tyttäreni kiinalaisen pojan kanssa

huolestunut äiti

Tyttäreni oli viime vuonna vaihto oppilaana Kiinassa ja tapasi siellä kiinalaisen pojan. Nyt he ovat alkaneet seurustelemaan. Olenko ahdasmielinen, kun en pidä tästä yhtään?

9

712

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lyhyesti ja ytimekkäästi, olet.

    • saksalainenvävy

      Miksi et tykkää? Oletko huolissasi, että tyttäresi voi haluta muuttaa pojan luokse? Äitinä tuo on ymmärrettävää, että olet huolissasi. Mikäli kyse on siitä, että poika on kiinalainen niin kyllä, olet ahdasmielinen. Tai ehkä kyse on siitä, että vieras asia pelottaa. Näin ollen "ahdasmielinen" on melko rajusti ilmaistu.

    • Chungguo

      Kiinalaiset ovat kohteliaita ja hyväkäytöksisiä (vrt. edellinen kirjoittaja)

    • 10 + 3

      Sanoisin, että ennemmin kiinalainen kuin esim. irakilainen. Jos tyttäresi seurustelisi muslimimaasta tulevan miehen kanssa, olisin sinuna paljon enemmän huolissani. Kiinalaisista taas on kuva, että ovat aika rauhallisia ja hyväkäytöksisiä...

    • Nuorimies

      Itse seurustelen kiinalaisen naisen kanssa. Isäni eikä naisystäväni isäkään pidä asiasta. Mutta meidän molempien äidit taas ovat hyväksyneet asian todella hyvin.

      Olen tavannut kiinalaisia ihmisiä ja kulttuuria vasta nyt. He ovat pääasiassa rauhallisia(hieman ehkä ujoja) ja hyväkäytöksisiä, kuten edellä mainittiin. Miehet yleensä pitävät hyvää huolta naisestaan, mutta saattavat olla hieman "lapsellisia" euroopalaisiin nähden. Monet kiinalais miehet muuttavat kotoa vasta lähempänä kolmeakymmentä.

      Myöskään he eivät esimerkiksi asu yhdessä tyttöystävänsä kanssa ennen avioliittoa jos vahemmat ajattelevat vanhoilliseen kiinalaiseen tapaaan. Myöskin monella kiinalaisella englannin kielen taito on melko huono, mutta tuskin tässä yhteydessä.

      • heh....

        pistä se opettaan sulle xian-qia ja weiqiä. Jokainen kinukki osaa xian-qia


    • Lpelle

      ei tuo haittaa. ajatteles jos se olis ollu joku lakanapelle!

    • --

      Itse olen kuullut kiinalaiselta naiselta, että usein kiinalaiset miehet ovat epäkelvollisia kumppaneita. Eiköhän kuitenkin joukkoon mahdu hyviäkin yksilöitä. Ja, ehkäpä nuorempi polvi on jo parempi? Kiina on pikku hiljaa murtautumassa ulos perinteistään. Kiinassa riittää valinnanvaraa, kun yhtä naista kohden riittää useita miehiä.

    • Lǎohàn

      Jos mielikuva kiinalaisista, sekä miehistä että naisista, perustuu kiinalaisiin elokuviin ja nykyään niin usein töllöstä tuleviin "dokumentteihin", ollaan hieman pielessä, tai ei nyt niin hiemankaan.

      On pelkästään positiivista, että tyttäresi saa kontaktia vieraaseen kulttuuriin ns. ruohonjuuritasolla, se kun aidosti kasvattaa ihmistä ja varsinkin itämaisen kulttuurin perhekeskeisyyden näkeminen ja ymmärtäminen tekee hyvää kenelle tahansa yksilökeskeisyyteen vihityssä länsimaisessa nuoressa ja miksei vanhemmassakin.

      Yleisesti ottaen kiinalaiset miehet ovat työteliäitä, yhä useammin koulutettuja, mikä tässäkin tapauksessa on todennäköistä - tyttäresi ei luultavimmin ole tavannut poikaa riisivainiolla - , tekevät kaikkensa perheensä eteen, arvostavat sekä omia, että appivanhempiaan ja muutenkin yleisesti vanhempia ihmisiä.

      Uutisoinneissa, "dokumenteissa" ja erilaisilla keskustelupalstoilla ovat sitten esillä negatiiviset puolet, joista useimmat eivät silti ole tätä päivää.

      Olen ollut kohta kymmenen vuotta naimisissa kiinalaisen naisen kanssa ja tänä aikana viettänyt Kiinassa yhteensä yli vuoden. Olen törmännyt siellä myös huonoihin asioihin, mutta enimmäkseen pelkästään positiivisiin.

      Ole siis huoletta, tytärtäsi ei tungeta pimeän torpan pankolle odottelemaan anopin määräilyä. Tuli suhteesta jotain tai sitten ei, on tyttäresi takaisin saavuttuaan paljon viisaampi ja avarakatseisempi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      29
      2165
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1975
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1941
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1653
    5. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1557
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      491
      1517
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1494
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1310
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      76
      1198
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1179
    Aihe