Märkäpuku uimisee

uintija

Niin ajattelin märkäpukua ihan vain normaaliin uimiseen näissä suomen viileissä vesissä. Osaisko joku kertoa millainen kapistus sitä kelpaisi tälläiseen harrastukseen.
Ja vielä parempi jos osaisi sanoa mistä saisi halvalla ^^'

8

6205

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kapteeni kaihi

      Märkäpuku on hyvä sukellusharrastuksiin, mutta sen kanssa uiminen ilman räpylöitä on melko hanurista. Märkäpuku kelluttaa sen verran, että jalatkin pysyvät pinnalla, jolloin potkuista tulee tehottomia ilman räpylöitä.


      Suomen vesiin vähintään 7mm paksuinen puku. Turussa on noita liikkeitä pari, jossa saa sovittaakkin, en tosin muista nimiä.

      • Mites toi

        lyhyt märkäpuku toimii eli tämmöinen. http://www.sukelluskeskus.fi/shop/cat/product_catalog.php?c=35

        Meinaan käyttää uimahallissa, kelluttaako paljon , pystyykö uimaan ja paksuus sais ilmeisesti olla 2-4mm eli lämpimähköön veteen? Tai onko muita vaihtoehtoja. Mulla on olkapää leikattu ja arvelin et puku vois tukea olkapäätä.


    • The Killer Whale

      Uimiseen ei oikein noi sukellukseen tarkoitetut märkäpuvut sovi. Katsele esim. triathlonkaupoista sopivia.

    • Tuolta edullisesti
    • uintia
      Märkä puvulla on kantavuutta niin paljon ettei sukeltamaan pääse,kunnolla ellei ole painoa vyöllä.
      Uidessa on liika kuuma sen kanssa,itselläni oli vyöllä painoa peräti 11kg ennen kuin sukellus onnitui,prus uinti ilman märkäpukua on parmpi.
      Virtaukse voiva viedä mukanaa kun kelluu liika pinnalla,märkä puvun kanssa.

      • Millainen puku

        sulla on? Taitaa olla joku 7mm kokopuku vai?


      • Millainen puku kirjoitti:

        sulla on? Taitaa olla joku 7mm kokopuku vai?

        Millainen puku
        Oli muistaasen 5mm puku ei täysin kokopuku koska ylä osa oli erillinen,siitä huolimatta oli sukelus lälhes mahdotonta ilman vyö painoa,koutus aikan sen jäleen
        vähä ole sukellellut vain pullonkanssa,vuokrau on kallista.
        Omat varusteet snorkkeli,sukat ja räpylät.


    • siffy

      Olen ajatellut ostaa 5 mm lyhytpunttisen ja hihaisen märkäpuvun etelänmatkojen snorklausta varten. Parantaako kelluttava ominaisuus turvallisuutta, kun yleensä vetelen siellä yksikseni. Onko parempaa vaihtoehtoa??

      • Anonyymi

        5 mm puku kelluttaa jo hurjasti, ja suolainen merivesi jo itsessään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      190
      3075
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      299
      2709
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1778
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      50
      1687
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      39
      1541
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1336
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1229
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1210
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      403
      1205
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1083
    Aihe