Hei kaikki samassa jamassa olevat. Löysin itse Kaarina Davisin kirjan Irti oravanpyörästä, ja en voi olla suosittelematta sitä kaikille, jotka eivät halua olla työpaikkojensa orjia enää. Googlettamalla löytyy muutamastakin nettikaupasta.
Voimia ja jaksamisia teille kaikille! Toivottavasti Suomessa yleistyy kohta elämäntapayrittäjyys!
Voimia ja jaksamisia teille kaikille! Toivottavasti Suomessa yleistyy kohta elämäntapayrittäjyys!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Elän unelmaani! Jo 25 vuotiaana tein päätöksen, että viimeistään 50-vuotiaana olen vapaa mies. Näin kävikin, että 2 viikkoa ennen 50-vuotispäiviäni irtisanouduin ja nyt olen muutaman vuoden viettänyt elämääni työstä vapaana. Päivät kuluvat liikunnan, lukemisen, matkustelun, seurustelun yms. puuhien parissa.
Tämä onnistui järkevällä rahan käytöllä (säästäminen, sijoitukset, turhan kulutuksen minimointi). Tervetuloa joukkoon!
Onneksi olkoon. Perässä tullaan ;)
Ei ihme, että ihmiset haaveilevat moisesta. Työelämä repii ihmisistä kaikki tehot. Onnea vaan teille. Täällä taas; jatketaan töitä 70-vuotiaaksi asti, ellei sydäri iske sitä ennen :)
Painakaa vaan töitä peräsuoli pitkällä kapitalisteille, sillä HE OVAT TODELLISIA
VOITTAJIA! Sydäri monella ennen eläkeikää ja siitä seurannut halvautuminen.
Lampaat vauhtia siihen hommaan, urakka kusee!
Itse pyöritän omaa yritystä ja käyn myös osa-aikatyössä. Olen aiemmin ollut toki normaalissa 8-16 töissä, eikä ollut ollenkaan mukavaa. Koko arki pyöri työn ympärillä kun lasketaan mukaan työmatkat yms. Sitten jos joutuu vielä tekemään samaa työtä päivästä toiseen joka ei kiinnosta yhtään ja joutuu olemaan sellaisten ihmisten kanssa päivittäin joiden kanssa ei välttämättä huvittaisi olla tekemisissä, niin kyllähän elämä aika ankeaa silloin on.
Vaihtoehtojakin on olemassa.