Heippa :)
Hiuksissani on nyt kertynyt puolentoista vuoden ajalta punaista väripignmenttiä. Olen kauppaväreillä värjäillut, ja olenkin nyt alkanut huomata hiusten kunnon heikkenevän, ja niiden rasvoittuvan koko ajan nopeammin (vaikka pesenkin vain max. joka toinen päivä). Tämän takia olen pättänyt alkaa käyttää hennavärejä.
Kysymykseni kuuluukin; mikä olisi luontainen ja helpoin vaihto kauppaväreistä Hennaväreihin. En haluaisi tehdä montaa värinpoistoa, sillä pelkään niiden tuhoavan viimeisetkin hiukseni. Vaikka olenkin poistoja käyttänyt ennenkin kohtalaisella menestyksellä :)
Kauppaväreistä Hennaväreihin
6
70
Vastaukset
- anni435346
Mikä on hiustesi nykyinen sävy? Entä oma tyvi? Jos hiuksesi yleissävy on esim vaalea, vaaleahko ruskea ja tyvi lähellä latvojen väriä tms niin voit aloittaa suoraan värjäämään hennalla päälle. Jos tummempi, niin sitten tietty kannattaa ensin tehdä jotain, muuten saat hennanpunaisen tyvikasvun ja muualla on (tummempaa) kestoväriä. :)
Yksikin värinpoisto todennäköisesti riittää ihan hyvin, saat sillä hiukset vähintään n. oransseiksi ja voit alkaa hennaamaan. Kannattaa myös kokeilla sellainen aine kuin Colour Be4. Se on hiuksille vaaraton ja kutistaa keinoväripigmenttejä niin, että ne voi huuhtoa hiuksista pois. Ei se kaikkea poista mutta voin omasta kokemuksesta sanoa, että tepsii kuitenkin varsin hyvin, eikä tarvitse välttämättä värinpoistoa tai ainakaan yhtä montaa. Ne ovat todella hiuksia haurastuttavia.
Itse aloin hennaamaan suht punaisen kestovärin päälle, oma väri maantie. Ei ollut mitään ikävää tyvikasvurajaa ja latvatkin tulivat sopivasti hennanpunaisiksi. Sittemmin siirryin henndigoon ja nyt taas menossa jotain muuta. :)- Juiciskater
Hei kiitoksia todella avuliaasta neuvosta :)
Tummanpunaiset minulla on, varmaan paras vaihtoehto tulee juuri poistosta, voisin etsiä tuon suosittelemasi aineen :) - Juiciskater
Juiciskater kirjoitti:
Hei kiitoksia todella avuliaasta neuvosta :)
Tummanpunaiset minulla on, varmaan paras vaihtoehto tulee juuri poistosta, voisin etsiä tuon suosittelemasi aineen :)Vielä kysymys, että mistä tätä saa? Googlella löysin vain käyttäjäkokemuksia, en ostopaikkoja :). Ihan markettitavaraa?
- edellinen4563646
Juiciskater kirjoitti:
Vielä kysymys, että mistä tätä saa? Googlella löysin vain käyttäjäkokemuksia, en ostopaikkoja :). Ihan markettitavaraa?
Ihan markettitavaraa mutta harmittavan vaikea välillä löytää. Isoimmista Citymarketeista löytyy. Myös varmaankin Stockmannilta ja Sokoksesta. Isoissa Prismoissakin varmaan on, muttei mun lähimmässä suuressa Prismassa. :/ Lisäksi välillä tuntuvat olevan hyllystä loppu ja nyt hiljan vaikutti että tuo vahvempi pakkaus on kokonaan tilapäisesti kaupoista loppu (joku lappu sen kohdalla hyllyssä).
Tuota on siis kahta vahvuutta, pinkkipäinen pakkaus Normal ja hopeapäinen pakkaus Extra Strong/Strength. Voit ihan hyvin käyttää tuon vahvemman ja myös pidentää vaikutusaikaa. Valmistajakin neuvoo vastaavaa nykyään "jos hiusväri on tiukassa", mutta ohjeessa puhutaan n. 20 minuutista edelleen. Itse laitan yleensä max tunniksi. Huuhteluaika on tuon käytössä oleellinen, jotta kaikki irronneet pigmentit huuhtoutuvat pois, eivätkä uudelleen hapetu ja tummene hiuksissa.
Väri, joka tuon alta alkaa paljastua on lähellä omaasi JOS olet värjännyt vain tummemmaksi, mutta jos hiuksiasi on myös blondattu ym, niin sitten paljastuu se "vaalein" sävy, koska oma pigmentti on hajonnut vaaleaksi. Mutta tuon jälkeen on aina tarkoitus värjätä uudella värillä päälle, ja siihen on aivan omiaan, ettei ole aina ainoa vaihtoehto oikea värinpoisto (=blondaus).
Tuon tekniikkaa kutsutaan nimellä "pelkistävä värinpoisto" ja tuo siis oikeasti poistaa väriä:)
- bonskula89
Hei, täällä kun näemmä hennaväreistä keskustellaan monenlaista, tahtoisin kysyä heiltä, jotka ovat käyttäneet hennaa indigoa...
Onko tuolla combolla (siis jos esivärjää hennalla ensin, sitten vasta huuhtelun jälkeen indigolla) mahdollisuus saada keskivaaleasta hiuksesta musta?
Kuinka haalistuu?
Entä osaako joku sanoa, kuinka käy, jos hennaan blondattua ja päälle shokkivärillä värjättyä, pinkkiä tukkkaa...?- helene
Anni, saako tuolla Colour Be4:lla blondatuista hiuksista vihreän pois? Kampaaja onnistui värjäämään blondeista hiuksistani jollain sävytteellä vihreät? Hiukseni on tosi käsitelty (huonossa kunnossa)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341954Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28919- 69863
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259736Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64722- 10704
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132678- 26656
- 78656
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.204647