työavainten katoamisesta iso lasku

huolimaton yökkö

olin huolimaton myönnän sen... helmikuussa hukkasin työavaimeni enkä niitä mistään löytänyt..avain oli yksinäinen avainnauhassa ilman minkäänlaista tuntomerkkiä...kukaan ei olisi voinut jäljittää paikkaa jonne avain kuuluisi... nyt saan maksaa kalliisti huolimattomuudestani...
silloinen työnantajani vanhainkodin omistaja vaihdatti lukot taloon maaliskuun alussa minulta kyselemättä tai informoimatta asiasta sen kummemmin . . kaikille muille jaettiin uudet avaimet mutta ei minulle..
avaimet löytyivät n viikko sen jälkeen pihastani lumihangesta ja ne palautin takaisin työmaalle. töissä tuli kaikenlaista muuta ongelmaa mm työnantajani olisi muuttanut työvuorot yhtäkkiä 3 vuorotyöksi kysymättä keneltäkään mitään ja kertoi minulle ettei minulle jatkossa riitä töitä kuin tuntitöiksi..irtisanouduin ja viimeinen työpäiväni oli 7.5. koko lukkoasiasta ei minulle puhuttu halaistua sanaa kunnes oli aika maksaa lopputili. siitä oli yllättäen vähennetty 1200€ lukkojen vaihdosta aiheutuvaa kulua. että tämmöistä meillä Kangasalla. olkaahan ihmiset tarkkoina avaintenne kanssa!!! ps tämä juttu ei ole vielä käsitelty loppuun en anna helpolla periksi!!

5

2996

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hoitoalan yrittäjä

      Liene viet asian eteenpäin, sillä työnantajalla pitää mielestäni olla vakuutus ed. varalle. Kysehän oli inhimillisestä toiminnasta ja avaimet löytyivät. Tapahtumahan on verrattavissa mihin tahansa työtiloissa sattuneeseen onneetomuuteen, jossa tavara esim. menee rikki. Tämä vakuutus on milestäni jopapakollinen. Slvitä asia tai pyydä liitonedustajan selvittämään.

      • ~cis~

        Toki jokainen korvaa aiheuttamansa vahingon itse tai ottaa itse ihan oman vakuutuksen, ei työnantaja voi ihan kaikkea työntekijöiden puolesta tehdä. Lakisääteisiä vakuutuksia maksettavaksi on työnantalla jo ihan riittävästi työntekijöiden sairastumisen, työttömyyden ja kuoleman jne. varalle.

        Se, mitä voi työnantajalta edellyttää on sellainen sarjoitus ja turvasysteemit, ettei yhden avaimen katoamisen vuoksi tarvitse kaikkia lukkoja ja avaimia uusia, eli kohtuus kaikessa. Avaimen hinnaksi näin ollen työntekijälle tulisi 10-50 euroa ei enempää.


    • fffsfsfsdf

      Tuo nyt vaan ei mene lain mukaan ollenkaan, ettei puhuta mitään ja sitten vasta laskutetaan kuukausien päästä. Jos kertomasi on totta, ota yhteys liittoon.

    • eesau5

      Kadotin työpaikan avaimen, olenko korvausvelvollinen. Kysymyksessä on seitsämen henkilön työpaikka kerrostalossa. Pitääkö työnantajalla olla vakuutus tällaisen varalta.

    • Seko-lande

      Etsä mitää joudu korvaa. Sano pomolle "hyvää jouluu, tää oli vahinko." Kyl se varmaa yrittää maksattaa, mut koodaa sit liittoo!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      88
      1894
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      166
      1375
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      71
      1172
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      66
      1027
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      83
      965
    6. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      879
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      87
      862
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      846
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      837
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      820
    Aihe