Lehdenjakajan palkat juhannuksena

jakaja0

Juhannus lähestyy, mites jussin ajan pakat varhaisjakelijoilla? (TEAMin soppari, ei PAU.)

Koko juhannus olisi "muuten työpäiviä", mutta juhannuksen takia la-su lehdet eivät ole jaosssa.

Juhannusaattona olen injalla, ja siitä tessin mukaisesti tuplapalkka, mutta mites noista juhannuspäivästä ja sen jälkeisestä sunnuntaista? Maksetaanko niistä kuten olisin töissä? Eli lauantailta normi ja sunnuntailta normi sunnuntaipalkka? Vai molemmista perustuntipalkka? Tietysti, koska juhannuspäivä on phä, mieluusti ottaisin siitäkin tuplan. :)

Ja, onko se palkka muuten se nimenomainen tuntipalkka, ilman yölisää (joka teamin sopparissa on lähinnä vitsi?) vaiko lisineen?

Kalenteria puoli vuotta eteenpäin selaten joulun aikaan samankaltainen tilanne, eli vuorossa olisin, ja aattoaamuna olenkin..

6

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jakaja0

      ... Tuntipalkat tullee kai... kilmoetrikoravauksia ilman tietenki jää. :/, pitää huomioida menoeriä sijoitellessa.

    • onnetonduuni

      Muusta en tiedä mutta lehdet ei ilmesty (PAU)joten ei täällä mitään rahaakaan saa!

      • jakaja0

        Onko noi. TEAMin mukaan sentään jotain: (http://www.teamliitto.fi/edunvalvonta/tyoehtosopimukset/arkipyhat/)

        Arkipyhäkorvaukset graafisella alalla

        Kirjatyöntekijöillä arkipyhäkorvaus sisältyy viikko- tai kuukausipalkkaan, viestintäalan toimihenkilöillä kuukausipalkkaan. Sanomalehtityössä arkipyhäkorvausten sijaan palkallisia vapaapäivä ovat päivät, jolloin sanomalehdet eivät ilmesty. Määräykset ovat työehtosopimuksissa (kirjatyöntekijät, toimihenkilöt, jakajat).

        Eli ainakin peruspalkka. Kysymys kuuluu, saako sunnuntailta tuplapalkan. Lauantai normaalipalkan mukaan.


    • jakaja0

      ... Kuulemma noista päivistä maksetaan normaalia palkkaa vastaavat summat. Sunnuntain(kaan) osalta ei kuitenkaan ilmeisesti pyhäkorvausta. Ja km-korvukset jää tietysti myös saamatta. :D

    • itellalainen

      Tälle lehdenjakajalle ei ainakaan ole maksettu yhtään mitään päivistä, joina lehdet ei ilmesty. Juhannus, joulu, pääsiäinen, ihan sama. Se on pakollista palkatonta vapaata, jota ei todellakaan odota innolla etukäteen.

      • Normaali käytäntö

        Näinpä se nykyään menee vähän joka alalla. Osareille tuo on helppo järjestää, ei vaan ole vuoroja näille päiville. Kokoaikaisilla sitten kyseiset päivät "korvataan" lauantaisin - näin se meillä ainakin menee.

        Julkisen sektorin puolella tuota ei vielä taideta käyttää, paitsi ehkä matalapalkkaisimmissa tehtävissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2154
    2. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      863
    3. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      843
    4. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      68
      834
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      112
      785
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      44
      756
    7. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      732
    8. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      729
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      693
    10. Salaisuus rakas.

      Mun täytyy kertoa sulle nyt salaisuus rakas. Sä olet todella hyvä sun työssä. Pus!
      Ikävä
      47
      670
    Aihe