niinsiis,, musta tuntuu et oon ihan alkeiskurssilainen:s oon siis ratsastanu ratsastuskoululla 4v, mutta sittenku menen yksityisen hevosen selkään olen ihan ihan woot? ja en osaa tehdä mtn ja heilun selässä kun mikäkin paska. Olen siis saanut ratsastuskoulu ponin muotoon helposti ja saan melkee kaikki meidän tallin ponit yms. mutta en tiiä mikä mulle tulee aina yksityishevosten kanssa. ja tänään mulla oli koeratsastus. ilmotuksessa luki että ei alottelijoille ja ajattelin että en enää ole mikään alottelija. no kappas meinasinkin lentää:s poni kuumu ihan hirveesti, ja yleensäkin menen sellasilla hepoilla mutta tietääkö joka mikä ongelma mulla on?:DDD kiitos vastanneille!:)
iso ongelma:s
avuton..
5175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Moi!en tiedä auttaako tämä mutta jos jännität sitä liikaa että tiedät sen että epäonnistut,koita olla ajattelematta siä ja olla rento mieti jtn mukaava tai sitten sitä että se olisi sellainen tunti hevonen :)toivottavasti oli tj apua
Meiä ratsastuskoulun hevoset on melkee kaikki tommosii jotka kuumuu tosi nopeesti, yrittää heittää seläst yms. Eikä itselläni ole mitään ongelmaa ollu yksityishevosten kanssa. ELi se voi olla että ratsastukoulussasi on liian kilttejä heposia..tai sitten jännität kun et tunne hevosta tai tiedä miten se reagoi apuihin..
Luulen että jännität aiva samalla tavalla kuin minäkin. Joten et ole ainoa! :) Kun menen jollakin tunti hevosella, oloni on oikein rento ja mukava. Mutta kun taas menen tutulla yksityisellä hevosella, alan jännittämään. Onneksi jännitys helpottaa kun olen ratsastanut noin 5-10 min. (kyseinen hevonen on heittänyt minut selästä alas joten sekin jännittää hieman aluksi...)
Eli siis teidän ratsastuskoulun hevoset ovat kilttejä, ja ns. Valmiiksi koulutettuja. Minun mielestäni hyvä ratsastuskoulu on sellainen jossa on kilttejä ja hyvin koulutettuja kun taas haastavempia (:!
Jännityksestä varmaan johtuu..?