Minulla on anatominen ongelma: valtavat hartiat. Olen normaalipainoinen ja mielestäni muuten suht sopusuhtainen, mutta kun hartiat ovat monta vaatekokoa vyötäröä ja lantiota isommat. Olen pitkään yrittänyt löytää jostain hyvin istuvia tai vartalon muotoja myötäileviä takkeja tai jakkuja, mutta ei tule mitään. Jos on hartioista hyvä, niin vyötäröllä on tilaa niin ettei tekisi tiukkaa vaikka olisi raskaana! En ole edes mikään erityisen varakas, joten ei kauheasti ilahduta ajatus että kaikki takit pitäisi teettää erikseen ompelijalla. Nytkin on kyllä tosin käynyt mielessä kuinka kalliiksi tulisi viedä noita muutamia jotka jo omistan pienennettäviksi...
Olenkohan jonkunlainen luonnonoikku, vai onko tällaisia naisia muita? Mistä te olette löytäneet sopivia takkeja, vai oletteko jo antaneet periksi? :(
Olenkohan jonkunlainen luonnonoikku, vai onko tällaisia naisia muita? Mistä te olette löytäneet sopivia takkeja, vai oletteko jo antaneet periksi? :(
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ottaisin mielelläni sun leveät hartiat!
Näytät varmaan paremmalta kun on leveät hartiat.
Minusta se sopii naiselle myös tosi hyvin.
Hartiat ovat osa naisesta. Muistan eräällä työtoverittarellani myös melkoiset hartiat. Pidin hänestä kyllä ensiksi muiden syiden takia, mutta muotojakin hänessä oli.Hyvät hartiat ovat osa muodokasta kokonaisuutta.
voit vaikuttaa takin mallilla ruumiisi sopusuhtaisuuteen. kokoja löytyy ja malleja. Ei muuta kun kysyt vaatemyyjältä.
oletko sovittanut miesten takkeja? Miesten nuorisomuoti on tällä hetkellä aika tyköistuvaa, joten niistä saattaisi löytyä niukkalinjaisia takkeja, joissa kuitenkin on enemmän tilaa hartioiden kohdalla. Sama juttu neuleissa ja t-paidoissa, uskoisin. :)
Pukeutua säkkiin tai ruveta ristiinpukeutujaksi...
Miesten muoti ei vaan ihan kauhean tarkkaan vastaa naisten muotia. Jos haluaisi laittaa päälle jotain muodissa olevaa, niin ei tuo miesten osastokaan kauhean hyvä vaihtoehto ole. Sitäpaitsi minusta on aika sama menenkö ylipainoisten vai miesten osastolle. Huh:ia lainatakseni, ristiinpukeutuminen ei innosta sen enempää kuin huonosti istuvat vaatteetkaan. :(
Tiedän olevani siitä omituinen suomalainen nainen, että tahtoisin pukeutua naisellisesti ja muodin mukaisesti, mutta anatomia ei tosiaan anna myöden. Tehdäänköhän jossain hartiankavennusleikkauksia?
" Tiedän olevani siitä omituinen suomalainen nainen, että tahtoisin pukeutua naisellisesti ja muodin mukaisesti, mutta anatomia ei tosiaan anna myöden. "
Ihan ku toi olis mun kirjottama :( mulla siis sama ongelma, leveet hartiat.