Ely-keskus syynää Arktoksen rahankäytön

äly-keskus

Lapin Ely-keskus tutkii Arktos Groupin saamien julkisten avustusrahojen käytön. Erityistarkastus tehdään, koska Arktos haki yrityssaneeraukseen niin pian valtionavustusten saamisen jälkeen, sanoo maksatuspäällikkö Pekka Selkälä Lapin Ely-keskuksesta.
Tarkastus on aloitettu jo talvella. Tarkastuksen jälkeen Ely-keskus päättää, tukeeko se Arktoksen yrityssaneerausta. Lapin käräjäoikeus antoi keskiviikkona Arktokselle kaksi kuukautta lisäaikaa saneerausohjelmaehdotuksen laatimiseen.

Liimapuutehtaan pystyttämistä Kemijärvelle yrittänyt Arktos on saanut valtion jakamaa avustusrahaa arviolta 8 miljoonaa euroa.

13

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hehehehehehehehe

      Konstaapeli Reinikaista lainaten: "Ans`ku mää arvaan"......... Ely-keskus tutkii itse väärinperustein myöntämiään tukia.......no....pommin varmasti mitään ei löydy, ovathan muuten itse kusessa!

    • konttoristit

      saapi tutkia, olemme jo laatineet uuden kirjanpidon. uusi kohde on jo meneillään.

    • kusivastatuuleen

      Minkä ne voi????
      Rahat meni jo!

    • BulttiBois

      Arktos kiittää, kun sai pari kuukautta lisää, tuotantokoneiden siirtoon muualle..

      • ManitBoiss

        Minnekkä muualle


    • porrasko johtoon?

      Näyttää olevan enemmän käräjöintiä kuin palkkien liimaamista..heh!

    • fyemy

      Vehkeitä kuskataan joka yö pois.

    • fakta on faktaa

      ELY-keskuksella on "oma lehmä syvällä suossa" !!
      Arktosin tukien myöntöperusteita ei edelläänkään ole näkynyt missään, Firman omavaraisuusaste huiteli monta sataa miinuksella, myöntöperusteita ei ollut olemassa, kuitenkin tuet "tupsahti" ennätysajassa.
      Nyt "tutkinta" on tarpeellinen omien möhläysten peittelyyn!

      • korppi korpin.......

        Ely keskus pitäisi tutkia, ei pelkästään Arktos?
        Juttu haisee..........


    • Vaalit tulee....

      Muutamat paikalliset poliitikot julistivat ja kehuivat tulevaa liimapalkkiyritystä ja haukkuivat kaikkia jotka vähänkään epäilivät kyseisiä toimijoita!
      Väittivät näiden jarruttavat "kehitystä" ja työpaikkoja.
      No missä ne työpaikat nyt on??
      Missä vastuu???

    • ihmeitten ihme

      Katosivatko riekkujat jonnekin? liekö kylmä hävittänyt kaikki, jopa piosellun naukujan?

    • liimaamaton lankku

      Biosellu olisi ollut tuottava ja kannattava vaihtoehto. Valitettavasti Karvinen toimi laput silmillä eikä kuunnellut YT-neuvotteluissa henkilöstön edustajien esityksiä. Kemijärven laitteistolla tehdään nyt biosellua Kanadassa suurella voitolla.

      Sehän on tiedossa, että valtion tukirahoilla ei pitkälle pötkitä ja kun tiedettiin vielä se, että etelä-suomesta läheltä vientisatamia oli jo lopetettu vastaavia laitoksia kannattavuus ja markkinaongelmien takia oli järjetön yritys aloittaa rahan pumppaus ko. yritykseen. Ja vielä saman yrittäjän liiketoimissa on aiemminkin ollut epäselvyyksiä ja niitä puidaan vieläkin eri paikkakuntien käräjäoikeuksissa. Valtion rahoja käytettiin tässäkin kohtaa aivan järjettömästi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      4
      3703
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3609
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      128
      3340
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3322
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2176
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1768
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      31
      1506
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1471
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      91
      1393
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1323
    Aihe