Täysjyväviljaa ja pehmeitä rasvoja

suositellaan yhä

"Kasvisten ja täysjyväviljan sekä pehmeiden rasvojen merkitystä ruokavaliossa halutaan korostaa. Uusien pohjoismaisten ravitsemussuositusten luonnoksessa painotetaan kasviksien ja täysjyväviljan runsaan käytön terveyttä edistäviä vaikutuksia yksittäisten ravintoaineiden sijaan.

Ehdotuksessa kiinnitetään aiempaa enemmän huomiota myös rasvan ja hiilihydraattien laatuun. Lisäksi halutaan nostaa aikuisten D-vitamiinin ja seleenin päivittäistä saantisuositusta.

Pohjoismaisten ravitsemussuosituksien mukaisessa ruokavaliossa suositaan kuitupitoisia kasviperäisiä ruokia, kalaa, äyriäisiä, kasvisöljyjä ja vähärasvaisia maitotuotteita.

Suomen kansalliset ravitsemussuositukset päivitetään pohjoismaisten suositusten pohjalta. Valtion ravitsemusneuvottelukunta julkistaa päivitetyt suomalaiset suositukset ensi vuonna."

http://www.hs.fi/kotimaa/Runsasta kasvisten ja täysjyväviljan käyttöä suositellaan/a1305572912268

Pohjoismaiset suositukset eivät siis ole lainkaan muuttumassa äärikarppien toivomaan suuntaan, täysjyvän suositellun lopettamiseen ja eläinrasvojen suosittamiseen.

3

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nhuyyrtty

      Oli aika arvattavissa, kyseiseen kokoukseen kun matkasivat Matti Uusitupa, rav.prof. Mikael Fogelholm ja dos. Ursula Schwab, ainakin hiilaritietoisten infon mukaan.

      D:n nostaminen on hyvä juttu, sitäkin vastaan THL:n henkilökunta on ollut.
      En minäkään toivo ravitsemussuositusten muutuvan äärikarppaukseksi! Hitto soikoon! Ei kai kukaan? Ei edes äärikarppi itse.

      Vähärasvaisia maitotuotteita on turha suosia rasvaisten maitotuotteiden kustannuksella, varsinkin, jos näillä tarkoitetaan niitä rasvattomia kumijuustoja ja keinokermoja! Pitäisi tarkentaa vähän...

      Ei minulla ole kokojyvääkään vastaan mitään, mutta sitä vastaan on, että sitä tuputetaan leivän muodossa aivan liian monta siivua päivässä!!

    • peltokenkku

      Periaatteessa ei mitään muutoksia ole odotettavissa.
      Komitessa istuu useimista maista henkilöitä, jotka vastustaa VHH:ta.
      Vaikuttaako edelleen lisä palkiot lääketehtailta päätöksiin? Tiedä häntä.
      Mielestäni ei mihinkään äärihommaan tarttekkaan mennä, Parempi vaihtoehto olisi antaa asillista tietoa mm. VHH:ta, eikä mukaillla Uusituvan komenttia, että siihen kuolee. Proffessori miehltä sellainen uhkailu on jopa edesvastuutonta ja typerää. Tälläisistä kommenteista herää kysymys, miksi ja mikä on syy?
      Seuraavassa pätkä uudesta suosituksesta

      Asiantuntijoiden tekemän perusteellisen ja moniin tieteellisiin julkaisuihin perustuvan arvioinnin jälkeen pääosa vuoden 2004 neljännen painoksen suosituksista säilyy muuttumattomana.

      http://www.norden.org/fi/ajankohtaista/uutiset/uudet-pohjoismaiset-ravitsemussuositukset-2013-huomio-koko-ruokavaliossa

      • bnhjtuyr

        Kyllä jotain tapahtuu...

        Tässä Laatikaisen arvio, kannattaa lukea!

        http://www.pronutritionist.net/pohjoismaihin-edistykselliset-ravitsemussuositukset/

        pieni ote siitä:
        "Muutosta ajattelussa kuvaa parhaiten rasvan käsittely. Esimerkiksi vielä vuonna 1996 ilmestyneissä suosituksissa rasvan saannin suositeltuna ylärajana pidettiin 30 E %:a. Vielä edellisessä (2005) suosituksemme lukee mm. “ Rasvan saannin suositeltava vaihteluväli on 25–35 E%. Rasvan saannin vähentäminen alle 30 E%:n on suositeltavaa lihavilla ihmisillä”. Nyt tämän suuntaisia lausuntoja ei löydy, ainakaan luonnoksesta.

        Rasvan määrälle tai osuudelle ei anneta ehdotonta ylärajaa, koska rasvan osuutta tärkeämpää on ruokavalion kokonaisuus (lainaus):

        “A reasonable upper range of total fat intake compatible with long-term health is dependent on the overall dietary composition. Therefore, no upper range for total fat intake (as E%) is given in the NNR 2012.”

        Rasvan määrän sijaan painotetaan, kuten ennenkin, rasvan laatua. Tärkeänä pidetään, että kasviöljyjä ja margariineja käytetään näkyvänä rasvana voin sijaan. Hyvinä rasvoina pidetään rypsi-, oliivi-, ja pellavansiemenöljyä. Tässä suhteessa suositus eroaa viime vuonna julkaistussa amerikkalaisesta, jossa myös muita öljyä kuten auringonkukkaöljyä suositetaan. Vaikka suositus ei aseta suoranaista rajaa rasvan käytölle, se kuitenkin vihjaa, ettei rasvan osuutta kannata hirveästi nostaa nykyisestä."

        "Alle 25 E % rasvaa sisältävää ruokavaliota ei suositella, koska hyvin vähärasvaisella ruokavaliolla on vaikeampi saada riittävästi välttämättömiä rasvahappoja ja rasvaliukoisia vitamiineja. Vähärasvainen ruokavalio myös kohottaa triglyseridi- ja vähentää HDL-kolesteroliarvoja, erityisesti heillä, jotka ovat näille muutoksille alttiita. Käytännössä tämä tarkoittaa tyypin 2 diabeetikoita ja esidiabetesta sairastavia (oma tulkintani). Tässä on mielestäni pantu lopullisesti sineetti vähärasvaisen ruokavalion suosittelulle. Selvää tekstiä."

        Juttu on pitkähkö, luepa itse!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe