Konkkamikki paristolla????

Konkkis

????siis mää en tajuu. Jos on mikki, joka toimii paristolla, niin en tajua. Miten se äänitys onnistuu tuollaisella mikillä, jos se ei ole johdolla yhteydessä yhtikäs mihinkään?
Kun ajatellaan, että minulla on pikku mixeri (usb-liitännällä) ja nyt on ollut dynaaminen mikki kiinni mixerissä. Jos haluaisin hankkia konkkamikin, niin voiko se toisaankin toimia ihan vain paristolla??? Miten se ääni nyt sitten menisi mixerin kautta tietokoneelle, ei voi mennä. Kai se silloin pitää pistää piuhalla mixeriin.
Äläkä vastaa että voi tyhmyyden huippu.

1

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Voi hyvän kysymyksen huippu. Konkkamikrofonissa voi siinäkin olla ihan hyvin johto ja sen lisäksi paristo. Sitä paristoa ei tarvi sen langattomuuden takia vaan se mikki itsessään tarvitsee sähköä toimiakseen. Se sähkö voidaan ottaa joko paristosta tai sitten mikserin phantom powerista. Eli siis osta johdollinen konkkamikki.

      Jos taas haluat langottoman mikin niihin kuuluu mukaan vastaanotinpurkki joka sitten kytketään mikseriin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe