Muotoviilauksesta siis kysyttävää, lähinnä ammattilaisilta, jos sellaisia täällä liikkeellä. Minkälaisella viilalla, tai millä karkeudella varsinainen muotoviilaus tehdään? Onko esim 180grit hyvä, vai pitääkö olla vielä hienompi? Buffataanko vielä tämän jälkeen ennen viimeistä geelikerrosta yms..
muotoviilaus
Tanea
281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
100 teen itse, ei tarvii buffata..kunnon putsaus muotoon viilauksen jälkeen ja sit vika geeli vaan päälle :) vaikka en nyt ammattilainen olekkaan niin vastasin silti tähän..:D
Itse aloitan 180:llä ja puffaan lopuksi vielä viimisetkin epätasaisuudet pois, mitä tarkemmin geeli on levitetty sen vähemmän tarviaa viilata joskus riittää, että pufferilla käy läpi. Kannattaa opetella geelillä tekemään muoto niin säästät aikaa, kun viilaukseen ei mene turhaan aikaa. Ite puffaan aina, koska teen koristelut valmiin kynnen päälle, näin säästän aikaa myös huolloissa, kun koristelut on ihan pinnassa.