Sääntö kyssäri?

kekekekeky

Tuli pientä vääntöä pelikavereiden kanssa...
Yksi sanoi, että oli nähnyt PGA kisoja töllöstä katsellessa sellaisen tilanteen, että pelaaja julisti pallonsa pelaamattomaan paikkaan, kun pallo oli bunkkerissa reunan lipan alle. En ihan nielemättä uskonut tätä, koska minulla oli uskomus, että esteessä olevaa palloa ei voi julistaa pelaamattomaksi. Miten on?

Toisaalta säännöt sanovat, että pelaaja voi ihan missä tilanteessa vaan julistaa sen pelaamattomaksi ja yhdellä rankkarilla dropata sen parin mailan mitan päähän ensimmäiseen pelattavaan paikkaan. Ok, esteessä tietysti asetetaan, mutta any way... Voiko bunkkerissa julistaa pallonsa pelaamattomaksi ja jatkaa peliä rankkarin jälkeen?

3

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zxcv

      Myös hiekkaesteessä voit julistaa pelaamattoman paikan. Tällöin vaihtoehtona on vapautua yhdellä rangaistuslyönnillä

      a. lipun suunnassa taaksepäin, mutta pallo on pudotettava hiekkaesteeseen,
      b. kahden mailanmitan päähän, mutta pallo on pudotettava hiekkaesteeseen, ei kuitenkaan lähemmäs lippua tai
      c. edellisestä lyöntipaikasta.

      • Yespokss

        Hyvä, asiallinen ja oikea vastaus.


      • zxcv

        Koska kuitenkin tulee kysymys mikä kuuluu hiekkaesteeseen...
        Hiekkaesteen raja määräytyy hiekkapeitteen reunojen mukaan. Joten myös bunkkerin lipan alla oleva hiekka-alue on estettä. Koska hiekkaesteen raja ei kulje pystysuunnassa ylöspäin (päinvastoin kuin vesiesteen raja), hiekkapeitteen yläpuolella oleva lippa ei kuulu esteeseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1695
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1538
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1421
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1261
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      91
      1201
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1064
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1035
    Aihe