olin huolimaton myönnän sen... helmikuussa hukkasin työavaimeni enkä niitä mistään löytänyt..avain oli yksinäinen avainnauhassa ilman minkäänlaista tuntomerkkiä...kukaan ei olisi voinut jäljittää paikkaa jonne avain kuuluisi... nyt saan maksaa kalliisti huolimattomuudestani...
silloinen työnantajani vanhainkodin omistaja vaihdatti lukot taloon maaliskuun alussa minulta kyselemättä tai informoimatta asiasta sen kummemmin . . kaikille muille jaettiin uudet avaimet mutta ei minulle..
avaimet löytyivät n viikko sen jälkeen pihastani lumihangesta ja ne palautin takaisin työmaalle. töissä tuli kaikenlaista muuta ongelmaa mm työnantajani olisi muuttanut työvuorot yhtäkkiä 3 vuorotyöksi kysymättä keneltäkään mitään ja kertoi minulle ettei minulle jatkossa riitä töitä kuin tuntitöiksi..irtisanouduin ja viimeinen työpäiväni oli 7.5. koko lukkoasiasta ei minulle puhuttu halaistua sanaa kunnes oli aika maksaa lopputili. siitä oli yllättäen vähennetty 1200€ lukkojen vaihdosta aiheutuvaa kulua. että tämmöistä meillä Kangasalla. olkaahan ihmiset tarkkoina avaintenne kanssa!!! ps tämä juttu ei ole vielä käsitelty loppuun en anna helpolla periksi!!
työavainten katoamisesta iso lasku
5
1203
Vastaukset
- Hoitoalan yrittäjä
Liene viet asian eteenpäin, sillä työnantajalla pitää mielestäni olla vakuutus ed. varalle. Kysehän oli inhimillisestä toiminnasta ja avaimet löytyivät. Tapahtumahan on verrattavissa mihin tahansa työtiloissa sattuneeseen onneetomuuteen, jossa tavara esim. menee rikki. Tämä vakuutus on milestäni jopapakollinen. Slvitä asia tai pyydä liitonedustajan selvittämään.
- ~cis~
Toki jokainen korvaa aiheuttamansa vahingon itse tai ottaa itse ihan oman vakuutuksen, ei työnantaja voi ihan kaikkea työntekijöiden puolesta tehdä. Lakisääteisiä vakuutuksia maksettavaksi on työnantalla jo ihan riittävästi työntekijöiden sairastumisen, työttömyyden ja kuoleman jne. varalle.
Se, mitä voi työnantajalta edellyttää on sellainen sarjoitus ja turvasysteemit, ettei yhden avaimen katoamisen vuoksi tarvitse kaikkia lukkoja ja avaimia uusia, eli kohtuus kaikessa. Avaimen hinnaksi näin ollen työntekijälle tulisi 10-50 euroa ei enempää.
- fffsfsfsdf
Tuo nyt vaan ei mene lain mukaan ollenkaan, ettei puhuta mitään ja sitten vasta laskutetaan kuukausien päästä. Jos kertomasi on totta, ota yhteys liittoon.
- eesau5
Kadotin työpaikan avaimen, olenko korvausvelvollinen. Kysymyksessä on seitsämen henkilön työpaikka kerrostalossa. Pitääkö työnantajalla olla vakuutus tällaisen varalta.
- Seko-lande
Etsä mitää joudu korvaa. Sano pomolle "hyvää jouluu, tää oli vahinko." Kyl se varmaa yrittää maksattaa, mut koodaa sit liittoo!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341947Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28891- 69855
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259732Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64717- 10696
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132673- 26649
- 77648
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.201640