Eipä jäänyt paljon jälkipolville seliteltävää. Tämänpäiväisen nähtyäni, jää jäljelle kaksi vaihtehtoa. Joko mennään näillä ja tapellaan siitä vältetäänkö viimeinen sija tai sitten on tehtävä radikaaleja ratkaisuja ja satsattava edelleen. Joukkueen jenkeistä ainut pelimies meni aloituspotkusta lasarettiin, Langley on aivan turisti ja pelinrakentaja lähes turisti. Ainut keino saada uskottavuutta lienee tuoda se RB ja uskoa , että juoksupelin auetessa saadaan paremmin heittoihinkin jonkinlaista rytmiä. Nythän se juoksu ei kulje ja kunnon bäkillä saataisiin mickey rissuksi ja Ville on aina kone, jos ja kun ilmestyy areenalle. Muutenhan joukkueessa on potentiaalia, se tarvitsee vain uskoa ja ennekaikkea maaleja.
Jos ennen kautta oli kiire niin nyt on jo sitten melkein p****t jo housussa, se on joko tai ja tiimari käy
Taft-But
65
630
Vastaukset
- 12+12
Se on niin, että Cedric ei ole heittänyt yhtään intteriä Leippiksen lähdön jälkeen Wolvoissa. 12 teedeetä kylläkin. Taisi Kari viedä ton vastustajalle heiton jalon taidon mukanaan BUTT-cheerseille.
Ja toinen juttu on se, että kun ensin haukutaan keväällä Äyris kaikkien aikojen jefuhuoraksi porvoolaisten toimesta. Niin nytkö tuolta samalta mieheltä odotetaan maitojunan tuoneena jotain positiivista siellä kentällä.
Dynastia on nyt sitten lopetettu oikein virallisesti tämän Taftin juniorien bersraiskauksen jälkeen.- 9+0
"cedric ei ole heittänyt yhtään intteriä leivojan lähdön jälkeen"
eikö Wolvoilla ole kuitenkin ollut sama hyökkäyksen koutsi koko kauden ja Kari valmenti puolustusta.
- 20+4
Hämmentävää, että joukkueessa, jossa on kaksi suomen parhaimmistoa edustavaa hyökäyksen linjamiestä (Pasi ja Arttu) ja joiden takaa aukeaa hirveitä reikiä ei saada silti juoksua kulkemaan tuon paremmin.
Puolustuksen linja taas alisuorittaa Akia lukuun ottamatta. Lappeerannan isot miehet jaksaa vääntää n. 2 downia per nuppi ja jotkut turistit käy ottamassa loput downit. Porvoon goal line ständillä Taftin junnulinja työnsi perseelleen jonkun Porvoon jääkaappipakastimen ja maalihan siitä tuli.
Taftille ansaittu voitto ja hieno come back huonosti pelatun Roo-pelin jälkeen.
Ai niin, Porvoota myös auttaisi, etteivät ottaisi jo perinteiksi muodostuneita henkilökohtaisia 15 yds rangaistuksia. - osan ottaja
Äyräväinen oli varsin esi merkillinen pelaaja, riippuu tietysti mihin suuntaan Porvoon laivaa halutaan ohjata...
Mikäs legenda tämä TAFT:n junnuus on? Katsokaa nyt vaikka sen junnu linjan joka työnsi edellisen mukaan Porvoon perseelleen syntymä aikoja. Eihän kyllä tällä haista paska palstalle ole juuri koskaan mitään faktaa ollut, kunhan huudellaan sitä sun tätä ja ollaan olevinaan kovin fiksuja.
TAFT:n puolustukselta muuten loisto peli, onnittelut kaikille ja eteenkin coacheille, hienoa duunia!- 12+9
Äyräväinen oli rosi esimerkilline pelaaja kahdella henkilökohtasella samassa draivissa.
- 13+2
5kpl 90-luvulla syntynyttä, 2 80-luvulla (89) ja 2 70-luvulla. Poislukien nuo vanhat parrat, niin omaan silmääni näyttää aika nuorelta.
- osan ottaja
13+2 kirjoitti:
5kpl 90-luvulla syntynyttä, 2 80-luvulla (89) ja 2 70-luvulla. Poislukien nuo vanhat parrat, niin omaan silmääni näyttää aika nuorelta.
Jo nyt on kettu. Jos rosterissa on "junnuja" niin tarkoittaako se että ne pelaavat? EI. Linjassa PELAAVAT about nelikymppiset Schoultz ja Rönnqvist, 23v (?) olevat Laine ja Parttimaa ja "junnu" Jääskeläinen, joka on tainnut pelata n.7 vuotta. Vattu kun pitää mukatietävälle taas latoa faktaa pöytään.
Eikä siellä muutenkaan pelaa montaa "junnu" statuksella kulkevaa, ylläri? - Ralf Viikinki
12+9 kirjoitti:
Äyräväinen oli rosi esimerkilline pelaaja kahdella henkilökohtasella samassa draivissa.
Äyräväinen oli tosi sankari eilen. Olisi sietänyt lentää pihalle mokoma pelle.
- lisää pojoja
Fakta on se, että jos vantaan rissut ei pudottelisi 70% palloista niin numerot olisi tänään(kin) olleet jotain ihan muuta. Ainakin 3-4 kertaa oli TAFT redzonella mutta ei scooria.
- Mezii
Heiluuko Leivojan palli jo? :)
Herää kysymys, millainen jengi Porvoo olis, jos Leippis (ja siis erityisesti pelaajat, jotka tuli Leippiksen mukana) ei olis tullut mukaan juuri ennen kautta. Ja nyt en tarkoita, että ne olis jotenkin loistanut tänään (Santtua lukuunottamatta, joka loisti vähän ei-niin-positiivisesti), mutta jos ne kaverit on nyt kentällä ja pataan tulee, niin mitä olis ollut ilman...- # JVM
Toi on aivan turhaa spekulointia , järjettömintä tässä tilanteesa on tehdä muutoksia valmennukseen. Joka äijää tarvitaan saamaan joukkue taas tasapainoon ja duuni siihen auttaa, ei huutelu eikä erottamiset. Kuten aiemminkin sanottua, koko homman nimihän pitäisi nyt olla nuorten pelaajien kehitystyö, mutta ei se tarkoita sitä, että kausi tarvitsee kontata läpi. Porvoolla on hyvät valmentajat! Täällä on viimeaikoina menestetty mm. hyvien ulkomaanapujen onnistumisten myötä ja nyt ei vielä olla lähelläkään sitä samaa tasoa.
Riippumatta sarjasijoituksesta, tsemiä jokaiseen sieluun ja taistelkaa äijät!
- 11+1
Eiköhän se sormi kannata ottaa pois paniikkinapilta. Viime vuoden jenkkivalinnat peitti joukkueen kokemattomuutta. McGrady olisi Taftia vastaan tod. näk. juossut vaikka itse vaadittavat maalit. Ja tuskin se päätoiminen jenkkikoutsikaan haitaksi oli.
Joukkueen tavoite pitäisi olla kolmen vuoden päässä, jolloin nykyrunko alkaa olla parhaimmillaan. "Junnut" joutuu nyt vaan kovaan paikkaan menestysputken jälkeen.
Taftille kuitenkin onnittelut hyvin tehdystä pitkäjänteisestä työstä. - kojo
kaudet on onneks vast alkanu joka sarjas et ei yks peli paljoa kerro kun aina ei voi vaan voittaa ei kannata pelata takki auki
- juhuuuuu
Seuraavaks Ryysters murskaa Butchersin eloonjäämishaaveet lopullisesti... So sad
- pallot kiinni
Kausi on nuori -Butchers ehtii keräämään vielä voittonsa, kuten TAFT;ikin tai vastaavasti kumpikin joukkue voi rämpiä loppuvuoden, mihin en usko.
Mutta TAFT:n hyökkäyksen valmentajana olisin todella huolestunut laitahyökkääjien tasosta. Mm. #5 ainakin 3 aivan avointa maalipaikkaa ja pallot putosi käsistä. Ei tule noin avoimia paikkoja liigassa koko vuotta ja jos ei niitä pystytä hyödyntämään niin. Ansaittu voitto, parempi voitti ja TAFT oli niskan päällä koko ajan mutta numeroiden olisi pitänyt olla jotain muuta. liian tyytyväinen ei siis saa olla.- kiisse!
Kyllä kävi mielessä ottelun puolivälissä että onko tämä liigan vaiko 1divarin matsi?
varsinkin pudotettujen koppien perusteella, kyllähän niitä tulee tottakai, mutta molemmilla joukkueilla oli melkoisen monta pudotusta ja selkeitä sellaisia. Taftilla varsinkin. Lieneekö vain alkujännää? Hope so! muuten ei hyva heilu - HarHarHar
kiisse! kirjoitti:
Kyllä kävi mielessä ottelun puolivälissä että onko tämä liigan vaiko 1divarin matsi?
varsinkin pudotettujen koppien perusteella, kyllähän niitä tulee tottakai, mutta molemmilla joukkueilla oli melkoisen monta pudotusta ja selkeitä sellaisia. Taftilla varsinkin. Lieneekö vain alkujännää? Hope so! muuten ei hyva heiluHauskaa miten Butchers nostettiin kauden alussa kolmen parhaan joukkoon kaikissa spekuloinneissa vain koska Porvoo itse niin ilmoitti.
- justiinsa juu
kiisse! kirjoitti:
Kyllä kävi mielessä ottelun puolivälissä että onko tämä liigan vaiko 1divarin matsi?
varsinkin pudotettujen koppien perusteella, kyllähän niitä tulee tottakai, mutta molemmilla joukkueilla oli melkoisen monta pudotusta ja selkeitä sellaisia. Taftilla varsinkin. Lieneekö vain alkujännää? Hope so! muuten ei hyva heiluNo, käypä katsomassa divarimatsi tai pari niin huomaat eron. Ei se taso nyt kuitenkaan ihan sitä divaritasoa ollut. Mutta joo, hauska se on tietty kaivaa provosoitavaa.
Suomalaiset rissut nyt ei aina ole mitään NCAA tasoa. Siis missään joukkueessa.. - 12+17
HarHarHar kirjoitti:
Hauskaa miten Butchers nostettiin kauden alussa kolmen parhaan joukkoon kaikissa spekuloinneissa vain koska Porvoo itse niin ilmoitti.
Tämä juuri kertoo siitä, minkä verran ihmiset oikeasti tuntee lajia ja pelaajia. Tälläkin palstalla pyörii IHAN KAIKKI -siis ne, jotka ovat tosi inside ja sitten pelaajien vanhempia jne. Mutta siitäkin huolimatta esim. kehä 3:n ulkopuolella olevia joukkueita ei osata arvioida, koska "mun kaverit" ei pelaa siellä tai "en tunne noita nimiä".
Porvoon osakkeetkin nousivat heti kun Santtu Äyräväinen siirtyi sinne kun "se on kaikkien tuntema maajoukkuepelaaja niin sen täytyy tarkoittaa että joukkue voittaa" -jotkut jopa veikkasivat Porvoota finaaliin. No, eilisen jälkeen sanoisin että yhdellä Äyräväisellä sinne ei päästä. Pari muutakin jätkää tarvitaan. Myös vikkelät Nguen ja Kyei pidettiin aika hyvin varjossa TAFT:n toimesta.
Tää on joukkuepeli. Positiivista kuitekin, että tänä vuonna on varmasti jännä sarja tulossa. Välieräpaikoista käydään kova vääntö... jossa mukana ovat Roosters, TAFT, Butchers ja Oulu. - fakta
justiinsa juu kirjoitti:
No, käypä katsomassa divarimatsi tai pari niin huomaat eron. Ei se taso nyt kuitenkaan ihan sitä divaritasoa ollut. Mutta joo, hauska se on tietty kaivaa provosoitavaa.
Suomalaiset rissut nyt ei aina ole mitään NCAA tasoa. Siis missään joukkueessa..Roostersin rissut ei pahemmin palloja pudottele
- molemmat nähnyt
fakta kirjoitti:
Roostersin rissut ei pahemmin palloja pudottele
Joo oli Roosters - Crocodiles peli kuin eri planeetalta verrattuna Taft - Butchers ilotteluun :D
- fakta myös
fakta kirjoitti:
Roostersin rissut ei pahemmin palloja pudottele
Hahahaha
- toistojatoistoja
toistoja, toistoja ja toistoja, sillä ne kiinniotot paranee.
- jutsjoo
olen katsonut divarimatsejakin ahkerasti tällä vuostihannella. kaikkea ei tartte ottaa itteensä ;D. eikä ollut tarkoitus tulla tänne manailemaan ja leikkimään kaikkitietävää päin vastoin. ne kiinniotot(dropit) jäivät vain päällimmäisenä mieleen tuosta ottelusta, molemmat joukkueet kuitenkin aika ahkerasti heitti palloa. ja jos tarkkoja ollaan niin nuo pudotusmäärät kuuluvat nimenomaan divariin jossa ollaan fiiliksissä ja jopa ihmeissään jos joku osaa pallon kopata. eikö rissun tarkoitus olekin ottaa pallot kii? mitä ne siellä muuten tekee varsinkin jos on heittopainotteinen hyökkäys..
divarissa sen ymmärtää jos äidit katsomossa huutelee hyvähyvä jos joku ottaa pallon kii.
liigatasolla kuitenkin luulisi olevan jo suht selvä että pallot pysyy hyppysissä, normia rutiinia ainakin omasta mielestä.
molemmilla joukkueilla tökki hyökkäys aika lailla
mutta ok matsi kuitenkin, ja iso käsi TAFTin puolustukselle!
kaikista viisain on puhunut, kiitos!;D
toistoja,toistoja.. - Shotgun28
jutsjoo kirjoitti:
olen katsonut divarimatsejakin ahkerasti tällä vuostihannella. kaikkea ei tartte ottaa itteensä ;D. eikä ollut tarkoitus tulla tänne manailemaan ja leikkimään kaikkitietävää päin vastoin. ne kiinniotot(dropit) jäivät vain päällimmäisenä mieleen tuosta ottelusta, molemmat joukkueet kuitenkin aika ahkerasti heitti palloa. ja jos tarkkoja ollaan niin nuo pudotusmäärät kuuluvat nimenomaan divariin jossa ollaan fiiliksissä ja jopa ihmeissään jos joku osaa pallon kopata. eikö rissun tarkoitus olekin ottaa pallot kii? mitä ne siellä muuten tekee varsinkin jos on heittopainotteinen hyökkäys..
divarissa sen ymmärtää jos äidit katsomossa huutelee hyvähyvä jos joku ottaa pallon kii.
liigatasolla kuitenkin luulisi olevan jo suht selvä että pallot pysyy hyppysissä, normia rutiinia ainakin omasta mielestä.
molemmilla joukkueilla tökki hyökkäys aika lailla
mutta ok matsi kuitenkin, ja iso käsi TAFTin puolustukselle!
kaikista viisain on puhunut, kiitos!;D
toistoja,toistoja..Maanantain pelissä oli mielestäni selvää ainakin seuraavat asiat:
- Taft oli koko ottelun selvästi vievänä osapuolena vaikka viimeistely tökki
- Peli oli etenkin ensimmäisellä puoliajalla sekavaa
- Butchers hyökkäys oli sekaisin eikä esim. ajoitukset heittopeleissä olleet kohdallaan kuin harvoin. Sinänsä systeemissä ja muutamissa pelaajissa näytti olevan potentiaalia, mutta kauttaaltaan aisti keskeneräisyyden. Voi parantaa huomattavasti vielä jatkossa, jos karsii pahimmat virheet pois.
- Myös Taft teki vielä paljon virheitä nimenomaan hyökkäyksessä. Kaikki eivät näkyneet keltaisina lippuina tai turnovereina. Tai edes pudotuksina, joita oli kaikkiaan lähemmäs 10, mikä on järkyttävän paljon. Esim. Miron luvut olivat etenkin alkupelistä huonoja. Toisaalta Taft ja Miro paransivat mielestäni pelin loppua kohden huomattavasti. Peli näytti rauhallisemmalta ja rutiinomaisemmalta.
- Taftin receiver ongelmat eivät olleet pelkästään pudotuksissa, vaan mielestäni myös asenteessa: se ilmassa oleva pallo on otettava vaikka väkisin. Kaikki muu sen jälkeen on extraa.
- Kummankin puolustukset pelasivat hyvän, suhteellisen virheettömän pelin. Taft otti enemmän turnovereita, mutta niistä ainakin puolet aiheutu Porvoon omista virheistä (huonot heitot RB tiputtaa pallon kesken juoksun). Porvoon puolustus oli aavistuksen jäykempi, eikä sopeutunut mm. muodostelman vaihtoihin samoin kuin taftin vastaava.
Jatkosta:
- Porvoo on todellisissa ongelmissa, jos se jatkaa vastustajien avustamista virheiden muodossa samoin kuin eilen.
- Porvoo ei pärjää pelkällä lyhellä heittopelillä, jos receiverit eivät pysty breikkaamaan koppiensa jälkeen. Eilen taklaus tuli lähes heti, joka toisaalta oli osaksi taftin hyvyyttä. Taft selvästi myös osasi puolustaa lyhyttä, nopeaa heittoa.
- Porvoolla tulee olemaan todelliset ongelmat Roostersin ja Wolvojen kanssa. Muut, poislukien crokot, se pystyy haastamaan.
- Taft hyökkäys on vähän kuin Suomen jääkiekkomaajoukkue, paljon paikkoja vaaditaan, jotta pisteitä tulee. Kyse on pitkälti yksilösuorittamisesta; pallot kiinni, luvut kohdalleen ja hieman lisää yllätyksellisyyttä tilannekohtaisiin ratkaisuihin (esim rb:t) ja tulos voisi parantua huomattavasti. Pelit näyttävät toimivilta ja monipuolisilta. Toisaalta on kunnioitettavaa, että taft pyörittää hyökkäystään varsin hyvin ilman jenkkiapuja. Mutta ehkä pohjoisamerikkailisia vaadittaisiin nimenomaan tiukkojen tilanteiden ratkaisijoiksi.
- Taft puolustus on yllättänyt valmiudellaan. Pelaa kokonaisuutena hyvin.
- Taftilla on ehdottamasti playoff potentiaalia. Se on kurinalainen ja hyvinvalmennettu joukkue, joka oppii koko ajan lisää. Huippujenkki hyökkäykseen ja pato voi aueta. - # JVM
Shotgun28 kirjoitti:
Maanantain pelissä oli mielestäni selvää ainakin seuraavat asiat:
- Taft oli koko ottelun selvästi vievänä osapuolena vaikka viimeistely tökki
- Peli oli etenkin ensimmäisellä puoliajalla sekavaa
- Butchers hyökkäys oli sekaisin eikä esim. ajoitukset heittopeleissä olleet kohdallaan kuin harvoin. Sinänsä systeemissä ja muutamissa pelaajissa näytti olevan potentiaalia, mutta kauttaaltaan aisti keskeneräisyyden. Voi parantaa huomattavasti vielä jatkossa, jos karsii pahimmat virheet pois.
- Myös Taft teki vielä paljon virheitä nimenomaan hyökkäyksessä. Kaikki eivät näkyneet keltaisina lippuina tai turnovereina. Tai edes pudotuksina, joita oli kaikkiaan lähemmäs 10, mikä on järkyttävän paljon. Esim. Miron luvut olivat etenkin alkupelistä huonoja. Toisaalta Taft ja Miro paransivat mielestäni pelin loppua kohden huomattavasti. Peli näytti rauhallisemmalta ja rutiinomaisemmalta.
- Taftin receiver ongelmat eivät olleet pelkästään pudotuksissa, vaan mielestäni myös asenteessa: se ilmassa oleva pallo on otettava vaikka väkisin. Kaikki muu sen jälkeen on extraa.
- Kummankin puolustukset pelasivat hyvän, suhteellisen virheettömän pelin. Taft otti enemmän turnovereita, mutta niistä ainakin puolet aiheutu Porvoon omista virheistä (huonot heitot RB tiputtaa pallon kesken juoksun). Porvoon puolustus oli aavistuksen jäykempi, eikä sopeutunut mm. muodostelman vaihtoihin samoin kuin taftin vastaava.
Jatkosta:
- Porvoo on todellisissa ongelmissa, jos se jatkaa vastustajien avustamista virheiden muodossa samoin kuin eilen.
- Porvoo ei pärjää pelkällä lyhellä heittopelillä, jos receiverit eivät pysty breikkaamaan koppiensa jälkeen. Eilen taklaus tuli lähes heti, joka toisaalta oli osaksi taftin hyvyyttä. Taft selvästi myös osasi puolustaa lyhyttä, nopeaa heittoa.
- Porvoolla tulee olemaan todelliset ongelmat Roostersin ja Wolvojen kanssa. Muut, poislukien crokot, se pystyy haastamaan.
- Taft hyökkäys on vähän kuin Suomen jääkiekkomaajoukkue, paljon paikkoja vaaditaan, jotta pisteitä tulee. Kyse on pitkälti yksilösuorittamisesta; pallot kiinni, luvut kohdalleen ja hieman lisää yllätyksellisyyttä tilannekohtaisiin ratkaisuihin (esim rb:t) ja tulos voisi parantua huomattavasti. Pelit näyttävät toimivilta ja monipuolisilta. Toisaalta on kunnioitettavaa, että taft pyörittää hyökkäystään varsin hyvin ilman jenkkiapuja. Mutta ehkä pohjoisamerikkailisia vaadittaisiin nimenomaan tiukkojen tilanteiden ratkaisijoiksi.
- Taft puolustus on yllättänyt valmiudellaan. Pelaa kokonaisuutena hyvin.
- Taftilla on ehdottamasti playoff potentiaalia. Se on kurinalainen ja hyvinvalmennettu joukkue, joka oppii koko ajan lisää. Huippujenkki hyökkäykseen ja pato voi aueta.Mukava joskus lukea täällä asiallistakin kirjoitusta!
Taft oli hallitsevampi etenkin mitä pidemmälle peli eteni. Porvoon suurimmat vaikeudet ovat siinä hyökkäyksen takkuilemisessa, jolloin puolustuskin joutuu mahdottoman eteen. Viime vuonna vastustajat punttasivat aina herkästi, kun vastassa oli pistelinko Mcrady ja nyt sen näki, että eivät olleet huolissaan hyökkäyksen vaarallisuudesta pelaamalla useita neljänsiä melkein jopa keskellä kenttää. Kyllä sen melko nopeasti huomaa onko sitä respektiä vai ei. Itseasiassa Taft hölmöili mm. ennen puoliaikaa ja tyrkytti sitä maalia, mutta kun ei niin ei.
Huonompi homma oli tietysti myös sen jenkki lb:n hajoaminen, sillä heittäviä joukkueita vastaan tarvitaan hyvää ja nopeaa rushia kuupan silmille ja juuri noihin fakena lähteviin sivuttaisjuoksujen pysäyttämiseen juuri lb nopeutta, jota lähti ihan kybällä siinä kick offissa jenkin hajoamisena kentältä.
Siinä oli monta tilannetta missä pallonmitta mentävää ja mickey jäi ns. telineisiin tai yritettiin heittää. Kyllä noi on saatava juoksemalla tai sniikillä aina! Loistava nopeus ja suunnan vaihdot, mutta niin kevyt että kova tuuli voi kataa. Käytännössä tais Porvoo pystyä kerran yrittämään tosissaan maalintekoa siinä lähellä 5y linjaa eli siinä se koko jutun ydin on! - 0+9
# JVM kirjoitti:
Mukava joskus lukea täällä asiallistakin kirjoitusta!
Taft oli hallitsevampi etenkin mitä pidemmälle peli eteni. Porvoon suurimmat vaikeudet ovat siinä hyökkäyksen takkuilemisessa, jolloin puolustuskin joutuu mahdottoman eteen. Viime vuonna vastustajat punttasivat aina herkästi, kun vastassa oli pistelinko Mcrady ja nyt sen näki, että eivät olleet huolissaan hyökkäyksen vaarallisuudesta pelaamalla useita neljänsiä melkein jopa keskellä kenttää. Kyllä sen melko nopeasti huomaa onko sitä respektiä vai ei. Itseasiassa Taft hölmöili mm. ennen puoliaikaa ja tyrkytti sitä maalia, mutta kun ei niin ei.
Huonompi homma oli tietysti myös sen jenkki lb:n hajoaminen, sillä heittäviä joukkueita vastaan tarvitaan hyvää ja nopeaa rushia kuupan silmille ja juuri noihin fakena lähteviin sivuttaisjuoksujen pysäyttämiseen juuri lb nopeutta, jota lähti ihan kybällä siinä kick offissa jenkin hajoamisena kentältä.
Siinä oli monta tilannetta missä pallonmitta mentävää ja mickey jäi ns. telineisiin tai yritettiin heittää. Kyllä noi on saatava juoksemalla tai sniikillä aina! Loistava nopeus ja suunnan vaihdot, mutta niin kevyt että kova tuuli voi kataa. Käytännössä tais Porvoo pystyä kerran yrittämään tosissaan maalintekoa siinä lähellä 5y linjaa eli siinä se koko jutun ydin on!hyökkäyksen takkuilemiseen vois auttaa myös koordinaattorin vaihto, koko paketti on rakennettu heiton varaan ja ajoituksista päätellen juoksua ei ole edes kunnolla harjoiteltu.
kun kaikki on laitettu yhden kortin varaan ja se yksi kortti (qb) onkin osoittaunut fiaskoksi, niin mitään varasuunnitelmaa ei ole näköjään olemassa, touhu on just tuon näköistä, eli siinä ei ole päätä eikä häntää, kutsuja vain heitellään vailla johdonmukaisuutta.
pelikuri näyttäis olevan myös olematon, rissut kävelee heittopeleissä, pelaajat nakkelee kypäriään sivurajalla ja myös suuri määrä henk. kohtasia rangaistuksia kertoo valmennuksen auktoriteetin puutteesta.
- Dkndnxnwr
Kertokaas miten taftin eka maali pystyi olemaan maali? WR ottaa pallon kiinni, kaatuu omia aikojaan ja pallo tippuu. Riittääkö joku hallussapitoaika vai oliko tuomarin moka?
- 3+1
Sanoisin, että tuomarin piikkiin meni. Ei ollut pallo pitkään kädessä ja sen pallon pitää pysyä hyppysissä kaatumisen jälkeen.
- 27
Niin, nfl:ssä.
- 31
27 kirjoitti:
Niin, nfl:ssä.
NCAA säännöt sanovat kylläkin aika selkeästi: Loss of ball simultaneously to returning to the ground is not a catch, interception or recovery.
Näin ollen pallo pitää olla kontrollissa myös maahan osumisen jälkeen.
- tim82
Pallo voi tippua kaatuessa, mikäli oli hallussa ennen sitä, tällöin maali tulee hyväksyä. Mikäli pallo on hallussa hyökkääjällä maalialueella kyseessä on maali.
Itse en ehkä olisi kuitenkaan maalia siitä antanut, toki kulma mistä katsoin ei paljasta pallon positiota ja hallussa oloa ennen kaatumista, epäilen ettei pallo ollut hallussa siis.
Itse olisin myös jakanut rangaistuksia siinä ottelun avaus kickoffissa, mielestäni siinä loukkaantumis tilanteessa on muutamakin vaihtoehtoinen tulkinta joista voisi lipun heittää. esim. kontakti vyötärön alapuolelle, takaapäin estäminen, yms.
Kaikille komentoijille jotka vetoavat vahinkoon tms. pelaaja on vastuussa omasta kehostaan koko suorituksen ajan, ohi taklaaminen ei tässä ole peruste sille ettei rangaistusta tullut. Pelikieltokaan ei ehkä olisi väärin.- 9+4
Jos pelitilanteessa syntyy vamma, joka ei ole poikkeuksellinen pelitilanteelle tai tahallisesti aiheutettu, on pelikielto kyllä juurikin väärin.
- 16+4=20?
Hyvin sä vedät. Jos sä peräänkuulutat tuosta pelikieltoa, niin Äyräväinen pitäisi varmaan sulkea sarjasta sen facemaskin jälkeen minkä se otti vihellyksen jälkeen?
Todella ikävää etta Pineda loukkaantui ko. tilanteessa, mutta joku v1tun roti noissa kommenteissa. - ...
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/179742_466610400019604_52367464_n.jpg
Ei kai silmät kiinni, edelleen pelosta blokkiasentoon jähmettynyttä pelaajaa voi rankaista siitä että ei pärjännyt?
- 3242342355
No selkään blokkeja ei liputettu yhdessäkään kickoffissa ja niitä kyllä riitti.. Toisaalta harmittava tilanne jossa Pineda loukkaantui johtui tilanteesta jossa pelaaja yritti taklata, ei saanut kunnon otetta ja lipesi pallonkantajasta sillä seurauksella että pyörähti Pinedan jalan päälle. Lippua tilanteesta ei olisi millään ilveellä voinut heittää...
- 6+18
Pikkulapset ajattelevat että aina kun jollekin tulee pipi niin sen on jonkun syy ja jotain pitää rangaista. Kun kasvat aikuiseksi ymmärrät että shit happens.
- tim82
6+18 kirjoitti:
Pikkulapset ajattelevat että aina kun jollekin tulee pipi niin sen on jonkun syy ja jotain pitää rangaista. Kun kasvat aikuiseksi ymmärrät että shit happens.
Kyse ei ollut loukkaantumisesta, en siksi ehdottanut pelikieltoa.
Edelleen korostan jokainen on omasta kehostaan kentällä vastuussa, jos ajaudut tilanteeseen josta aiheutuu rike, olet siihen syyllinen, oli se tahaton tai tahallinen.
Tässä kukaan tuskin voi kieltää ettei mies osunut toista vyötärön alapuolelle ja vieläpä takaa, näin ollen rike on tapahtunut. - 3+3=6 ja kääntäen 9
tim82 kirjoitti:
Kyse ei ollut loukkaantumisesta, en siksi ehdottanut pelikieltoa.
Edelleen korostan jokainen on omasta kehostaan kentällä vastuussa, jos ajaudut tilanteeseen josta aiheutuu rike, olet siihen syyllinen, oli se tahaton tai tahallinen.
Tässä kukaan tuskin voi kieltää ettei mies osunut toista vyötärön alapuolelle ja vieläpä takaa, näin ollen rike on tapahtunut.Miksi sitten edes mainitset pelikiellon?
- 29
tim82 kirjoitti:
Kyse ei ollut loukkaantumisesta, en siksi ehdottanut pelikieltoa.
Edelleen korostan jokainen on omasta kehostaan kentällä vastuussa, jos ajaudut tilanteeseen josta aiheutuu rike, olet siihen syyllinen, oli se tahaton tai tahallinen.
Tässä kukaan tuskin voi kieltää ettei mies osunut toista vyötärön alapuolelle ja vieläpä takaa, näin ollen rike on tapahtunut."Edelleen korostan jokainen on omasta kehostaan kentällä vastuussa, jos ajaudut tilanteeseen josta aiheutuu rike, olet siihen syyllinen, oli se tahaton tai tahallinen.
Tässä kukaan tuskin voi kieltää ettei mies osunut toista vyötärön alapuolelle ja vieläpä takaa, näin ollen rike on tapahtunut."
Nyt kannattaa hieman ehkä opiskella sääntöjä. Taklaustilanteesta kaatuminen toisen jaloille ei ole takaapäin estäminen vyötärön alapuolelle vaikka kuinka huonosti olisi oma keho hallussa.
- pakko taistella
Huolestuttava tilanne Porvoon kannalta koska:
1. Pineda hajalla ja sivussa koko kauden
2. Langley ei vaan ole hyvä... Too small and too slow...
3. Wagner ei vieläkään synkissa rissujen kanssa, ja se johtaa inttereihin mihin ei vaan ole varaa. Joku oli vissiin sanonutkin että mies heitti 24 intteriä ainoana vuotenaan aloittavana 10ssä ottelussa.
4. Roiko on vieläkin OUT ja Haukkamaa... well no one can play forever
5. Juoksu ei kulje... Shotgunista kehittyvät zone(read) juoksut ovat hitaita ja tehottomia varsinkin jos QB ei ikinä pidä palloa ja juokse itse. Tähän Wagner ei vissiin pysty? (5.1s 40yds).
6. Nyt muille joukkueille on näytetty että Butchers on lyötävissä, ja jonossa onkin monta joukkuetta niinkuin yksilöäkin jotka haluaa alkaa makselemaan viimeisten 6 vuoden aikaisia kalavelkoja...korkojen kera!
7. Piminäinen pelaa... Hei oikeesti... lopeta jo lopullisesti.
8. TAFTilla "vain" 2 jenkkiä, jos kolmas tuodaan ala RB seuraavaan peliin ei lähe revanssissakaan pisteet Porvooseen.
9. Roosterssin WR ei tiputa noin montaa catchiä ja he jos kukaan on motivoitunut vetään Porvoota turpaan... eli finally to finnish the business?
10. 1-3 tilanteesta Juhannustauolle voi olla aika myrkkyä ja siitä nousu takaisin playoffseihin aika vaikeaa.
11. Koska sisäiset riidat/sekoilut alkaa painaan kun voittoja ei tule? Valmennus? kestääkö se sen kun Leippis alkaa jauhaan jauhaan lisää?
12. Suhoset... ei voi sanoa kuin että pettynyt olen... suht nuoria miehiä ja tollaseen kuntoon itsensä päästäny. He eivät tällä hetkellä kelpaa edes esteiksi...
Paljon pointteja, jotkut/monet? non-factoreita mutta nyt näyttäisi ukkospilviä kerääntyvän Porvoon päälle hieman.
Kaiken tämän jälkeen kuitenkin , tsemii äijät - Realisti _
Oletuksena monella kirjoittajalla täällä oli se, että Wolvojen kultainen kädenpuristus Leippikselle tavallaan "imaisi" mukanaan huippupelaajia ja innokkaimmat nostivat Butchersin jopa mestarikandidaatiksi. Unohtui sen alla olleen rosterin kapeus ja mataluus.
Todellisuudessa esim nuo yllä mainitut karjalaiset jauhosäkit olivat lyhyen ahma-uransa aikana lähinnä taakkoina joukkueensa rosterissa, tuskin kävivät edes harjoituksissa.Nostivat kyllä sitä puhuttua keskipainoa : ) Ja Äyräväinen on sitten oma juttunsa. Itse uskon, että Wolverines on paljon yhtenäisempi porukka tapahtuneen jälkeen sen sijaan Butchers on yllättäen kädenpuristuksen häviävä osapuoli.
Aina kaikki ei ole sitä miltä se näyttää...
Okei, siis ilman Butchersin rosterin viimehetken täydennyksiä joukkue olisi itsestäänselvä suosikki jumbopaikalle. Potentiaalia on edelleen pikkuisen, mutta pari taitavaa yksilöä ei jaksa kantaa koko joukkuetta pleijareihin saakka.
Olisiko aikaa hieman siivota ja rakentaa sitten vielä kerran palikat uuteen kuosiin. Pinedan paikalle se jenkkihankinta on ihan MUST, mutta aika huonoja ovat nuo ehjänä pysyneet "vahvistuksetkin". Nyt sataa, joten emme kaipaa sateentekijöitä, pari pelimiestä kylläkin. - 6+7
voi olla porvoossa ikävoidään vielä Vennon perään.
- 6+iha mitä vaan
älä ny unta nää, se äijä oli\on pelle. Kysy miten se hoiti jenkki sopimus neuvottelut sen 5sen englannin kielen taidolla?
- 17+18
6+iha mitä vaan kirjoitti:
älä ny unta nää, se äijä oli\on pelle. Kysy miten se hoiti jenkki sopimus neuvottelut sen 5sen englannin kielen taidolla?
Ja ne voitti vaan 6 sm-mestaruutta putkee... Kui p*ska äijä!
- butroo
17+18 kirjoitti:
Ja ne voitti vaan 6 sm-mestaruutta putkee... Kui p*ska äijä!
tuskin ainakaan mvn ansiosta voittivat. eiköhän mv ole nakittanut muut hoitamaan noi bisnekset puolestaan.
- c<df<w
butroo kirjoitti:
tuskin ainakaan mvn ansiosta voittivat. eiköhän mv ole nakittanut muut hoitamaan noi bisnekset puolestaan.
Mikko Vento on varmasti top3 syyllinen Porvoon mestaruuksiin. En edes keksi ketä kaksi muuta olisi.
- 20+15
Älytöntä P XXXX AA, ensin ukko poltetaan loppuun ja sen jälkeen kun uudet heput ei saa hommaa toimimaan, niin haukutaan tällä foorumilla.
- 55+65
poltetaan loppuun??? Yks saamattomimmasta äijistä ikinä!!! Älä nyt viitsi
- Gepardi99
Kyllä näkisin, että Vennon aika joukkueen rakentajana ja vuosien työmäärä
palkittin usealla mestuudella, samoin kuin aikoinaan Havulehto Seinäjoella,
tuskimpa olisivat pelanneet niin useasti eurobolw sarjoissa, joten ainakin
itse annan ihan aidot respectit näille herroille suomi jefun piireissä !- werf3234
Jep ja olette tietämätön tollo...
- varw3rfg
werf3234 kirjoitti:
Jep ja olette tietämätön tollo...
No kuka tai ketkä sen Porvoon mestaruusputken päätekijät oli ellei Vento?
- 16+10
varw3rfg kirjoitti:
No kuka tai ketkä sen Porvoon mestaruusputken päätekijät oli ellei Vento?
Jaa Ventoko siellä on valmentanut?
- Htvtftg
16+10 kirjoitti:
Jaa Ventoko siellä on valmentanut?
Ei ne coachitkaan pelanneet downiakaan.
- 1+20
Htvtftg kirjoitti:
Ei ne coachitkaan pelanneet downiakaan.
enemmä niistä valkuista on kuitenkin pelaajille iloa ku paperinpyörittäjistä jotka ei osaa muuta kun sotkee rahaasioita.
- 0+0+9
havulehto on ollut jo 4 vuotta pois seinäjoen johtoryhmästä, eipä ole hirvittävää notkahtamista näkynyt.
ehkäpä Crokojen vahvuus seurana on aina ollut juuri siinä, ettei homma ole koskaan ollut yhden miehen harteilla.
- 6+14
Samaa mieltä, on ollut tekemässä Porvoosta mitä se oli.
ihme juttu että nyt haukutaan kun homma ei toimikkaan uusilla tekijöillä.- fqwetfg3
olette myös tollo...
- 3+6
Seuran pyörittämiseen tarvitaan muutakin kuin valmentajat ja pelaajat.
- 1+222
sempä takia olikin hyvä että vento lähti menee. paska ilmapiiri porvoossa ollu.
- 5+3
1+222 kirjoitti:
sempä takia olikin hyvä että vento lähti menee. paska ilmapiiri porvoossa ollu.
no nyt onki sitte mukava tapella sarjapaikasta hyvässä ilmapiirissä.
- butroo
ihme kitinää vennon touhuista. tehkää ite jotain lajin eteen ja lopettakaa toi vitun marina. vento on pitkän työn tehnyt butchersin eteen ja varmasti paljon enemmän kun yksikään teistä!!
- kevärin kunkku
Ei Porvoolla mitään hätää ole!!
Kunhan on neljän sakissa kun runkosarja loppuu!
Sijat 1-3 menee rokot, kukot ja ahmat!
4-6 menee tiukoille mutta siellä on TAFT, Butchers ja Oulu.
ja sieltä tiputetaan Oulu vex kun se ei vaan jaksa painaa koko kautta noin vähällä määrällä ukkoja! Eli Taft ja Butchers taistelee sijasta 4 ja Ok Taft:lla on vielä yksi vapaa jenkki kortti mutta niin on Porvoollakin!
Ja keskenäisten pelien tulos ratkaisee näiden kahden välillä todella paljon jos/kun porvoo voittaa seuraavan pelin 19 pinnaa niin se on jatkossa! Edellyttää että ovat tasapisteissä runkosarjanlopussa...
Ja todennäköisesti Porvoo tulee avaamaan ilmasillan rapakon toiselta puolelta porvooseen ja se ässä on vielä hihassa että Leivojalla on aika hyvöt suhteet hyviin pelaajiin ja sieltä vois vaikka saada yhden tai kaksi "kovaa" ukkoa jolla Porvoo alkaa taistelemaan kunnolla! Vielä huomenna kun Kurvinen ja Padatsu menee mukaan remmiin niin saas nähdä miten se vaikuttaa asiaan.
Mitä Porvoon kuuteen mestaruuteen tulee niin ei se Ventokaan ole yhtään peliä pelannuut kuin ehkä joskus junnuna viimeksi!
Kyllä ne mestaruudet on tullut hyvän valmennuksen ja hyvien yksilöisen ansiosta!
ja etenkin kun Porvoo on pelannut JOUKKUEENA!!!
Kiitos ja anteeksi!!!- 11+12
Älä ota enää
- 2+17
tänää tafti saa kyytii
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341979Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29989- 69868
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261747Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65740- 12718
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132683- 80674
- 26662
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.207655