Muistakaa ihmeessä ottaa kuitit ostoksistanne.
Kuitit.
12
458
Vastaukset
- kuittitarkkailija
Tottakai, itse kassakonemekaanikkona pidän jopa pienenä "epärehellisyyden" osotuksena ellei kassakuittia tarjota kyselemättä - otan aina, ellei anneta pyytämättä - pyydän sitä, tai unohdan sen myymälän
Virheitä sattuu kassoilla yhä enemmän - alennuksia jää antamatta. Oulun Prisman vastausta odotan, miksei annettu tuotteeseen merkattua 30% alennusta. Virhe huomattiin vasta kotona - m,.m
Ja karvaranteilta eritoten....
- raivostuttavaa
Ai jollakin muullakin ärsyttää että nykyajan kassat kyselee otatko kuitin. Se pitää antaa ilman muuta kyselemättä. Tämä on nykyisin nuorten kassojen tapa, vanhemmat kassalla istujat eivät kysele, antavat kuitin pyytämättä.
- Janne von Blah
Minua ei ärsytä kysyminen. Asiakaspalvelua jopa. Mitä niitä kuitteja joka pikkuostoksesta lompakkoon ottamaan. Tärkeät kuitit hukkuu tyhjänpäiväisten lappujen sekaan.
- Ei vielä kuitti.
Kuitti... mitä minä sillä teen? Tyhjänpäiväistä paperia taskuntäytteenä, ei kelpaa edes vessapaperiksi. Jos makkarapaketin ja tupakkiaskin ostan en saa siitä verovähennyksiäkään. Ei tosiaan ole joutoaikaa lukea jokaista lippua ja lappua, puhumattakaan niiden arkistoinnista. Tutkiskelkoon joutilaammat.
- kuitti pakolliseksi
Monista kampaamois ja partureista ei kuittia saa lainkaan. Samoin hierojilta, kynsistudioista ja kosmetologeilta sekä ripsipidennysten tekijöiltä.
Todella outoa ettei noilta saa.- Ihmekuitti
Miksi haluat kuitin parturista tai kampaamosta? Laitatko sen verovähennyksiin vai tilittääkö sosiaalitoimisto sinulle?
- kuittitarkkailija
Ihmekuitti kirjoitti:
Miksi haluat kuitin parturista tai kampaamosta? Laitatko sen verovähennyksiin vai tilittääkö sosiaalitoimisto sinulle?
Otan kuitin talteen ja vertaan kuun vaihteessa tiliotteeseen, jos ok niin laitan roskiin. Virhe voi olla kuitissa, mutta myös pankkiveloituksessa. Ja jos on huomattamista asiasta niin on dokumentti mihin nojata.
Käteisellä maksaessani ei kuittia tarvitse, mutta se kuuluu asiakkaalle ja asiakas laittaa sen mihin haluaa. Vaikkapa roskiin - ei myyjä.
On vielä yksi syy, mutta sen jätän kertomatta, sillä täällä yleistetään asiat liian helposti.
Mutta kehoitan ottamaan kuitin ja repimään sen roskiin itse ellei sitä tarvitse.
- kvittoprkl
Karvakäsien paikoissa jos käytte niin muistakaa aina vaatia kuitti, saadaa edes hieman tasoitettua peliä roistojen ja rehellisten kesken.
- voi jeba
Just. joo. Eipä voinut maksaa kuin käteisellä ja kuitin tulostus muka rikki. Sinne jäi pitza ostamatta. Ainakin minulta....
- Kysymys
Mitä ihmettä teette kuiteillanne?
- anna kvittu
kvittuillessani otan aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52732Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062571Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv142276Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.451870- 321453
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141443- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81948