Miehen mielestä ratkaisu kaikkeen on aina eri asunnot

SAana.1

Meillä harvoin tapellaan mutta kinaa ja väittelyä tulee silloin tällöin.
Olen huomannut, että on ihan mikä tahansa kinastelun aihe, niin miehen ratkaisu asiaan on aina se, että muutetaan sitten eri asuntoihin, että saadaan asua omassa rauhassa eikä tarvitse kinastella ja kaikki sujuisi hyvin.

Tänään nostin kissan pöydälle aiheesta toisen huomioonottaminen. Viime yönä mies pomppasi yhtäkkiä sängystä ylös, joi vettä, kolautti lasin pöydälle, lähti kopistelemaan vessaan kuselle, kusettuaan pamautti pöntönkannen alas (siis ei laskenut sitä, vaan ilmeisesti tyrkkäsi sille vauhtia, että pamahti alas). Sitten avasi vessan oven aika ronskisti ja tuli takaisin sänkyyn ja rojahti siihen niin että koko sänky hytkyi (meillä on 120cm leveä teinisänky...aikuisilla).

Muistan että yöllä suutuin ja sanoin että voisi pitää pienempää meteliä kun toiset haluaa nukkua. Kello oli 3:30. Klo. 4:35 mietin että koskahan uni tulee takaisin. 5:05 läksin keittämään aamukahvia ja tekemään aamupalaa.

Olin ilkeä, myönnetään. Jätin makuuhuoneen oven auki. kävin vessassa ja pamautin pöntön kannen alas. Tulin kovalla äänellä pois vessasta. Kahvia keittäessä ja aamupalaa valmistaessani pidin mahdollisimman kovaa meteliä. Kappas vain, mies nousi ja kävi vetämässä makkarin oven kiinni.

Tiedoksi, että meillä on mh-keittiö-oh, 50 neliötä.

Päivällä olin tietysti väsynyt, kiukkuinen, vittuuntunut ja sanoin sitten, että voisiko mies opetella toimimaan hiljaa aamuisin kun toinen nukkuu. Meillä molemmilla on sellaiset työt, että toinen saattaa lähteä klo 5 aamulla töihin kun toinen taas saa jäädä nukkumaan.

Itse pyrin mahdollisimman hyvin ottamaan toisen huomioon. Lähden hiljaa makuuhuoneesta, vaatteet ja tykötarpeet olen jo illalla katsonut valmiiksi keittiöön. Vedän makuuhuoneen oven hiljaa kiinni ja yritän olla muutenkin mahdollisimman hiljaa.

Tuli ilmi, että mies kuvittelee olevansa hiljaa ja huomioivansa, kun saan nukkua myöhempään, mutta käytäntö ei ihan ole tätä.

Aiheeseen: kun toivoin, että hän voisi ajatella myös minua, että jos vaikka haluaisin nukkua, niin taas (TAAS) mies esitti asian siten, että pitää sitten varmaan muuttaa eri asuntoihin, kun on niin vaikeeta tämä yhdessäeläminen, vaikka onhan tätä jo monta vuotta harjoiteltu.

Ei siis ole ensimmäinen kerta, kun mies vain tokaisee, että muutetaan sitten eri asuntoihin asumaan (= ratkaisu ihan kaikkeen).

Ottaa ihan päähän. Tiedän, että meillä on hyvä suhde joka toimii loistavasti, mutta silti se, että kylvätään se epäilyksen siemen, että aina on mahdollisuus muuttaa eri asuntoihin, niin se on rasittavaa ja stressaavaa. Kun sitä hän ei välttämättä tosissaan tarkoita, mutta kun sen sanoo, niin tietää, että tuokin asia on käynyt mielessä eräänä ratkaisuna.

Ai niin, olin myös kuulemma lapsellinen ja ajattelematon, kun toimin aamulla juuri niinkuin mies toimii. Tein vähän niinkuin esimerkkinä toiselle, että kuinka paljon ärsyttää se ylimääräinen meteli, vaikka voisi olla hiljaa. Asia siis käännettiin täysin MUN syyksi...

Ps. En halua muuttaa omaan asuntoon. Enkä usko että mieskään tosissaan haluaisi.

http://www.myfacewhen.com/37/

14

566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3971

      Miksi et muuta omaan asuntoon? Itse sanoin eksälle, että jos kerran vielä uhkaa erolla riidan yhteydessä, niin ero tulee. Ja niin tuli.

      Voithan myös itse lopettaa huomioimisen ja kolistella. Käytät itse korvatulppia tms.

      • kaaderipossu

        Omat asunnot on ehkä paras vaihtoehto, mutta ei halvin. Ja kyllähän sitä vieressä nukkujaa kaipaa, kunhan se on muuten ihmisiksi.


      • 3971
        kaaderipossu kirjoitti:

        Omat asunnot on ehkä paras vaihtoehto, mutta ei halvin. Ja kyllähän sitä vieressä nukkujaa kaipaa, kunhan se on muuten ihmisiksi.

        Eipä tässä asiassa saisi rahaan ratkaisuja perustaa. Ja voihan vieressä nukkua joskus vaikka ei säännöllisesti nukkuisikaan. Saisi edes univelat kuitattua.


    • mun neuvo

      Jos riitelette noin typeristä asioista ja toinen ( eli miehes) ei suostu kompromisseihin niin on varmaan parempi erota. Ei teillä näytä homma toimivan ja ei näytä että teillä olis rakkaus suhde. Ärsyynnytte toistenne tekemisistänne ja varsinkin miehes ei ota sua huomioon. Miehes yrittää saada sulle aina pahan mielen ja minusta se ei ole rakkautta osoittava tapa.

    • teen age

      Onkohan teillä tuo sängynmalli valittu käytöksen mukaan?

    • simasuuneiti

      Samaa mieltä kuin tuolla edellä: jos se noin vaikeaa on niin muuttakaa erilleen.

      Tai kokeile ainakin kuinka pitkälle mies on valmis menemään. Seuraavan kerran kun tuo ehdotus tulee niin laita asuntohakemus vireille (jos vuokralla asuminen olisi ensisijainen vaihtoehto tai muutenkin koska eihän sopivaa omistusasuntoa välttämättä heti löydä). Täytä kaupungin, VVO:n, Saton ja muiden hakemukset netissä ja ala etsiskellä muuttolaatikoita, jos mies ei ole moksiskaan niin turhaan hänen kanssaan saman katon alla asut, ei hän halua sinua sinne.

      Tai jos hän on se joka muuttaa niin laita hänet tekemään hakemukset.

    • 33333333qqqqq

      Etkö huomaa että mies kiristää sinua käyttäytymisellään?

      Hän saa tehdä mitä hän haluaa. Jos olet eri mieltä, HETI ERO.

      Miksi ihmeessä haluta olla tuollaisen kanssa?

      ite olen herkkäuninen. jos herään niin en nukaha uudelleen. jos kumppani toimisi niinkuin sinun eikä muuttaisi tapojaansa, minä lähtisin.

    • dialogue

      Olit tosiaan tosi lapsellinen, kun aamulla tahallasi kolistelit. Ei ollut kovin hyvä keskustelunavaus.

      Tuo miehen kommentti "muutetaan sitten eri asuntoihin asumaan" on myös lapsellinen tapa reagoida ongelmaan. Kuuluu sarjaan "en halua keskustella tästä". Tuollainen asenne on ärsyttävä, suorastaan vihastuttava. Mutta miehesi ei ole ainoa, joka käyttää tuollaista puhetta. Aika yleistä suorastaan torpata keskustelu. Ehkä miehesi on oppinut sen vaikka lapsuuden perheessään. Jotkut eivät koskaan opi käymään dialogia. Jos toinen osapuoli yltäisi parempaan vuorovaikutukseen ja toinen vetäytyy vuorovaikutuksesta, on yhteentörmäyksiä odotettavissa ja turhautumista.

    • ap.....

      "Onkohan teillä tuo sängynmalli valittu käytöksen mukaan? "

      Ei kun pakon sanelema juttu. Pienet tilat ja vähän rahaa.

      "Olit tosiaan tosi lapsellinen, kun aamulla tahallasi kolistelit. Ei ollut kovin hyvä keskustelunavaus. "

      Joillekin täytyy konkreettisesti näyttää, mitä asia tarkoittaa, kun ei ne muuten tajua.

    • piiloagressio

      piiloagressiivinen mies, miettii koko ajan eroa mielessään, ei uskalla ilmaista sitä ja kiukuttelee ja vetää heti eron ilmoille kun tulee pienikin mahdollisuus. Jätä se ennenkö se tekee sulle kurjat ja jättää tosi ilkeellä tavalla, kun ei fiksustikaan osaa.

    • Huokaus...

      Ei se ole erosta koskaan puhunut, ainoastaan eri asunnoista.
      Vai onko eri asunnoista sitten helpompi jatkaa erilliseen elämään?

    • joskus ihmiset

      kaipaa yppöisen yksin oloa. Toiset taas ei voi kuivitellakaan valitsevansa yksinäisyyttä jos seuraa on tarjolla. Itsekin kaipaan 100% rauhaa välillä ja parhaiten se onnistuu asumalla omassa luukussa. riitoja tulee jos näkee toisen naaman 24/7. Pieni ero tekee myös sen, että ilahtuu toisen tavatessaan ja on kaivannut toista, ei ole ns. itsestäänselvyys. Toki ihmisiä on erilaisia, että miten kullekin sopii. En silti usko että erillään asuminen meinaa eroa!!!! Ellei toinen lähde sitten juhlimaan ja metsästämään jotain uutta.

    • worldlander

      Joo, kovaa kovaa vasten vaan! Sanot, että otetaan sitten omat asunnot. Siinäpähän näkee mitä tapahtuu. Jos sit tulee omat asunnot, niin ei se elämä siihen lopu.
      Jos alat pehmoilee ja alistut miehen uhkailuun, niin saat kuulla uhkailua lopun ikääsi. Ja jos mies on noin herkässä vaihtaa omaan kämppään, niin ei se sit ole tarpeeks tosissaan sun kans muutenkaan.

    • Minni Hiiri

      Ilmoita miehellesi menevasi katsomaan omaa asuntoa, katso miten siihen han reagoi. Jospa se onkin ratkaisu.
      Muuten, kaikilla pariskunnilla on yhta sun toista, jos ei teilla muuta pulmaa ole, niin olet onnekas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1979
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      989
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      868
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      747
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      740
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      718
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      683
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      80
      674
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      662
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      207
      655
    Aihe