tyttäreni kiinalaisen pojan kanssa

huolestunut äiti

Tyttäreni oli viime vuonna vaihto oppilaana Kiinassa ja tapasi siellä kiinalaisen pojan. Nyt he ovat alkaneet seurustelemaan. Olenko ahdasmielinen, kun en pidä tästä yhtään?

9

731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lyhyesti ja ytimekkäästi, olet.

    • saksalainenvävy

      Miksi et tykkää? Oletko huolissasi, että tyttäresi voi haluta muuttaa pojan luokse? Äitinä tuo on ymmärrettävää, että olet huolissasi. Mikäli kyse on siitä, että poika on kiinalainen niin kyllä, olet ahdasmielinen. Tai ehkä kyse on siitä, että vieras asia pelottaa. Näin ollen "ahdasmielinen" on melko rajusti ilmaistu.

    • Chungguo

      Kiinalaiset ovat kohteliaita ja hyväkäytöksisiä (vrt. edellinen kirjoittaja)

    • 10 + 3

      Sanoisin, että ennemmin kiinalainen kuin esim. irakilainen. Jos tyttäresi seurustelisi muslimimaasta tulevan miehen kanssa, olisin sinuna paljon enemmän huolissani. Kiinalaisista taas on kuva, että ovat aika rauhallisia ja hyväkäytöksisiä...

    • Nuorimies

      Itse seurustelen kiinalaisen naisen kanssa. Isäni eikä naisystäväni isäkään pidä asiasta. Mutta meidän molempien äidit taas ovat hyväksyneet asian todella hyvin.

      Olen tavannut kiinalaisia ihmisiä ja kulttuuria vasta nyt. He ovat pääasiassa rauhallisia(hieman ehkä ujoja) ja hyväkäytöksisiä, kuten edellä mainittiin. Miehet yleensä pitävät hyvää huolta naisestaan, mutta saattavat olla hieman "lapsellisia" euroopalaisiin nähden. Monet kiinalais miehet muuttavat kotoa vasta lähempänä kolmeakymmentä.

      Myöskään he eivät esimerkiksi asu yhdessä tyttöystävänsä kanssa ennen avioliittoa jos vahemmat ajattelevat vanhoilliseen kiinalaiseen tapaaan. Myöskin monella kiinalaisella englannin kielen taito on melko huono, mutta tuskin tässä yhteydessä.

      • heh....

        pistä se opettaan sulle xian-qia ja weiqiä. Jokainen kinukki osaa xian-qia


    • Lpelle

      ei tuo haittaa. ajatteles jos se olis ollu joku lakanapelle!

    • --

      Itse olen kuullut kiinalaiselta naiselta, että usein kiinalaiset miehet ovat epäkelvollisia kumppaneita. Eiköhän kuitenkin joukkoon mahdu hyviäkin yksilöitä. Ja, ehkäpä nuorempi polvi on jo parempi? Kiina on pikku hiljaa murtautumassa ulos perinteistään. Kiinassa riittää valinnanvaraa, kun yhtä naista kohden riittää useita miehiä.

    • Lǎohàn

      Jos mielikuva kiinalaisista, sekä miehistä että naisista, perustuu kiinalaisiin elokuviin ja nykyään niin usein töllöstä tuleviin "dokumentteihin", ollaan hieman pielessä, tai ei nyt niin hiemankaan.

      On pelkästään positiivista, että tyttäresi saa kontaktia vieraaseen kulttuuriin ns. ruohonjuuritasolla, se kun aidosti kasvattaa ihmistä ja varsinkin itämaisen kulttuurin perhekeskeisyyden näkeminen ja ymmärtäminen tekee hyvää kenelle tahansa yksilökeskeisyyteen vihityssä länsimaisessa nuoressa ja miksei vanhemmassakin.

      Yleisesti ottaen kiinalaiset miehet ovat työteliäitä, yhä useammin koulutettuja, mikä tässäkin tapauksessa on todennäköistä - tyttäresi ei luultavimmin ole tavannut poikaa riisivainiolla - , tekevät kaikkensa perheensä eteen, arvostavat sekä omia, että appivanhempiaan ja muutenkin yleisesti vanhempia ihmisiä.

      Uutisoinneissa, "dokumenteissa" ja erilaisilla keskustelupalstoilla ovat sitten esillä negatiiviset puolet, joista useimmat eivät silti ole tätä päivää.

      Olen ollut kohta kymmenen vuotta naimisissa kiinalaisen naisen kanssa ja tänä aikana viettänyt Kiinassa yhteensä yli vuoden. Olen törmännyt siellä myös huonoihin asioihin, mutta enimmäkseen pelkästään positiivisiin.

      Ole siis huoletta, tytärtäsi ei tungeta pimeän torpan pankolle odottelemaan anopin määräilyä. Tuli suhteesta jotain tai sitten ei, on tyttäresi takaisin saavuttuaan paljon viisaampi ja avarakatseisempi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      180
      2653
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      105
      1111
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      911
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      869
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      780
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      779
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      277
      754
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      749
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      698
    Aihe