumala on mitä ilmeisimmi ilmaissut aikoja siten, että kertoo tähtien asennon tapahtumahetkellä.

        Kannattaa huomata, ettei tähtien asennosta voi tehdä mitää teologiaa tai muuta tarinaa. Tähdet ovat tässä vain kello ja kalenteri, mutta viisareiksi on valittu aina tapahtumaa hyvin sumboloivat taivaan kappaleet.


    • Haluan olla turvassa

      Onko P. erkele heitetty ulos Taivaasta tänään, vai mitä tuo tarkoittaa?

      Taivaassa silloin asiat hyvin, mutta maan päällä asiat huononevat. Voinko olla turvassa? Paha olo tulee miettiessä, että liikkuuko tuolla ulkona nyt pahantahtoisia henkiä. Onko väliä pitääkö ikkuna auki vai ei asuntoon sisäänpääsyn kannalta.

      Vaikea olla kun tuntuu, että minua vaanitaan. Millaisen siunauksen voi kotonaan tehdä, ettei pahat henget tule asuntooni ja vielä pahempaa, tunkeudu minuun.

      • uskisss

        Niin tuossa edellä on video, jossa selvitetään tämän ajan tapahtumia. Merkurius kuvaisi Mikaelin nousemista tehtäväänsä. Loppuviikosta Venus ja Merkurius kohtaavat ja 5.-6.6. Venus tippuu auringon päälle. Minusta video tarkoitti 5.-6.6. päivää tälle.


    • Taivaalla näkyy harva se vuosi sellaisia ilmiötä jotka ovat harvinaisia. Erilaisia ilmiöitä on vain lukematon määrä.

    • adrs

      http://www.ursa.fi/extra/tahtikartta/

      Kirjoittamalla Ursan tähtikartan alle edellä mainitun ajankohdan 18. 9. -3 ja kellonajaksi 17. Saadaan Neitsyeen tähtikuvio aurinko ja kuu näkyviin.
      Ilmestyskirjan viesti onkin tarkoitettu meidän ajallemme.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      126
      7130
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      12
      2395
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      263
      1184
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1009
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      161
      927
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      69
      869
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      134
      858
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      754
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      713
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      711
    Aihe