Suomalainen se ei syö tikuilla eikä puikoilla, vaan lusikalla.
Olen lukenut, että taannehtivina aikoina suomalaisen talonpoikaistorpan asukilla oli jokaisella oma puulusikkansa, eikä muita atraimia juuri ollut käytettävissä. Lusikka nuoltiin jokaisen käyttökerran jälkeen ja asetettiin takaisin paikoilleen seinälle kuivumaan.Pöydässä oli myös yleispuukko, jolla paloiteltiin kaikki hankalasti purtava.
Miten tämä eroaa puikoista muuten kuin muodollisesti?
Kuinka häikäistään suomalaisessa kiinalaisessa ravintolassa
5
66
Vastaukset
- wr
Erittäin ällöä. Mä en halua uskoa, että ne vain nuoltiin ja ripustettiin seinälle.
Nyt takaisin koulun penkille ja tutkimaan tiskauksen historiaa.
Pihoissa oli kaivot. Haloo.
Johan Afrikassakin huuhdellaan astiat jokivedessä ja hierotaan ne hiekalla.
Yyyy...yak. Palaan asiaan.
Tää tuntuu kostolta, koska kerroin niistä Irkkujen muinaisista vessavälineistä.Taisivat syödä yhteisestä kupista. Sellaista muistelen jostan Kiven Seitsemän Veljestä kuvasta.. tai jostain. EIpä maistu ei.
sxthsens kirjoitti:
Taisivat syödä yhteisestä kupista. Sellaista muistelen jostan Kiven Seitsemän Veljestä kuvasta.. tai jostain. EIpä maistu ei.
Suomalainen kiinalainen paksu lusikka ei meinannut mahtua suuhun. Yökkäsin lusikan kummallista muotoa. Ei ihme jos kiinassa ei niistä pidetä.
- ..
sxthsens kirjoitti:
Suomalainen kiinalainen paksu lusikka ei meinannut mahtua suuhun. Yökkäsin lusikan kummallista muotoa. Ei ihme jos kiinassa ei niistä pidetä.
Voisin muuten veikata, että olet jostain Lounais -Suomen alueelta kotoisin.
- wr
Nyt mennään jo ruokahistoriaan. Suomessa syötiin pitkään puuroa, velliä, keittoa ja muuta lusikoitavaa. Liha oli leikattavaa. Syksyisin tehtiin nauriita (maahauteessa) mutta siihenkään puikot eivät ole parhaita.
Kuiva ruisreikäleipä kuivui ylähirsillä. Paitsi että se taisi olla vain länsisuomalainen tyyli.
Kiinalaisilla oli ja on edelleen eri murkinat. Niihin sopii puikot.
Välineet murkinan mukaan.
( joten mitä kiinalainen riisi tekee mukamas perinnepiiras karjalanpiirakassa?)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 343976
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131899Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631354Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951286Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681185Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51031- 47941
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti333904Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26901En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39882