Lehdenjakajan palkat juhannuksena

jakaja0

Juhannus lähestyy, mites jussin ajan pakat varhaisjakelijoilla? (TEAMin soppari, ei PAU.)

Koko juhannus olisi "muuten työpäiviä", mutta juhannuksen takia la-su lehdet eivät ole jaosssa.

Juhannusaattona olen injalla, ja siitä tessin mukaisesti tuplapalkka, mutta mites noista juhannuspäivästä ja sen jälkeisestä sunnuntaista? Maksetaanko niistä kuten olisin töissä? Eli lauantailta normi ja sunnuntailta normi sunnuntaipalkka? Vai molemmista perustuntipalkka? Tietysti, koska juhannuspäivä on phä, mieluusti ottaisin siitäkin tuplan. :)

Ja, onko se palkka muuten se nimenomainen tuntipalkka, ilman yölisää (joka teamin sopparissa on lähinnä vitsi?) vaiko lisineen?

Kalenteria puoli vuotta eteenpäin selaten joulun aikaan samankaltainen tilanne, eli vuorossa olisin, ja aattoaamuna olenkin..

6

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jakaja0

      ... Tuntipalkat tullee kai... kilmoetrikoravauksia ilman tietenki jää. :/, pitää huomioida menoeriä sijoitellessa.

    • onnetonduuni

      Muusta en tiedä mutta lehdet ei ilmesty (PAU)joten ei täällä mitään rahaakaan saa!

      • jakaja0

        Onko noi. TEAMin mukaan sentään jotain: (http://www.teamliitto.fi/edunvalvonta/tyoehtosopimukset/arkipyhat/)

        Arkipyhäkorvaukset graafisella alalla

        Kirjatyöntekijöillä arkipyhäkorvaus sisältyy viikko- tai kuukausipalkkaan, viestintäalan toimihenkilöillä kuukausipalkkaan. Sanomalehtityössä arkipyhäkorvausten sijaan palkallisia vapaapäivä ovat päivät, jolloin sanomalehdet eivät ilmesty. Määräykset ovat työehtosopimuksissa (kirjatyöntekijät, toimihenkilöt, jakajat).

        Eli ainakin peruspalkka. Kysymys kuuluu, saako sunnuntailta tuplapalkan. Lauantai normaalipalkan mukaan.


    • jakaja0

      ... Kuulemma noista päivistä maksetaan normaalia palkkaa vastaavat summat. Sunnuntain(kaan) osalta ei kuitenkaan ilmeisesti pyhäkorvausta. Ja km-korvukset jää tietysti myös saamatta. :D

    • itellalainen

      Tälle lehdenjakajalle ei ainakaan ole maksettu yhtään mitään päivistä, joina lehdet ei ilmesty. Juhannus, joulu, pääsiäinen, ihan sama. Se on pakollista palkatonta vapaata, jota ei todellakaan odota innolla etukäteen.

      • Normaali käytäntö

        Näinpä se nykyään menee vähän joka alalla. Osareille tuo on helppo järjestää, ei vaan ole vuoroja näille päiville. Kokoaikaisilla sitten kyseiset päivät "korvataan" lauantaisin - näin se meillä ainakin menee.

        Julkisen sektorin puolella tuota ei vielä taideta käyttää, paitsi ehkä matalapalkkaisimmissa tehtävissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4812
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3942
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      119
      2257
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1974
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1366
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1324
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      168
      1296
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      537
      1156
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1125
    Aihe